
Czy musisz wdrożyć elektroniczną postać dokumentacji medycznej w prywatnym gabinecie
Niektóre dokumenty medyczne nadal funkcjonują w formie papierowej, np. skierowania do szpitala psychiatrycznego czy zgody pacjenta na leczenie. Czy w związku z tym od 2021 roku w gabinecie prywatnym też trzeba prowadzić dokumentację medyczną wyłącznie w formie elektronicznej?

Czy placówka POZ może zniszczyć deklaracje wyboru po przeprowadzeniu ich digitalizacji
Czy w przypadku gromadzenia deklaracji papierowych placówka medyczna ma prawo je zdigitalizować i następnie zniszczyć oryginał, nie narażając się jednocześnie na odmowę wypłaty wynagrodzenia z NFZ?

Czy w tym samym podmiocie można prowadzić dokumentację medyczną na dwa sposoby
Czy dopuszczalne jest, aby od 1 stycznia prowadzić w podmiocie jednocześnie dokumentację w postaci elektronicznej i papierowej? Czy istnieją odstępstwa od zasady prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej?

Poznaj kluczowe zasady digitalizacji wyników badań laboratoryjnych
Jak wprowadzać wyniki diagnostycznych badań laboratoryjnych do systemu informatycznego, skoro oprócz wersji pdf do placówki medycznej trafiają wersje papierowe tych dokumentów?

Kiedy będzie dopuszczalne prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej – wyjątki
Mimo dość długiego okresu przygotowywania się na nadejście obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, który wprowadziły przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wiele placówek medycznych wciąż staje przed trudnościami jego wypełnienia. Kiedy placówki medyczne mogą się powoływać na brak warunków organizacyjno-technicznych do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej?

Jak prowadzić e-rejestrację na szczepienia przeciwko COVID-19
Korzystanie z e-rejestracji – aplikacji dla punktów szczepień – wymaga kilku formalności i czynności technicznych w systemie. Z aplikacji może korzystać każdy tzw. otwarty punkt szczepień – to znaczy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, szpitale tymczasowe i inne podmioty, które zawarły z NFZ umowę o realizację Programu Szczepień. Poznaj szczegółową instrukcję.

Jak generować kody QR potwierdzające zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19
Dzięki postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia pojawiła się innowacyjna metoda potwierdzenia szczepienia przeciw COVID-19. Te osoby, które zaszczepiono, mają możliwość pobrania kodu QR zawierającego informację o fakcie zaszczepienia i jego dacie. Jakie zatem czynności podczas szczepienia musi wykonać personel medyczny?

E-skierowanie – jakie rodzi problemy w praktyce i jak je rozwiązywać
Od 8 stycznia 2021 r. wszyscy lekarze w Polsce wystawiają obowiązkowe e-skierowania. E-skierowanie jest już kolejną po e-recepcie usługą e-zdrowia wdrażaną do polskiego systemu opieki zdrowotnej. Sprawdź szczegóły tego rozwiązania, aby nie popełnić błędów.

E-skierowania – jak poprawiać z nich błędy i jak wpisywać pacjentów do kolejek
Od 8 stycznia 2021 r. placówki medyczne będą obowiązkowo wystawiać e-skierowania. Ma to zmniejszyć ryzyko błędnego wystawienia dokumentu i uprościć rejestrację pacjenta na wizytę u specjalisty lub badanie. Sprawdź, jakie to może rodzić problemy w praktyce i jak je rozwiązywać.

Jak od 1 lipca 2021 r. będzie wyglądać wymiana danych między podmiotami medycznymi
Najpóźniej do 1 lipca 2021 r. Centrum e-Zdrowia ma umożliwić wymianę informacji między Systemem Informacji Medycznej a Centralnym Wykazem Usługobiorców i Centralnym Wykazem Pracowników Medycznych. Będzie to kolejny etap wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Sprawdź, jak będzie funkcjonować to rozwiązanie.