Od 1 lipca br. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia, w którym rozszerzono katalog badań diagnostycznych realizowanych w podstawowej opiece zdrowotnej.
Dzięki poszerzeniu katalogu świadczeń medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uzyskali możliwość:
- podjęcia leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości);
- podjęcia leczenia bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobacter pylori),
- wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu pacjenta do leczenia specjalistycznego.
Dodatkowo wprowadzenie do finansowania badań różnicujących przyczynę infekcji, jak CRP i Strep-test, wpłyną na ograniczenie stosowania antybiotykoterapii, zwłaszcza wśród dzieci.
Przychodnie realizujące świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej uzyskają możliwość diagnozowania i leczenia większej liczby chorób, zgodnie z nabytą wiedzą i posiadanymi umiejętnościami lub wcześniejszego kierowania, w przypadkach uzasadnionych medycznie, na leczenie specjalistyczne w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami świadczenia medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej związane z realizacją świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej obejmują także:
- badania biochemiczne i immunochemiczne:
1) ferrytyna – w celu określenia poziomu żelaza w organizmie;
2) witamina B12 – która pełni funkcję regulatora produkcji czerwonych krwinek oraz innych komórek organizmu;
3) kwas foliowy – inaczej witamina B9, której niedobór może prowadzić do anemii;
4) anty-CCP – podwyższony wynik może być ważnym kryterium diagnostycznym w podejrzewanym reumatoidalnym zapaleniu stawów;
5) CRP – szybki test ilościowy (dzieci do ukończenia 6. roku życia) – podwyższony wynik uważa się za marker stresu metabolicznego oraz nasilenia procesów zapalnych toczących się w organizmie;
6) przeciwciała anty-HCV – to badanie, które wykazuje obecność lub brak przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C.
Ponadto lekarz rodzinny może zlecić badanie kału – antygen H. pylori w kale, którego dodatni wynik świadczy o tym, że pacjent jest zakażony bakterią H. pylori, a ta z kolei jest przyczyną choroby wrzodowej żołądka, oraz badanie mikrobiologiczne – Strep-test, pozwalające wykryć w wymazie z gardła bakterie odpowiedzialne za ponad 95% przypadków anginy (infekcji gardła i migdałków o podłożu bakteryjnym).
Świadczenia medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej związane z realizacją świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej finansowane są z tzw. budżetu powierzonego.
POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!
Pierwszy budżet powierzony na okres rozliczeniowy 1 lipca – 31 grudnia 2022 r. ustalono przy uwzględnieniu kryteriów określonych w zarządzeniu prezesa NFZ, które stanowią m.in., że na 10 tysięcy populacji objętej opieką na miesiąc, przypada tylko 30 badań ferrytyny i witaminy B12, natomiast badań anty-CCP jedynie 5. Powoduje to, że dostępność nowych badań w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jest ograniczona.