Asystenci medyczni w podmiocie leczniczym

Krok Opis Uwagi 1. Określenie, czy kandydat na asystenta medycznego wykonuje zawód medyczny lub czynności pomocnicze w udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Kandydat musi spełniać jeden z tych warunków. 2. Weryfikacja kwalifikacji kandydata na asystenta medycznego. Upewnij się, że kandydat ma odpowiednie kwalifikacje do pełnienia swojej funkcji. 3. Ustanowienie asystenta medycznego przez udzielenie odpowiedniego upoważnienia przez lekarza lub lekarza dentystę. Upoważnienie jest konieczne do legalnego wykonywania obowiązków. 4. Wprowadzenie danych asystenta medycznego do systemu Rejestru Asystentów Medycznych. Jest to wymagane do oficjalnego uznania roli asystenta. 5. Ustalenie zakresu upoważnień asystenta medycznego. Może obejmować wystawianie zaświadczeń, e-recept, e-skierowań, e-zleceń oraz wpisów w Kartę Szczepień. 6. Monitorowanie pracy asystenta medycznego i zachowania poufności informacji. Asystent jest zobowiązany do zachowania poufności informacji. 7. Regularna weryfikacja i odnowienie upoważnień asystenta medycznego. Upoważnienia mogą być udzielane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. 8. Zapewnienie, że działania asystenta są zgodne z decyzjami lekarza. Asystent działa zawsze zgodnie z instrukcjami lekarza. 9. Szkolenie asystenta medycznego w zakresie obowiązujących procedur i przepisów. Ważne jest, aby asystent był na bieżąco z przepisami i najlepszymi praktykami. 10. Możliwość cofnięcia upoważnienia asystenta medycznego przez lekarza lub podmiot leczniczy. Należy sprawdzić, czy wymagane jest uprzednie uzgodnienie z lekarzem.

Karta informacyjna

Karta informacyjna o świadczeniach udzielonych na podstawie przepisów o koordynacji – jak uzupełnić?

Osoby nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji z innego państwa członkowskiego UE, EFTA, lub Zjednoczonego Królestwa, mogą korzystać z opieki zdrowotnej w Polsce. NFZ wydaje im specjalny dokument potwierdzający to prawo, umożliwiający dostęp do bezpłatnych świadczeń. Sprawdź, jak uzupełnić kartę informacyjną o udzieleniu świadczeń takiemu pacjentowi. 

Wyniki badań

Karta PSS (skala ciężkości zatruć) – kiedy i jak stosować?

Zarządzenie prezesa NFZ wprowadza obowiązek stosowania skali ciężkości zatruć (PSS – Poisoning Severity Score) przez świadczeniodawców leczących zatrucia o różnym stopniu nasilenia. Sprawdź, jak ją stosować.