Czy po zmianie przepisów lekarze mogą przetwarzać dane bez upoważnienia

/appFiles/site_125/images/autor/85VszWYHqvEJiAG.jpeg

Autor: Agnieszka Sieńko

Dodano:
Czy po zmianie przepisów lekarze mogą przetwarzać dane bez upoważnienia

W nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która obowiązuje od 11 maja, pojawiła się nieścisłość związana z przetwarzaniem dokumentacji medycznej przez osoby wykonujące zawód medyczny. Jak zatem odnieść się do kwestii nadawania upoważnień administratora danych tym osobom?

Znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (dalej ustawa o prawach pacjenta) ma kilka nieścisłości legislacyjnych. Jednią z nich jest art. 24 ust. 2 pkt 1), zgodnie z którym do przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej w celu ochrony zdrowia, udzielania oraz zarządzania udzielaniem świadczeń zdrowotnych, utrzymania systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna, i zapewnienia bezpieczeństwa tego systemu, są uprawnione:

  1. osoby wykonujące zawód medyczny,

  2. inne osoby wykonujące czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także czynności związanych z utrzymaniem systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzają dokumentację medyczną, i zapewnieniem bezpieczeństwa tego systemu, na podstawie upoważnienia administratora danych.

Czy to oznacza, że osobom wykonującym zawód medyczny administrator danych nie musi nadawać upoważnień?

Pozostało jeszcze 71 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła
Okładka dokumentacja medyczna
Zapisz się na bezpłatny newsletter

Odbierz e-book w
prezencie!

4 wzory oświadczeń pacjenta, których nie może zabraknąć w dokumentacji medycznej.