Zawiadomienie o kontroli

Zawiadomienie o kontroli NFZ - kiedy z wyprzedzeniem, a kiedy bez uprzedzenia

Wprowadzenie wyłączeń od 7-dniowego terminu zawiadamiania o kontroli pozwoli uniknąć sytuacji, w których placówka przygotuje się do kontroli w sposób uniemożliwiający wychwycenie błędów, które mają znaczenie w procesie rozliczania z NFZ. Sprawdź, jak zmiany wpłyną na poprawę efektywności wydawania środków publicznych.

Kwalifikacja do leczenia żywieniowego

Gdzie wpisywać kwalifikację szpitalną - w skierowaniu czy w karcie informacyjnej

Kwalifikacja do leczenia żywieniowego w warunkach domowych odbywa się w szpitalu – tak wynika zarządzenia prezesa NFZ. Pojawiło się jednak pytanie, co oznacza kwalifikacja szpitalna do leczenia dojelitowego w warunkach domowych. Sprawdź.

Kontrola dokumentacji medycznej

Jak przebiegnie kontrola dokumentacji medycznej od 1 czerwca

Za miesiąc zaczną obowiązywać nowe procedury kontroli świadczeniodawców przez NFZ. Ma być prościej, szybciej i skuteczniej, a jednocześnie bez karania za naruszenia niemające znaczącego charakteru. Jak te zmiany mają się do uprawnień NFZ w zakresie kontroli dokumentacji medycznej?

Kontrola NFZ

Umowy z NFZ – poznaj zmiany, które sprawią, że kontrole będą skuteczniejsze

Skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów to główny cel nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Sprawdź, jak możesz się przygotować do tych zmian.

Lekarka tłumaczy coś pacjentowi

Co Ci grozi ze strony NFZ za brak adnotacji o przebytych chorobach

Brak wpisów w dokumentacji medycznej to powszechny błąd. Nieprecyzyjne sformułowania, cząstkowe informacje, brak danych o przebytych poważnych lub przewlekłych chorobach to w dalszym ciągu jedne z najczęstszych zarzutów, które można postawić prowadzącym dokumentację medyczną pacjenta. Jakie skutki mogą przynieść takie zaniechania personelu medycznego?

Błędy w dokumentacji

Błędy w dokumentacji medycznej - sprawdź, jakie sankcje Ci grożą

Umowa z NFZ może zawierać zastrzeżenie o możliwości nałożenia kary umownej w razie stwierdzenia nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy. Jednym z takich błędów może być niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, kiedy NFZ będzie uprawniony do naliczenia kary.

kontrole NFZ

Czy brak wpisu w dokumentacji medycznej grozi odmową zapłaty za udzielone świadczenie

Placówki często nie wpisują w dokumentacji medycznej potwierdzeń udzielonych świadczeń lub porad. Gromadzą też informacje w sposób naruszający przepisy. Sprawdź, jak uniknąć najczęstszych zarzutów NFZ wobec świadczeniodawców.

  Co się zmieni w procedurze kontroli NFZ w 2019 roku

Co się zmieni w procedurze kontroli NFZ w 2019 roku

Zmiany w zasadach współpracy z NFZ, które mają zacząć obowiązywać w 2019 roku, odnoszą się przede wszystkim do szczegółowej procedury kontroli i statusu kontrolerów. Planowana jest centralizacja kontroli i nadanie nowych uprawnień prezesowi NFZ. Już dziś przygotuj się na te zmiany.

Jak uzyskać środki z NFZ na świadczenia rehabilitacyjne

Jak uzyskać środki z NFZ na świadczenia rehabilitacyjne na rzecz niepełnosprawnych

Osoby z upośledzeniem lub orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności zyskały udogodnienia w zakresie dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych, ale nie oznacza to, że zniesiono ograniczenia w tym zakresie. Sprawdź, jakie dokumenty złożyć do NFZ, jeśli pacjent potrzebuje świadczeń ponad limit.

906531fd93398d2b90fe684db52b75298e4779dc-xlarge

Zgoda na leczenie poza granicami kraju – jak właściwie wypełnić wniosek do NFZ

W niektórych sytuacjach możliwe jest skierowanie pacjenta na leczenie lub badania poza granicami kraju. W tym celu niezbędne jest złożenie wniosku do NFZ, który w części wypełnia lekarz. Sprawdź, jakich informacji nie może w nim zabraknąć.

Okładka dokumentacja medyczna