Ciąża

Zmiany w rejestrze ciąż – wpis tylko na wniosek pacjentki

Ministerstwo Zdrowia planuje złagodzenie przepisów dotyczących rejestru ciąż, czyniąc wpisy dobrowolnymi, co ma na celu przywrócenie kobietom kontroli nad swoimi danymi i zwiększenie ich poczucia bezpieczeństwa w relacjach z systemem medycznym. Obowiązek zgłaszania każdej ciąży do centralnego rejestru budził liczne pytania dotyczące bezpieczeństwa danych. Rejestr ciąż, będący jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów systemu ochrony zdrowia, wywołał burzliwą debatę i obawy pacjentek o prywatność.

e-Zwolnienia

Czy można skrócić bądź anulować zwolnienie lekarskie – wskazówki dla osób wystawiających eZLA

Lekarz może spotkać się z sytuacją, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wystąpi o zmianę zaświadczenia, gdyż chciałby wcześniej wrócić do pracy. Czy lekarz może modyfikować okres zwolnienia wskazany na wydanym eZLA? Czy można skrócić elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Dane pacjenta

Jakie informacje musi zawierać historia zdrowia i choroby prowadzona w przychodni

Historia zdrowia i choroby to indywidualna dokumentacja wewnętrzna, którą masz obowiązek prowadzić dla każdego pacjenta. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć, zgodnie z nowymi przepisami.

AI

Nowe zasady korzystania z AI w medycynie od 1 stycznia 2025 r. – co musisz wiedzieć

Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej otwiera drzwi dla sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. Dowiedz się, kto odpowiada za bezpieczeństwo leczenia i diagnozy oraz od kiedy te zmiany wejdą w życie. Nie przegap kluczowych informacji – zapoznaj się z nowymi przepisami już teraz!

Zmiany w przetwarzaniu danych o ciąży

Zmiany w przetwarzaniu danych o ciąży – projekt rozporządzenia

Nowy projekt rozporządzenia ministra zdrowia może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki dane o ciąży są przetwarzane w Systemie Informacji Medycznej. Zmiany te mają na celu wzmocnienie ochrony prywatności pacjentek, dając im większą kontrolę nad swoimi danymi. Dowiedz się, co to oznacza dla placówek medycznych!

Informatyzacja placówek medycznych

Informatyzacja placówek medycznych i optymalizacja zarządzania infrastrukturą informatyczną

Podmioty wykonujące działalność leczniczą coraz częściej polegają na zaawansowanej infrastrukturze IT, która obejmuje serwery, oprogramowanie i sprzęt. Choć technologia odgrywa kluczową rolę, to człowiek jest niezastąpiony w jej utrzymaniu i aktualizacji. Co więcej, wiele zadań związanych z tą infrastrukturą można efektywnie zlecić na zewnątrz, optymalizując w ten sposób działanie placówki medycznej.

AI

Sztuczna inteligencja w medycynie: jak wykorzystać technologie AI w pracy lekarza

Sztuczna inteligencja znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w medycynie, rodząc pytania o finansowanie takich świadczeń i wycenę diagnoz dokonywanych przez AI. Choć odpowiedzi wciąż nie są jednoznaczne, faktem pozostaje, że umożliwienie szybkiej diagnozy, np. udaru, obniża koszty leczenia i rehabilitacji, co opłaca się nam wszystkim. Bądź na bieżąco z innowacjami, które mogą zmienić oblicze medycyny!

Pilotaż centralnej e-rejestracji

Pilotaż centralnej e-rejestracji na wybrane świadczenia zdrowotne do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Zdrowia uruchomi program pilotażowy centralnej e-rejestracji obejmujący kardiologię i profilaktykę raka. System ma zapewnić automatyczną rejestrację i efektywne zarządzanie terminami wizyt. Jest to szczególnie ważne dla poprawy dostępności usług zdrowotnych. Dowiedz się więcej.

e-recepty

Zmiany w receptach rocznych: nowe zasady już od 9 maja 2024 r.

Zmiany w systemie zdrowotnym nieustannie ewoluują, a najnowszym krokiem jest rewolucja w sposobie wystawiania e-recept, która obowiązuje od 9 maja 2024 r. To data kluczowa zarówno dla pacjentów, jak i pracowników medycznych. Od tego dnia zaczął obowiązywać nowy schemat realizacji recept rocznych. Zmiany mają na celu poprawę precyzji i efektywności w zapisie e-recept, a także zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

Big Data

Jak wykorzystać big data w personalizacji leczenia

Zbieranie i analiza ogromnych zbiorów danych nie tylko umożliwiają lekarzom dostosowanie terapii do unikalnych potrzeb każdego pacjenta, lecz także otwierają nowe możliwości w precyzyjnej diagnozie i efektywnym leczeniu. Ta zaawansowana metoda może zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, zwiększając jej skuteczność i zmniejszając ryzyko błędów medycznych. Dowiedz się więcej, jak big data może zmienić oblicze opieki zdrowotnej.