Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz
Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Nie zawsze jednak dochowanie tych terminów będzie możliwe. Na tę okoliczność przewidziano możliwość wstecznego wystawienia e-zwolnienia. Kiedy i na jakich zasadach lekarz może to zrobić?
-
Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres, w którym osoba ubezpieczona, ze względu na stan zdrowia swojego lub członka rodziny, powinna powstrzymać się od pracy. Początkowy dzień zwolnienia może być różny od dnia wystawienia zaświadczenia.
-
Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na przyszłość, jeśli po dniu badania następują dni wolne od pracy lub badanie wskazuje na dłuższą niezdolność do pracy. Okres niezdolności do pracy nie może przypadać później niż czwarty dzień po dniu badania.
-
Lekarze psychiatrzy mają większe kompetencje w wystawianiu zwolnień wstecz. Okres niezdolności do pracy może obejmować okres dłuższy niż 3 dni wstecz, pod warunkiem stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych. Zwolnienie szpitalne należy wystawić najpóźniej w dniu wypisania pacjenta lub co 14 dni w przypadku dłuższego pobytu w szpitalu.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach