
Przesunięcie terminu raportowania danych o zakażeniach wirusem SARS-CoV-2 przez szpitale do RCB
Nowy termin rozpoczęcia obowiązku raportowania danych o pacjentach z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 do RCB to 3 stycznia 2026 r. Placówki medyczne, które udzielają takich świadczeń, zyskają dodatkowy rok – czas na dostosowanie systemów informatycznych do nowych wymagań. Sprawdź szczegóły.

Weryfikacja uprawnień dodatkowych na receptach – nowe zasady od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. Centrum e-Zdrowia weryfikuje uprawnienia dodatkowe na receptach, takie jak S, DZ i C. Nowe zasady usprawniają proces, ale mogą powodować trudności w niektórych systemach gabinetowych. Dowiedz się, jak działają nowe przepisy i co zrobić, by uniknąć problemów!

Informatyzacja podmiotów leczniczych – gdzie jesteśmy i co należy poprawić
Centrum e-Zdrowia 10 grudnia 2024 r. zorganizowało konferencję o nazwie „Perspektywy e-zdrowia”. Jej tematem przewodnim były wyzwania dla systemu ochrony zdrowia w dobie cyberzagrożeń. Wnioski z konferencji warto zestawić z praktyką dużych i małych podmiotów wykonujących działalność leczniczą (PWDL).

Jakie informacje możesz uzyskać od pacjenta, aby założyć mu e-dokumentację
Placówka medyczna może przetwarzać dane osobowe pacjenta w zakresie niezbędnym do realizacji obowiązków prawnych, zwłaszcza związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Natomiast gromadzenie dodatkowych informacji, takich jak zawód czy adres e-mail do kontaktu, wymaga uprzedniej, dobrowolnej zgody pacjenta na ich przetwarzanie. Oto szczegóły.

Tablety medyczne w e-dokumentacji – zyskasz dostęp do historii choroby w różnych gabinetach
Wdrożenie sieci bezprzewodowej w gabinecie lekarskim zapewni sprawną pracę aplikacji do obsługi e-dokumentacji. Sprawdź, jak zagwarantować lekarzom i personelowi ciągły dostęp do cyfrowych danych pacjentów.

Czemu ma służyć Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia
European Health Data Space (EHDS) ma regulować na poziomie europejskim zasady bezpiecznego wykorzystania danych medycznych. Warto przyjrzeć się, jak planowane zmiany wpłyną na działalność placówek medycznych i ich personelu.

Zmiany w raportowaniu i obowiązkach świadczeniodawców
Czy wiesz, jak ważny jest elektroniczny rejestr świadczeń zdrowotnych? To narzędzie, które nie tylko pozwala monitorować leczenie pacjentów i koszty, lecz także kształtuje przyszłość systemu ochrony zdrowia w Polsce. Każdy świadczeniodawca finansowany ze środków publicznych ma obowiązek tworzyć i prowadzić taki rejestr, a zgromadzone dane trafiają do NFZ, gdzie wspierają kluczowe decyzje. Dowiedz się, jakie informacje muszą znaleźć się w rejestrze i dlaczego ich poprawność jest tak istotna – kliknij i poznaj szczegóły!

Dokumentacja zbiorcza – czy można zrezygnować z jej prowadzenia
Dzięki rezygnacji z dokumentacji zbiorczej, proces tworzenia dokumentacji elektronicznej stał się prostszy i bardziej efektywny. Pozwoliło to również uniknąć zbędnego powielania dokumentów. Poznaj szczegóły!

Opieka zdrowotna nad uczniami – co należy dokumentować
Podmioty medyczne mają obowiązek prowadzić dokumentację z zakresu profilaktycznej i stomatologicznej opieki zdrowotnej nad uczniami, dlatego rozporządzenie o dokumentacji medycznej ograniczyło dokumentację w tym zakresie ze względu na fakt, że zasady jej prowadzenia uregulowano w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami. Sprawdź szczegóły.

Zlecenie na wykonanie próby zgodności – co w nim wpisać
W zleceniu na wykonanie próby zgodności wpisujesz m.in. rozpoznanie u pacjenta i oznaczasz jego grupę krwi, podając układ AB0 oraz Rh, i występujące przeciwciała odpornościowe. Precyzujesz również, czy pacjent jest biorcą pierwszorazowym, czy wielokrotnym. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w tym dokumencie.