rejestr

Uruchomiono Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (RIZM)

Centrum e-Zdrowia wspólnie z Departamentem Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia uruchomiło Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (RIZM). Rejestr ma na celu usprawnienie procesu weryfikacji kwalifikacji medycznych, co jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i podniesienia standardów usług zdrowotnych w Polsce.

e-dokumentacja

Elektroniczna dokumentacja medyczna dla opornych, czyli o walce z przyzwyczajeniami

Zapowiedzi cyfryzacji ochrony zdrowia pojawiały się w przestrzeni publicznej od wielu lat. Niektóre z jej etapów szły opornie, ale niewątpliwie pandemia i towarzyszące jej zmiany społeczne przyspieszyły proces i obecnie trudno wyobrazić sobie świadczenie usług medycznych bez elektronicznej dokumentacji medycznej.

kartoteka

Jak utrzymać spójność i kompletność informacji o pacjencie

Wiele placówek medycznych prowadzi już dokumentację medyczną w formie elektronicznej, chociaż wciąż liczne są placówki, które wytwarzają tę dokumentację w sposób tradycyjny, czyli w formie papierowej. Niektóre podmioty łączą te dwie formy prowadzenia dokumentacji. Poznaj wskazówki dla małych podmiotów leczniczych dotyczące sytuacji, gdy dane są częściowo w formie elektronicznej, a częściowo papierowej.

Pacejnt na R

Przegląd technologii rewolucjonizujących opiekę nad nieprzytomnymi pacjentami

Rola technologii w monitorowaniu i leczeniu pacjentów, zwłaszcza tych nieprzytomnych, jest coraz istotniejsza w dzisiejszych czasach. Nowatorskie rozwiązania rozwijają się w bardzo szybkim tempie, sztuczna inteligencja wspiera lekarzy podczas dia­gnostyki czy obrazowania, co pozwala szybciej i efektywniej oceniać stan pacjenta. Sprawdź, z czego można dziś korzystać, opiekując się nieprzytomnymi pacjentami.

EDM

Wdrożenie EDM w placówce medycznej – co musisz wiedzieć w 2024 roku

Obecnie dokumentacja medyczna jest głównie prowadzona w formie elektronicznej, zgodnie z par. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. dokumentacja może być nadal papierowa tylko w przypadku, gdy przepisy lub warunki organizacyjno-techniczne tego wymagają, ale stanowi to już rzadkość. Uzyskaj więcej informacji na temat elektronicznej dokumentacji medycznej i jej wdrożenia.

dokumentacja

Zasady dokonywania wpisów w raportach lekarskich czy pielęgniarskich prowadzonych w postaci elektronicznej

W naszej placówce medycznej wdrożyliśmy wykazy – raporty lekarskie i pielęgniarskie w formie elektronicznej. Czy istnieje obowiązek uzupełniania tych wpisów w elektronicznej dokumentacji medycznej?

asysent i recepta

Upoważnienie asystenta medycznego przez lekarza do wystawiania e-recept oraz zasady odpowiedzialności za ich treść

Czy asystent medyczny, którego lekarz upoważnił do wystawiania w jego imieniu recept, może w ramach tego upoważnienia samodzielnie wystawić receptę? Jakie są zasady odpowiedzialności za treść recepty?

System EDM

Skutki i zagrożenia niewylogowania się z konta użytkownika w systemie EDM

W dzisiejszym cyfrowym świecie systemy informatyczne stały się nieodzowną częścią opieki zdrowotnej, umożliwiając efektywne zarządzanie i udostępnianie danych medycznych pacjentów. Jednak niewłaściwe praktyki związane z bezpieczeństwem i ochroną danych, takie jak brak wylogowania z konta, stwarzają ryzyko poważnych konsekwencji. Oto one.

Bezpieczeństwo IT

Zabezpieczenie danych pacjentów w ramach e-dokumentacji: jak stosować przepisy i rekomendacje

Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) zawiera dane o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie, a zatem korzystając z niej, przetwarzamy dane osobowe w rozumieniu RODO (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych). Obok RODO szczegółowe kwestie postępowania z EDM, również pod kątem jej zabezpieczenia, zawierają przepisy szczególne, wytyczne oraz rekomendacje.

System P1

Brak dostępu do Platformy P1. Jak postępować w takiej sytuacji?

Platforma P1, czyli Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, umożliwia korzystanie z cyfrowych usług, takich jak np. e-recepta. Jak jednak postępować, gdy trwają prace serwisowe lub dojdzie do niespodziewanej awarii systemu?