Digitalizacja

Procedura niszczenia zdigitalizowanej dokumentacji medycznej

Digitalizacja opisana w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia to zmiana postaci dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w formie papierowej na postać elektroniczną. Po spełnieniu określonych warunków możemy zniszczyć papierową wersję dokumentacji w sposób uniemożliwiający identyfikację usługobiorcy.

doktor

Czy specjaliści do spraw zdrowia mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną

Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma obowiązek prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną. O ile ta kwestia jest poza wszelką dyskusją, o tyle wątpliwości dotyczą tych zawodów i usług, które funkcjonują niejako na pograniczu świadczeń zdrowotnych i innych dziedzin. Czy specjaliści do spraw zdrowia mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną?

Podsumowanie 2022 roku

Dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 w ochronie zdrowia upłynął w dużej mierze pod znakiem COVID-19 i walki z pandemią. System opieki zdrowotnej stanął w związku z tym przed ogromnymi wyzwaniami, co na szczęście nie zahamowało rozwoju na wcześniej wytyczonej ścieżce cyfryzacji. Co więcej, poza konsekwentnym wdrążeniem zaplanowanych wcześniej zmian, przyjęto także nowe plany rozwoju systemu e-zdrowia na kolejne lata. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w dokumentacji medycznej i systemie e-zdrowia w mijającym roku.

Archwium

Jak archiwizować dokumentację medyczną w okresie, gdy w placówce funkcjonują obie jej postaci – papierowa i elektroniczna?

Jesteśmy w trakcie przechodzenia z dokumentacji papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Część dokumentacji mamy w wersji papierowej (np.karty wkłuć, karty obserwacji pacjentów z założonym cewnikiem czy choćby pierwszą stronę historii choroby z podpisem pacjenta i zgodą na leczenie), a część już w wersji elektronicznej (np. raporty lekarskie, pielęgniarskie, obserwacje psychologa czy karta fizjoterapeuty). Do tej pory wszystko drukowaliśmy i składaliśmy do archiwizacji. Pacjenci zgłaszający się do placówki częściowo mają skierowania elektroniczne, a częściowo papierowe. Jak postępować obecnie?

e-skierowanie

Kto dodaje e-skierowanie do zakładki z wizytą w systemie EDM?

Rejestratorka zapisuje pacjenta na fizjoterapię na dany termin w terminarzu w aplikacji EDM. Dodaje pacjenta do harmonogramu przyjęć i pobiera z systemu e-skierowanie z P1. W momencie gdy fizjoterapeuta bada pacjenta, otwiera zakładkę z wizytą i uzupełnia tam określone dane. Widzi tam też skierowanie. Czy dodanie skierowania do systemu jest zadaniem rejestratorki, czy fizjoterapeuty?

Ciąża

Który lekarz wprowadza do rejestru SIM informację o ciąży pacjentki

Prawo nie stanowi, kto ma obowiązek wpisać informację do tzw. rejestru ciąż. Czy ma to robić ginekolog, czy np. lekarz POZ, gdy pacjentka zgłosi się z przeziębieniem?

Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach 3OV0111

Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach. 40 trudnych przypadków

Polecamy naszym Czytelnikom książkę „Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach. 40 trudnych przypadków”, która przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące prowadzenia i udostępniania dokumentacji.

Tydzień Ochrony Zdrowia

Tydzień Ochrony Zdrowia: zapisz się na bezpłatny cykl webinarów

Zapraszamy na bezpłatny cykl webinarów online, który odbędzie się w dniach 12-16 grudnia 2022 r. „Tydzień Ochrony Zdrowia” to wydarzenie, podczas którego omówimy tematy towarzyszące na co dzień kierownikom i menedżerom placówek medycznych. Wiedza przekazana podczas webinarów pomoże Ci zarządzać placówką oraz personelem, zgodnie z najnowszymi zmianami prawnymi. Zachęcamy do udziału!

Historia choroby

Jakie rozpoznania w historii choroby mogą być wpisane jako przyczyny zgonu

Czy rozpoznania z kategorii XY mogą być rozpoznaniami zasadniczymi w historii choroby oraz być wpisane jako jedna z trzech przyczyn zgonu na karcie zgonu przekazywanej do USC? Poznaj odpowiedź.

EDM

5 najważniejszych funkcjonalności systemu informatycznego dla placówek

Systemy komputerowe umożliwiają gromadzenie i analizę danych. Są jednym z narzędzi zarządczych menedżera. Ich ważną cechą jest zapewnienie bezpieczeństwa danych, lecz także stabilność i intuicyjność dla użytkowników. Jak je dobierać?