Dokumentacja

Dokumentacja zbiorcza – czy można zrezygnować z jej prowadzenia

Dzięki rezygnacji z dokumentacji zbiorczej, proces tworzenia dokumentacji elektronicznej stał się prostszy i bardziej efektywny. Pozwoliło to również uniknąć zbędnego powielania dokumentów. Poznaj szczegóły!

Uczniowie

Opieka zdrowotna nad uczniami – co należy dokumentować

Podmioty medyczne mają obowiązek prowadzić dokumentację z zakresu profilaktycznej i stomatologicznej opieki zdrowotnej nad uczniami, dlatego rozporządzenie o dokumentacji medycznej ograniczyło dokumentację w tym zakresie ze względu na fakt, że zasady jej prowadzenia uregulowano w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami. Sprawdź szczegóły.

szablony wizyt

Prowadzisz elektroniczną dokumentację medyczną – wykorzystuj szablony wizyt

Dobrze prowadzona dokumentacja medyczna w formie elektronicznej może być lepszym dowodem na obronę lekarza i podmiotu leczniczego w sprawie sądowej niż papierowa dokumentacja medyczna. Stosowanie szablonu wizyty porządkuje przebieg wizyty, dokładnie wyznaczając jej kolejne elementy. O czym jeszcze należy pamiętać?

Badanie krwi

Zlecenie na wykonanie próby zgodności – co w nim wpisać

W zleceniu na wykonanie próby zgodności wpisujesz m.in. rozpoznanie u pacjenta i oznaczasz jego grupę krwi, podając układ AB0 oraz Rh, i występujące przeciwciała odpornościowe. Precyzujesz również, czy pacjent jest biorcą pierwszorazowym, czy wielokrotnym. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w tym dokumencie.

Szpital

Czy w trakcie hospitalizacji można wypisać pacjentowi e-receptę

W czasie hospitalizacji lekarze nie mogą wypisywać pacjentowi recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę. Czy tę zasadę należy traktować jako bezwzględny zakaz ordynacji, czy może istnieją pewne dopuszczalne wyjątki?

zwolnienie lekarskie w mojeIKP

Zwolnienia lekarskie w aplikacji mojeIKP – nowa funkcja   

Wprowadzenie zakładki „Zwolnienia lekarskie” w aplikacji moje IKP pozwoli ograniczyć konieczność udzielania dodatkowych informacji pacjentom, którzy chcą szybko sprawdzić swoje zwolnienie lub potwierdzić, czy dokument właściwie wystawiono. Nowa funkcja odciąży personel medyczny, zmniejszając liczbę zapytań i dając pacjentom pełen wgląd w aktualne informacje – szybko i bez zbędnych formalności.

Lecznica

Czy ambulatoria muszą prowadzić historię zdrowia i choroby w formie elektronicznej

Jako świadczeniodawca POZ zastanawiasz się, czy musisz prowadzić historię zdrowia i choroby w formie elektronicznej. Obowiązek ten dotyczy wszystkich placówek medycznych, zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia. Sprawdź szczegóły!

e-dokumentacja

Czy musisz wdrożyć e-dokumentację w podmiocie, który nie ma kontraktu z NFZ

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej w placówkach wprowadziła ustawa systemie informacji w ochronie zdrowia. Pojawia się jednak wątpliwość, czy dotyczy on wszystkich placówek medycznych, zarówno prywatnych, jak i publicznych? Czy obejmuje również te, które nie zawarły kontraktu z NFZ?

Usuwanie azbestu

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w związku z ekspozycją na azbest

Nowelizacja przepisów o leczeniu uzdrowiskowym osób narażonych na kontakt z azbestem obowiązuje już od 20 września 2024 r. Dlatego warto sprawdzić, co te zmiany oznaczają dla lekarzy współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) i dowiedzieć się, jak dostosować swoją praktykę do nowych wymagań.

Big data

Jak wykorzystać big data w personalizacji leczenia

Wykorzystanie big data w opiece zdrowotnej otwiera nowe możliwości, pozwalając na precyzyjne dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, co może zrewolucjonizować podejście do terapii i poprawić skuteczność działań medycznych.