Teleporady a kontrola NFZ

Udzielasz teleporad zamiast wizyt w przychodni – co może skontrolować NFZ

Udzielanie świadczeń zdrowotnych w formie teleporady w czasach pandemii niewiele zmieniło pod względem możliwości przeprowadzenia postępowania kontrolnego przez NFZ. Fundusz miał i nadal ma niezwykle szerokie uprawnienia do przeprowadzenia własnych ustaleń i sprawdzenia, czy diagnozowanie i leczenie pacjentów przebiega właściwie. Oto szczegóły.

Kontrola

NFZ wznawia kontrole podmiotów leczniczych

Pandemia trwa, lecz z końcem lipca do normalnego toku wróciły kontrole NFZ. Do takiej decyzji NFZ skłoniły liczne skargi pacjentów. Kontrole czasowo wstrzymano w marcu w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Na co zatem się przygotować? Czego może dotyczyć kontrola?

recepta

Za źle wystawioną receptę będzie wysoka kara

NFZ ma prawo karać finansowo te placówki ochrony zdrowia, które błędnie wypisują recepty na leki refundowane – osobom nieuprawnionym do ich otrzymania lub w ilościach nieuzasadnionych danymi o chorobach zawartymi w dokumentacji medycznej. Oto jeden z takich przypadków.

kontrola NFZ

Jak przygotować dokumentację medyczną do kontroli NFZ

Rzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej przez podmioty lecznicze jest nie lada wyzwaniem. Istotność „dobrej” dokumentacji w procesie leczenia jest bardzo ważna, ale nie sposób zapomnieć o jej wadze również w aspekcie kontroli NFZ. Jak się na to przygotować?

Kontrola NFZ

Jakich dokumentów zgodnie z nowymi zasadami mogą żądać kontrolerzy NFZ

Kontrolerzy NFZ zyskali szeroko zakrojone uprawnienia, zgodnie z którymi mogą np. zażąda faktur dotyczących zakupu strzykawek, argumentując, że wykonywanie iniekcji jest cechą udzielania świadczeń. Dlatego konieczna jest znajomość praw kontrolowanego.

Kolejka przyjęć

Codziennie musisz raportować o kolejkach do NFZ – jak się wywiązać z nowego obowiązku

NFZ od kilku miesięcy uzyskuje od świadczeniodawców więcej danych o kolejkach. Te zmiany oznaczają więcej obowiązków sprawozdawczych dla placówek medycznych, które mają kontrakty, ale czy poprawią dostępność do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej?

Kontrole NFZ

Czego się wystrzegać w zakresie ordynacji lekarskiej – sprawdź, co zakwestionował NFZ

NFZ zamieścił najnowszy raport zawierający wyniki kontroli ordynacji lekarskiej. Kontrole przeprowadziły oddziały wojewódzkie NFZ w I kwartale 2019 roku. Co może podlegać kontroli? Jakie nieprawidłowości stwierdza NFZ? O czym warto pamiętać?

Lista oczekujących

Czy NFZ może Cię ukarać za nieprzekazanie listy oczekujących

Jeśli NFZ w trakcie tzw. czynności sprawdzających stwierdzi, że nie przekazałeś do NFZ listy oczekujących, będzie miał możliwość potrącenia nienależnych środków finansowych, które Ci przekazał. Sprawdź, co się zmienia w zakresie weryfikacji realizacji obowiązków wynikających z umowy.

Nowe kontrole NFZ

Jak będą przebiegać kontrole według nowych zasad – co określa zarządzenie prezesa NFZ

NFZ wydał szczegółowe regulacje, które mają zapewnią lepszą jakoś realizacji zadań kontrolnych i poszczególnych etapów procesu kontroli. Sprawdź, co jest istotne dla świadczeniodawców.

Kontrola NFZ

Od 1 czerwca NFZ może nakładać kary wskutek czynności weryfikacyjnych

Nałożenie kary administracyjnej przez NFZ może być poprzedzone nie tylko kontrolą, ale też czynnościami weryfikacyjnymi. W razie stwierdzenia nieprawidłowości kara wyniesie równowartość kwoty refundacji. Sprawdź, co się zmieniło w zakresie kontroli ordynacji lekarskiej.

Okładka dokumentacja medyczna