
Czego nie może zabraknąć w informacji o leczeniu pacjenta w poradni specjalistycznej
Lekarz w poradni specjalistycznej ma obowiązek pisemnie informować lekarza kierującego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu i ordynowanych lekach. Sprawdź, jakie informacje zamieszczać w tym dokumencie.

Jak bezbłędnie wypełniać kartę badania w przypadku choroby zakaźnej
Jeżeli podejrzewasz lub rozpoznałeś zakażenie bądź chorobę zakaźną, musisz niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia zakażenia lub choroby zakaźnej, zgłosić ten fakt inspektorowi sanitarnemu. Sprawdź, jak wypełnić Kartę badania laboratoryjnego w przypadku rozpoznania takiej choroby.

Jak bezbłędnie uzupełnić kartę czynności pielęgniarskich w opiece długoterminowej
Obowiązkiem pielęgniarki jest nie tylko wykonywanie ściśle określonych czynności na rzecz pacjenta, lecz również skrupulatne ich odnotowywanie w karcie czynności pielęgniarskich. To z kolei potwierdza podpisem również pacjent, bądź inna osoba uprawniona w jego imieniu. Jak więc nie popełnić błędów formalnych?

Jak wypełnić nową Kartę zgonu
Od 5 października 2021 r. pojawił się nowy wzór Karty zgonu. Wzór ma obowiązywać do 1 stycznia 2023 r. Sprawdź, jak należy go wypełniać.

Czego nie może zabraknąć w zleceniu transportu sanitarnego w POZ
Pacjentowi na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego), przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem w określonych przypadkach. Sprawdź, jak uzupełnić zlecenie takiego transportu.

Co musisz wpisać w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu kwalifikacyjnym do szczepienia
Zanim zaszczepisz pacjenta na chorobę zakaźną, musisz przeprowadzić lekarskie badanie kwalifikacyjne. Sprawdź, co po powinno zawierać zaświadczenie kwalifikujące do szczepienia.

Rejestr wniosków – uniknij zarzutu niewłaściwego udostępniania dokumentacji
Placówki medyczne często nie prowadzą rejestrów wniosków o udostępnienie dokumentacji lub robią to nierzetelnie. Jak zatem wypracować zasady, które ułatwią proces udostępniania dokumentacji medycznej i uchronią placówkę przed ewentualnymi zarzutami ze strony pacjenta?

Zlecenie wyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, jak wypełniać
Dysponent zespołów ratownictwa medycznego sporządza i prowadzi dokumentację medyczną z tego zakresu. Należy do niej m.in. dokumentacja indywidualna w formie karty zlecenia wyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Oto wskazówki, jak ją wypełniać.