widok-z-gory-na-aplikacje-zielonej-karty

Odnowienie certyfikatów P1 co 2 lata. Stały obowiązek każdej placówki medycznej

Certyfikaty P1, które umożliwiają dostęp do systemów e-zdrowie, mają ważność ograniczoną do 2 lat. Jeśli nie przypilnujesz ich odnowienia, możesz stracić możliwość wystawiania e-recept czy e-skierowań. Sprawdź, co dokładnie musisz zrobić.

Diagnostyka medyczna

Czy zawsze musisz udostępnić pacjentowi wyniki badań laboratoryjnych

Pacjentka odebrała skierowanie na badania w ramach wizyty refundowanej przez NFZ. Gdy zgłosiła się po wyniki, recepcjonistka odmówiła ich wydania, proponując teleporadę. Czy postąpiła właściwie? Sprawdź, jak nie narazić placówki na zarzuty łamania praw pacjenta. Dowiedz się, kiedy i jak musisz wydać wyniki badań pacjentowi.

euro

KPO: Ogłoszono nabór na cyfrową transformację ochrony zdrowia

Na stronie Ministerstwa Zdrowia ogłoszono nabór wniosków na dofinansowanie działań zmierzających m.in. do poprawy cyberbezpieczeństwa i dostępu do dokumentacji oraz wdrożenia rozwiązań AI w szpitalach . Wnioski można składać od 11 kwietnia do 15 maja 2025 r.

EDM

Jak bezpiecznie wdrożyć EDM w placówce medycznej krok po kroku

Obecnie dokumentacja medyczna jest głównie prowadzona w formie elektronicznej. Zgodnie z par. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. dokumentacja może mieć nadal papierową postać wyłącznie w przypadku, gdy przepisy lub warunki organizacyjno-techniczne tego wymagają, ale stanowi to już rzadkość. Uzyskaj więcej informacji na temat elektronicznej dokumentacji medycznej i jej wdrożenia.

szablony wizyt

Prowadzisz elektroniczną dokumentację medyczną – wykorzystuj szablony wizyt  

Dobrze prowadzona dokumentacja medyczna w formie elektronicznej może być lepszym dowodem na obronę lekarza i podmiotu leczniczego w sprawie sądowej niż papierowa dokumentacja medyczna. Stosowanie szablonu wizyty porządkuje przebieg wizyty, dokładnie wyznaczając jej kolejne elementy. O czym jeszcze należy pamiętać?

Bezpieczeństwo IT

Ochrona danych pacjentów w placówkach medycznych: jak zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych i informacji medycznych

Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) zawiera dane osobowe pacjentów, co oznacza konieczność integralności danych i jej odpowiedniego zabezpieczenia zgodnie z RODO. Poznaj kluczowe przepisy i wytyczne, które pomogą chronić te wrażliwe dane w Twojej placówce.

Elektroniczny obieg dokumentów

Elektroniczny obieg dokumentów w placówce medycznej – jak porządkować dokumentację medyczną zgodnie z przepisami

Zakładanie kartoteki, nadawanie uprawnień, backupy i udostępnianie wyników – każdy z tych etapów ma wpływ na sprawne działanie placówki. Sprawdź, jak zaplanować obieg e-dokumentacji, by uniknąć chaosu i utrzymać ciągłość opieki nad pacjentem.

EDM w ratownictwie medycznym

Od 2026 roku dokumentacja medyczna ratownictwa medycznego w pełni cyfrowa

Od 1 stycznia 2026 r. dokumentacja medyczna działań ratunkowych – zarówno tych prowadzonych przez zespoły naziemne, jak i lotnicze – będzie tworzona wyłącznie w formie elektronicznej. Nowe przepisy to nie tylko krok w stronę cyfryzacji ochrony zdrowia, lecz przede wszystkim duże wyzwanie organizacyjne i technologiczne dla zarządzających szpitalami, dyspozytorniami oraz innymi jednostkami włączonymi w system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sprawdź!

zniszczenie deklaracji wyboru poz

Digitalizacja deklaracji wyboru lekarza POZ – czy placówka medyczna może zniszczyć dokumentację?

Czy w przypadku gromadzenia deklaracji papierowych placówka medyczna ma prawo je zdigitalizować i następnie zniszczyć oryginał, nie narażając się jednocześnie na odmowę wypłaty wynagrodzenia z NFZ?

Program 40Plus

Profilaktyka 40 PLUS – program przedłużony do 30 kwietnia 2025

Blisko 5 milionów pacjentów skorzystało już z badań w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS, co świadczy o jego ogromnej popularności. Przedłużenie programu do 30 kwietnia 2025 r. to dla placówek medycznych szansa na dalsze wspieranie profilaktyki zdrowotnej. Dowiedz się, jak sprawnie realizować badania i angażować pacjentów!