Zgoda na leczenie poza granicami kraju – jak właściwie wypełnić wniosek do NFZ
W niektórych sytuacjach możliwe jest skierowanie pacjenta na leczenie lub badania poza granicami kraju. W tym celu niezbędne jest złożenie wniosku do NFZ, który w części wypełnia lekarz. Sprawdź, jakich informacji nie może w nim zabraknąć.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia może na wniosek wnioskodawcy, jego przedstawiciela ustawowego, małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu lub osoby upoważnionej przez wnioskodawcę, w drodze decyzji administracyjnej, skierować wnioskodawcę do przeprowadzenia poza granicami kraju leczenia lub badań diagnostycznych, należących do świadczeń gwarantowanych, których obecnie nie wykonuje się w kraju (art. 42j ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Kieruje się przy tym niezbędnością udzielenia takiego świadczenia w celu ratowania życia lub poprawy stanu zdrowia wnioskodawcy. Skierowanie do leczenia poza granicami kraju wymaga więc złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku. Wniosek ten z kolei, w odpowiedniej części, wypełnia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalizacją II stopnia, który ma tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych i tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych.Jakie informacje musi zawierać wniosek?
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach