Kontrole NFZ – jakich błędów unikać w dokumentacji medycznej
Wprowadzanie niedokładnych danych do dokumentacji może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak błędne diagnozy, niewłaściwe leczenie czy powikłania medyczne. Dlatego tak ważne jest, aby lekarze, pielęgniarki oraz inni specjaliści byli świadomi potencjalnych błędów, jakie mogą wystąpić podczas dokumentowania informacji medycznych, i aktywnie starali się ich unikać.
Jak uzyskać kontrakt z NFZ
Realizacja umowy zawartej przez placówkę medyczną z Narodowym Funduszem Zdrowia jest dla wielu podmiotów w ochronie zdrowia głównym źródłem uzyskiwania dochodów. Jest to opcja mająca swoje zalety i wady. Jak zdobyć kontrakt z NFZ?
Dopłaty pacjentów za świadczenia finansowane przez NFZ: sprawdź, dlaczego są niezgodne z prawem
Pobieranie opłat za szybsze uzyskanie opisu badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego przez placówkę medyczną mającą kontrakt z NFZ jest niezgodnie z przepisami, a także narusza prawa pacjenta. Jakie działania podjęła placówka w związku z sytuacją obciążania pacjentów za szybsze wydanie wyniku badania?
Zmiana przepisów w sprawie raportowania w opiece koordynowanej POZ
Od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe przepisy, które modyfikują sposób raportowania o wielochorobowości pacjentów korzystających z opieki koordynowanej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Te zmiany, oczekiwane przez ponad rok, dotyczą sposobu, w jaki przychodnie i poradnie POZ dokumentują stan zdrowia pacjentów objętych opieką koordynowaną. Oto szczegóły.
Jakie są skutki wykrycia nieprawidłowości w trakcie kontroli NFZ
Kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia mają za zadanie ocenić, czy placówka medyczna właściwie realizuje obowiązki wynikające z umowy. Jakie mogą być skutki wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli NFZ?
Kontrola dokumentacji medycznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co musisz wiedzieć?
Jakie są procedury i kryteria kontroli dokumentacji medycznej przez NFZ? Jakie są konsekwencje nieprawidłowo prowadzonej dokumentacji dla placówek medycznych?
Co sprawdzi kontroler NFZ – poznaj swoje prawa i obowiązki
Narodowy Fundusz Zdrowia może kontrolować, czy placówka medyczna właściwie realizuje umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki w związku z kontrolą przedstawicieli NFZ.
Kary umowne NFZ – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć
Kary umowne stanowiące mechanizmy zabezpieczeń postanowień umownych wykorzystuje się w umowach między Narodowym Funduszem Zdrowia a placówkami medycznymi, które świadczą usługi medyczne. Analizujemy ryzyko i zagrożenia związane z takimi karami. Sprawdź!
Naruszenie tajemnicy lekarskiej – jaką karę umowną może nałożyć NFZ
Istnienie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu, buduje niezbędne w procesie leczniczym zaufanie między pacjentem a lekarzem. Jakie konsekwencje prawne grożą lekarzowi za naruszenie tajemnicy lekarskiej?
Prowadzenie list oczekujących – najważniejsze zasady
Świadczeniodawca, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ, pierwszorazowych świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne udziela według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania. Jakie są najważniejsze zasady prowadzenia list oczekujących?