dokumenty, pisma

Jakie znaczenie może mieć adnotacja o czasie w dokumentacji medycznej

Odnotowanie czasu rozpoczęcia podejmowanych czynności medycznych jest niezwykle ważne. W razie ewentualnych zarzutów pacjentów wykażesz bowiem, że proces decyzyjny był właściwy i zgodny z aktualną wiedzą medyczną. Co powinno wynikać z dokumentacji medycznej?

dokumentacja

Czy dokumentację zbiorczą musisz prowadzić oddzielnie dla każdej komórki

W księdze zabiegów leczniczych musisz wprowadzić nazwę jednostki i komórki organizacyjnej. A zatem czy trzeba tę dokumentację prowadzić odrębnie dla każdej komórki? Jak numerować wpisy i co zrobić, gdy zapomnisz wpisać zabiegu do księgi?

biurko z klawiaturą i CD

Jak przestrzegać zasad udostępniania dokumentacji na płycie CD

Kwestię udostępniania dokumentacji medycznej pacjenta kompleksowo reguluje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Choć regulacje w tym zakresie nie są obszerne, w praktyce wywołują sporo trudności, zwłaszcza w zakresie wydawania płyt CD. Jak sobie z nimi poradzić, pamiętając, że prawo do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta?

kobieta podczas rehabilitacji

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne - co się zmieniło od 1 stycznia 2019 r.

Fizjoterapeuci mogą samodzielnie zlecać cykl zabiegów. Od tej pory skierowania nie będą już zawierały wskazania konkretnych zabiegów, a nawet, jeżeli takie zalecenia się w nich znajdą, to fizjoterapeuci nie będą nimi związani. Oto szczegóły.

Jak założyć profil PUE ZUS

Jak założyć profil PUE ZUS, aby wystawiać e-ZLA i upoważnić do tego asystentów medycznych

Jeśli masz profil informacyjny na platformie ZUS PUE, możesz upoważnić asystenta do wystawiania e-ZLA. Sprawdź, jak krok po kroku przejść tę procedurę.

  W jakim języku prowadzić dokumentację medyczną obcokrajowca

W jakim języku prowadzić dokumentację medyczną obcokrajowca

Z pacjentem-obcokrajowcem możesz się komunikować w języku obcym, i co za tym idzie, może on podpisać niektóre dokumenty, np. zgodę na zabieg, w języku obcym. Ale czy dozwolone jest prowadzenie dokumentacji medycznej w innym języku niż język polski?

4 najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej

4 najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej, które mogą skutkować wysoką karą

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej jest naruszeniem zbiorowych praw pacjentów, za co Rzecznik Praw Pacjenta może nakładać wysokie kary – nawet do 500 tys. zł. Sprawdź, do jakich błędów dochodzi najczęściej i jak ich unikać.

Czy warto prowadzić odrębną dokumentację medyczną zbiorczą

Czy warto prowadzić odrębną dokumentację medyczną zbiorczą dla pacjentów komercyjnych

Dokumentacja zbiorcza musi zawierać w sobie pełną informację o wszystkich zdarzeniach, według kolejności ich występowania. Zastanawiasz się jednak, czy możesz ją rozdzielić, gdy prowadzisz działalność komercyjną i w ramach umowy z NFZ. Sprawdź, jakie miałoby to konsekwencje?

wystawienie zaocznej recepty

Jak właściwie dokumentować wystawienie zaocznej recepty

Już trzy lata temu wprowadzono możliwość wystawiania przez lekarzy tzw. recepty zaocznej, bez wcześniejszego zbadania pacjenta. Pod jakimi warunkami możesz ją wystawić? Jak prawidłowo odzwierciedlić wydanie takiej recepty w dokumentacji medycznej pacjenta?

Numeracja stron dokumentacji medycznej

Numeracja stron dokumentacji medycznej – jak powinieneś to robić prawidłowo

Mimo nagłośnienia wniosków kontroli NIK dotyczących dokumentacji medycznej ogłoszonych w 2016 roku, placówki nadal nie numerują dokumentacji albo numerują ją niewłaściwie (podwójna numeracja, brak numeracji niektórych kart). Dlaczego powinieneś się tego wystrzegać?