Koordynator

Zmiana przepisów w sprawie raportowania w opiece koordynowanej POZ

Od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe przepisy, które modyfikują sposób raportowania o wielochorobowości pacjentów korzystających z opieki koordynowanej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Te zmiany, oczekiwane przez ponad rok, dotyczą sposobu, w jaki przychodnie i poradnie POZ dokumentują stan zdrowia pacjentów objętych opieką koordynowaną. Oto szczegóły.

Kontrola NFZ

Jakie są skutki wykrycia nieprawidłowości w trakcie kontroli NFZ

Kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia mają za zadanie ocenić, czy placówka medyczna właściwie realizuje obowiązki wynikające z umowy. Jakie mogą być skutki wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli NFZ?

Kontrola dokumentacji

Kontrola dokumentacji medycznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co musisz wiedzieć?

Jakie są procedury i kryteria kontroli dokumentacji medycznej przez NFZ? Jakie są konsekwencje nieprawidłowo prowadzonej dokumentacji dla placówek medycznych?

Kontrola NFZ

Co sprawdzi kontroler NFZ – poznaj swoje prawa i obowiązki

Narodowy Fundusz Zdrowia może kontrolować, czy placówka medyczna właściwie realizuje umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki w związku z kontrolą przedstawicieli NFZ.

Kary umowne

Kary umowne NFZ – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Kary umowne stanowiące mechanizmy zabezpieczeń postanowień umownych wykorzystuje się w umowach między Narodowym Funduszem Zdrowia a placówkami medycznymi, które świadczą usługi medyczne. Analizujemy ryzyko i zagrożenia związane z takimi karami. Sprawdź!

Kara za złamanie tajemnicy lekarskiej

Naruszenie tajemnicy lekarskiej – jaką karę umowną może nałożyć NFZ

Istnienie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu, buduje niezbędne w procesie leczniczym zaufanie między pacjentem a lekarzem. Jakie konsekwencje prawne grożą lekarzowi za naruszenie tajemnicy lekarskiej?

Kolejka oczekujących

Prowadzenie list oczekujących – najważniejsze zasady

Świadczeniodawca, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ, pierwszorazowych świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne udziela według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania. Jakie są najważniejsze zasady prowadzenia list oczekujących?

Raportowanie w SIM

Raportowanie do SIM – resort zdrowia przesuwa termin

Placówki medyczne będą raportować określone zdarzenia medyczne do Systemu P1. Wywiązanie się z tego obowiązku już niedługo będzie niezbędne do rozliczania świadczeń z NFZ. Rozwiązanie stosują już niektóre placówki, przeważnie większe szpitale. Sprawdź, kiedy wszyscy będą się musieli dostosować do nowych przepisów.

Rozwiązanie umowy

W jaki sposób rozwiązać umowę z NFZ

W określonych sytuacjach placówka medyczna może zakończyć współpracę z NFZ. Jest to ogólna zasada. Sprawdź, jakim ograniczeniom oraz obwarowaniom ustawowym i umownym podlegają kontrakty z NFZ.

recepta

Kontrola recept przez NFZ

Skuteczna, bezpieczna i racjonalna farmakoterapia wskazywana jest jako jeden z fundamentów efektywnego systemu ochrony zdrowia. Z tej racji wystawianie i realizacja recept na leki, zwłaszcza te refundowane, stanowi istotny obszar zainteresowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.