Badania laboratoryjne

Co powinna zawierać procedura sprawdzania poprawności i autentyczności zleconych badań

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności badania laboratoryjnego, powinieneś go sprawdzić. Żeby wprowadzić jednolite zasady w tym zakresie, opracuj odpowiednią procedurę i stosuj ją w placówce medycznej. Sprawdź, co w niej zamieścić.

Poczta

Czy możesz naliczać dodatkowe opłaty za doręczanie pocztą dokumentacji medycznej

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za niezgodną z prawem praktykę polegającą na doliczaniu kosztów doręczenia udostępnianej dokumentacji pod wskazany adres do ustalonej na maksymalnym poziomie stawki opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej. Sprawdź, co ten wyrok oznacza dla placówek medycznych w praktyce.

Koszt świadczeń medycznych

Gdzie w dokumentacji medycznej możesz wpisywać koszt świadczenia

W dokumentacji medycznej możesz wpisać kwotę środk ó w publicznych należnych Ci za udzielenie pacjentowi świadczeń . Przepisy jednak nie precyzują, w którym miejscu taka informacja powinna się znaleźć i czy przypisywać koszty do poszczególnych świadczeń. Sprawdź, jak sobie radzić w tymi wątpliwościami.

Jaką odpowiedzialność możesz ponieść za fałszowanie dokumentacji medycznej

Jaką odpowiedzialność możesz ponieść za fałszowanie dokumentacji medycznej

Lekarz, tak jak i każda osoba udzielająca świadczenia zdrowotnego, powinien prowadzić dokumentację medyczną bardzo rzetelnie i solidnie. Uniknie wtedy narażenia się na odpowiedzialność karną, zawodową i cywilną. Sprawdź, jakie konsekwencje grożą za fałszowanie dokumentacji medycznej.

recepty

Recepty papierowe i elektroniczne – jak je odpowiednio wystawiać

W związku z wprowadzeniem do obrotu tzw. e-recept pojawiły się problemy związane z ich właściwym wystawianiem. Co więcej kłopot nie dotyczy tylko recept elektronicznych ale wciąż obowiązujących recept papierowych. Jak zatem postępować?

Dokumentacja medyczna

Czy udostępniając dokumentację medyczną, możesz doliczyć koszty jej wysyłki

Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na częste problemy z dostępem do dokumentacji medycznej. Pamiętaj, że z abezpieczenie dokumentacji powinno umożliwiać jej wykorzystanie bez zbędnej zwłoki. Jak ustalić zasady tego procesu, aby przestrzegać praw pacjenta do dostępu do informacji medycznej?

Kiedy oświadczenie pacjenta będzie ważne w innej placówce

Kiedy oświadczenie pacjenta będzie ważne w innej placówce

Uprzednio udzielone upoważnienie, choćby złożono w innej placówce medycznej, zachowuje moc i jest podstawą udostępnienia dokumentacji medycznej osobie, na rzecz której go ustanowiono. Dowiedz się więcej na temat ważności oświadczeń pacjenta.

Dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna z leczenia ambulatoryjnego – co w niej zawrzeć

O tym, jakie dodatkowe informacje umieścić w dokumentacji medycznej, powinien decydować zespół ambulatorium, z uwzględnieniem charakterystyki świadczonych usług medycznych. Przy tworzeniu procedur zaangażuj do tego cały zespół, dzięki czemu ustalisz, co i dla kogo jest ważne, aby ułatwić codzienną pracę. Sprawdź, co jest jeszcze istotne.

Dokumenty

Czy dokumentacja psychologa jest dokumentacją medyczną

Istniejące unormowania, które odnoszą się do zagadnienia dokumentacji psychologicznej, są fragmentaryczne i często stawiają psychologa przed koniecznością samodzielnego decydowania o sposobie postępowania z dokumentacją czy sposobie ich udostępniania. Poznaj możliwe scenariusze.

Lekarz

Czy możesz zamazać wpisy korektorem w dokumentacji papierowej

Żaden z lekarzy nie powinien traktować wypełniania dokumentacji medycznej jako „zbędnej formalności”, bowiem chroni w przypadku pojawienia się komplikacji, za których wystąpienie może oskarżyć pacjent. Co zrobić w sytuacji błędnych wpisów w dokumentacji medycznej? Czy możesz użyć korektora i wprowadzić nowy wpis?