Podstawowa opieka zdrowotna – co się zmieni w deklaracjach wyboru świadczeniodawcy
Projekt rozporządzenia regulującego wzory deklaracji wyboru świadczeniodawcy przewiduje miejsce na podanie numeru telefonu oraz adresu e-mail pacjenta. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.
Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, jako wyodrębniony zakres świadczeń, doczekały się regulacji prawnej rangi ustawowej za sprawą ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej. Regulacja ma na celu zwiększenie roli podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia, a także zapewnienie działań skoordynowanych z innymi częściami systemu opieki zdrowotnej, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej oraz realizację kompleksowej i holistycznej opieki, ukierunkowanej na pacjenta.
Za wyjątkiem sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, to właśnie POZ jest miejscem pierwszego kontaktu pacjenta z systemem ochrony zdrowia. W ramach środków publicznych pacjentowi zapewnia się dostęp do określonych usług profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych, a to wszystko bez skierowania. Jedynym wymogiem formalnym, jaki stawiany jest świadczeniobiorcy, jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i w ramach tego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ lub położnej POZ. Deklaracje składane są na urzędowych formularzach, których wzór określa w drodze rozporządzenia minister zdrowia. Uchwalona ustawa o POZ stanowi zapowiedź zmian w obowiązujących formularzach, a przebieg prac legislacyjnych wskazuje na to, że nowe wzory już niebawem zaczną obowiązywać.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach