Nr 14 (34) Grudzień 2018 r.

Dodano: 22 listopada 2018
Nr 14 (34) Grudzień 2018 r.

Zdarzają się sytuacje, że placówki nieprawidłowo prowadzą i udostępniają dokumentację medyczną, co naraża je na wysokie, wynoszące nawet pół miliona złotych, kary ze strony Rzecznika Praw Pacjenta. Z artykułu pt. „4 najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej, które mogą skutkować wysoką karą” (s. 10) dowiesz się, jakie błędy najczęściej popełniają placówki medyczne i jak możesz ich uniknąć.    

Mimo że przepisy przewidujące obowiązek wystawiania zwolnień w formie elektronicznej wejdą ostatecznie w życie 1 grudnia 2018 r., asystenci medyczni mogą już wystawiać e-zwolnienia od 23 października 2018 r. Jest to zmiana, która ma odciążyć lekarzy od biurokratycznej pracy. A jak sprawdzi się w praktyce? Co trzeba zrobić, aby upoważnić asystentów do wykonywania tych czynności? Więcej na ten temat piszemy w artykule pt. „Możesz upoważnić asystenta medycznego do wystawienia e-ZLA – poznaj szczegóły” (s. 14).  

Pamiętaj, że prawo do bycia zapomnianym wprowadzone przez przepisy RODO nie będzie miało zastosowania we wszystkich przypadkach, gdy osoba zainteresowana zażąda usunięcia jej danych. Z artykułu pt. „Czy zawsze musisz usunąć dane z powodu prawa do bycia zapomnianym” (s. 20) dowiesz się, kto może skorzystać z prawa do bycia zapomnianym i czy prawo to obejmuje dokumentację medyczną?

Pozostało jeszcze 99 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów
Okładka dokumentacja medyczna