Badanie krwi

Rozszerzona lista badań diagnostycznych dostępnych w POZ – co się zmieniło od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono zakres badań dostępnych w POZ. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej obecnie mają możliwość zlecania pacjentom 9 nowych badań, które do tego czasu były wyłącznie w kompetencjach specjalistów. Dowiedz się, jakie dodatkowe badania może zlecać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

płyta CD

Czy przegranie wyniku badania cyfrowego na płytę CD stanowi udostępnienie dokumentacji medycznej

Czy czynność przegrania danych na płytę CD będzie stanowiła w sytuacjach spornych z pacjentem realizację prawa pacjenta w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej? Sprawdź, jakie wnioski płyną ze sprawy prowadzonej przez WSA w Warszawie (wyrok z 20 stycznia 2021 r., o sygn. akt. VII SA/Wa 1998/20).

lekarz

Dokumentacja medyczna podstawą uniewinnienia lekarza w postępowaniu karnym

Dzięki dokumentacji medycznej sędzia może ustalić podstawowe fakty dotyczące leczenia pacjenta, a także podjąć próbę rekonstrukcji spornego zdarzenia. Na tej podstawie, włączając opinie biegłych, może ustalić, czy sposób leczenia konkretnego pacjenta był właściwy, czy doszło do naruszenia zasad. Poznaj szczegóły sprawy, w której dokumentacja medyczna stanowiła cenne źródło dowodowe w postępowaniu karnym.

Kopia dokumentacji

Jak potwierdzać kopię dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem

Pacjenci proszą o potwierdzanie za zgodność z oryginałem kopii dokumentacji. Czy w przypadku dokumentów wielostronicowych można potwierdzać za zgodność z oryginałem na pierwszej stronie dokumentu, zamieszczając klauzulę „za zgodność z oryginałem od strony X do strony X” wraz z pieczątką ogólną szpitalną, datą i czytelnym podpisem osoby uprawnionej?

Pacjent z zagranicy

Czy pacjent ubezpieczony za granicą ma prawo skorzystać w Polsce ze świadczeń refundowanych przez NFZ?

Pacjent zawiesił swoją działalność gospodarczą w Polsce i w systemie EWUŚ widnieje jako nieubezpieczony. Pracuje w Niemczech, gdzie ma ubezpieczenie AOK. Czy w związku z obecnym stanem faktycznym ma prawo skorzystać ze świadczenia w ramach NFZ w Polsce? Jaki dokument powinien dostarczyć w momencie przyjęcia w szpitalu?

chore dziecko

Odmowa przyjęcia dziecka do szpitala – jakie obowiązki związane z dokumentacją medyczną ma lekarz POZ

W praktyce lekarza POZ może się zdarzyć sytuacja, że dziecko z rodzicem wraca do gabinetu z odmową przyjęcia do szpitala. Często wcześniej miało alarmujące wyniki badań diagnostycznych i samopoczucie, które wskazywało na konieczność umieszczenia go w szpitalu. Jak sobie wtedy poradzić?

Pacjenci

Bezdomny pacjent – jak zweryfikować jego tożsamość

Do szpitala przyjęto pacjenta upojonego alkoholem, nieprzytomnego. Udzielono mu pomocy. W założonej dokumentacji medycznej kadra medyczna oznaczyła pacjenta jako NN. Kolejnego dnia pacjent odzyskał świadomość i stwierdził, że jest osobą bezdomną i nie ma żadnych dokumentów. Jak można zweryfikować jego tożsamość?

Wyrok sądu

Zawieszenie prawa wykonywania zawodu – kiedy jest zbyt surową karą dla lekarza

Wypisanie recepty w okresie zawieszenia prawa wykonywania zawodu nie powinno skutkować pozbawieniem lekarza dentysty możliwości pracy jako stomatolog. Poznaj szczegóły sprawy, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy.

Chirurg

Chirurg oskarżany o błąd w sztuce medycznej uniewinniony – opisujemy szczegóły sprawy

Sąd Najwyższy ostatecznie oddalił skargę od wyroku uniewinniającego chirurga w sprawie błędu w sztuce medycznej. W ocenie sądu skarga nie zasługiwała na uwzględnienie. Poznaj szczegóły sprawy i wnioski dla środowiska medyków.

Ubezpieczenie

Jak bezpiecznie informować ubezpieczyciela o stanie zdrowia pacjenta

Ubezpieczyciel zakwestionował pobyt pacjenta w szpitalu z powodu braku spełniania definicji z umowy ubezpieczeniowej przez pododdział, na którym go umieszczono. Czy można było się zabezpieczyć przed taką sytuacją? Sprawdź, jak bezpiecznie przekazywać informacje o stanie zdrowia pacjenta na żądanie ubezpieczyciela, aby nie narażać pacjenta na brak wypłaty świadczenia.