Nr 15 (49) Grudzień 2019 - Styczeń 2020

Dodano: 19 grudnia 2019
Nr 15 (49) Grudzień 2019 - Styczeń 2020

Dzięki usłudze mTożsamość pacjenci mogą wylegitymować się dowodem tożsamości na urządzeniu mobilnym, który w takim przypadku staje się elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego dowodu osobistego. A zatem jeżeli w przychodni lub w szpitalu zjawi się pacjent i okaże w rejestracji urządzenie mobilne, a wraz z nim za pośrednictwem aplikacji mTożsamość dowód osobisty, będzie to wystarczające do potwierdzenia jego tożsamości. Więcej na temat tego rozwiązania piszemy w artykule pt. „Pacjent potwierdzi tożsamość i prawo do świadczeń dowodem w smartfonie” (s. 6).

Rolą audytów dokumentacji jest wskazanie jej słabych stron, błędów i ewentualnych zagrożeń w przypadku, gdyby rozpoczęła się kontrola NFZ. Bez względu na cel, jaki ma przyświecać audytowi, każda decyzja o jego przeprowadzeniu wydaje się słuszna. Nie zdarzają się bowiem idealne dokumentacje medyczne, niezawierające żadnych nieprawidłowości. Z artykułu pt. „Jak przygotować dokumentację medyczną do kontroli NFZ” (s. 16) dowiesz się, jak wykorzystać audyt, aby poprawić tę sytuację.

Ponadto w tym numerze przypominamy, że ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) uregulowało zagadnienie odpowiedzialności i sankcji za niewłaściwe przetwarzanie danych osobowych, w tym w dokumentacji medycznej. Każdy organ nadzorczy musi zapewnić, że kary za naruszenia rozporządzenia RODO będą skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. O szczegółach dotyczących systemu kar piszemy w artykule pt. „Jakie administracyjne kary pieniężne przewiduje rozporządzenie RODO” (s. 17).

Pozostało jeszcze 99 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów