Elektroniczna rejestracja centralna – dookreślenie harmonogramu i zasad rozliczania programu pilotażowego

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 18 października 2022

Dookreślenie harmonogramu i zasad rozliczania programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Elektroniczna rejestracja centralna – dookreślenie harmonogramu i zasad rozliczania programu pilotażowego

Projektowane rozporządzenie zakłada wprowadzenie dwóch zmian w dotychczasowych zasadach realizacji programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, dotyczące jego harmonogramu oraz zasad rozliczania realizacji tego programu.

Wydłużenie o miesiąc okresu realizacji programu pilotażowego

Pierwsza z projektowanych zmian zakłada modyfikację określonych w § 7 zmienianego rozporządzenia etapów okresu realizacji programu pilotażowego i połączenie informacji na temat czasu trwania okresu realizacji programu pilotażowego, bez podziału na poszczególne jego etapy. Zgodnie z projektowaną zmianą okres realizacji programu pilotażowego, obejmujący etap przygotowania, realizacji i ewaluacji programu pilotażowego zakończy się 31 grudnia 2022 r.

Wydłużenie o miesiąc okresu realizacji programu pilotażowego jest podyktowane zmianami zaistniałymi w harmonogramie programu pilotażowego uwarunkowanymi czasochłonnością przygotowań, które realizatorzy musieli poczynić celem rozpoczęcia dokonywania elektronicznej rejestracji centralnej na świadczenia.

Zmiana wynika także z faktu, że osiągnięcie założonych celów programu pilotażowego, w tym dostatecznej weryfikacji rozwiązań wprowadzonych w ramach elektronicznej rejestracji centralnej, wymaga wydłużenia etapu realizacji tego programu przez jego realizatorów o kolejny miesiąc, tj. do grudnia 2022 r. Wobec tego za zasadne uznano również prowadzenie etapu ewaluacji programu pilotażowego w sposób ciągły, tj. równolegle z etapem realizacji tego programu.

Dostosowanie warunków rozliczania programu pilotażowego do zmienionego okresu jego realizacji

Druga z proponowanych zmian polega na dostosowaniu warunków rozliczania programu pilotażowego do zmienionego okresu jego realizacji przez realizatorów oraz zmniejszonej liczby tych realizatorów wskutek rezygnacji jednego z uczestników z udziału w programie.

Ponadto ma na celu efektywne wykorzystanie środków przewidzianych na sfinansowanie udziału realizatorów w tym programie.

Etap legislacyjny: projekt trafił do konsultacji.