Karta choroby

Z jakich elementów powinna się składać szpitalna historia choroby

Podmiot leczniczy prowadzący szpital sporządza i prowadzi dokumentację indywidualną wewnętrzną w formie historii choroby. Sprawdź, jak jej zawartość reguluje nowe rozporządzenie z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Recepta dla seniora

Czy każdy lekarz rodzinny może wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniora

Już kilka miesięcy temu poszerzono krąg osób uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów. Mimo to wciąż pojawiają się pytania, kto dokładnie może wystawić taką receptę. Sprawdź, kto ma takie uprawnienie.

Dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna – co stanowi nowe rozporządzenie

Od 15 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, jednak do końca roku w ramach przepisów przejściowych można jeszcze stosować stare przepisy. Sprawdź, co się zmienia.

Korekta wpisów w e-dokumentacji

Czy możesz korygować wpisy w elektronicznej dokumentacji medycznej

Po zapisaniu pliku lekarz zorientował się, że wpisał nieprawdziwą informację w dokumentacji medycznej pacjenta prowadzonej w formie elektronicznej. Lekarz powziął wątpliwość, czy prawo pozwala na jego zmianę albo na usunięcie. Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.

Szpital

Czy w trakcie hospitalizacji można wypisać pacjentowi e-receptę

W czasie hospitalizacji lekarze nie mogą wypisywać pacjentowi recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę. Czy tę zasadę należy traktować jako bezwzględny zakaz ordynacji, czy może istnieją pewne dopuszczalne wyjątki?

Wystawianie recept

Co się zmieni w zasadach wystawiania recept transgranicznych od 1 stycznia 2021 r.

Od 1 stycznia 2021 r. planowana jest zmiana przepisów, zgodnie z którą transgraniczną receptę papierową będzie można wystawić tylko w wyjątkowych przypadkach, a nie, jak obecnie – zawsze. Poznaj szczegóły wynikające z toczącego się procesu informatyzacji ochrony zdrowia.

tablet

Czy pacjent może potwierdzić wykonany zabieg fizjoterapii, składając podpis na tablecie

Już kilka miesięcy prowadzisz dokumentację w postaci elektronicznej, a musisz przyjąć od pacjenta oświadczenie z jego własnoręcznym podpisem. Czy możesz do tego wykorzystać specjalny tablet z rysikiem, a następnie zapisać dokument w elektronicznej postaci? Czy będzie to zgodne z przepisami o prowadzeniu dokumentacji medycznej?

e-dokumentacja

Dokumentacja medyczna – od kiedy wyłącznie postać elektroniczna

Od 1 lipca 2020 r. będziesz miał obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej – tak przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się ta zmiana.

Dane pacjenta

Jak długo przechowywać dane osobowe pacjentów w poczcie elektronicznej

Adres e-mail pacjenta stanowi jego daną osobową, jeżeli jest informacją o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Taka sytuacja zachodzi, gdy będący administratorem danych osobowych lekarz lub gabinet lekarski może ustalić, kto do niego pisze, wykorzystując dany adres elektroniczny. Jak długo przechowywać taki adres e-mail i pocztę od pacjentów?

Bezpieczny komputer

Jak zabezpieczyć komputer, na którym prowadzisz elektroniczną dokumentację

Na co dzień lekarze i pozostały personel placówki korzystają z komputerów, które służą do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, np. wypisywania e-skierowań czy e-recept. Jakie kroki trzeba podjąć, aby zabezpieczyć się przed wyciekiem danych przechowywanych na komputerze?