Kiedy trzeba uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia

/appFiles/site_125/images/autor/85VszWYHqvEJiAG.jpeg

Autor: Agnieszka Sieńko

Dodano: 28 września 2016
Kiedy trzeba uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia

W niektórych przypadkach lekarz musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na przeprowadzenie konkretnego działania medycznego. Instytucja ta w praktyce nosi nazwę zgody zastępczej. Jest wydawana przez sąd w zastępstwie upoważnionego podmiotu. Kiedy należy się o nią postarać?

Lekarz może wykonać zabieg lub zastosować metodę, która stwarza podwyższone ryzyko oraz wymaga wykonania zabiegu operacyjnego wobec pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia pisemnej zgody (art. 34 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Musi jednak wcześniej uzyskać zgodę jego przedstawiciela ustawowego, a gdy pacjent nie ma przedstawiciela lub gdy porozumienie się z nim jest niemożliwe – zezwolenie sądu opiekuńczego.

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła
Słowa kluczowe:
oświadczenie pacjenta
Okładka dokumentacja medyczna