
Nowy wzór skierowania na leczenie uzdrowiskowe od 1 lipca 2025 r.
Od 1 lipca każdy błąd w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe, nawet brak wymaganej adnotacji, może skutkować jego automatycznym odrzuceniem. Zmieniony wzór formularza i nowe zasady potwierdzania celowości leczenia wymagają dostosowania dokumentacji i procedur w placówkach. Sprawdź, co trzeba poprawić w obiegu skierowań, kto może zatwierdzić wniosek i jakie informacje muszą się znaleźć w nowym formularzu.

Zasady podpisywania karty informacyjnej z leczenia szpitalnego (KILSZ)
Czy lekarz, który podpisuje kartę informacyjną z leczenia szpitalnego za pomocą certyfikatu ZUS PUE, powinien być jednym z lekarzy wskazanych jako wypisujący lub ordynator, czy może to być inna osoba, np. lekarz dyżurny z upoważnieniem? Jak postępować, gdy w systemie pojawia się trzecie nazwisko?

Będzie nowy wzór orzeczenia lekarskiego w dokumentacji medycyny pracy
Od lipca 2025 roku orzeczenie lekarskie po badaniach profilaktycznych nie będzie już zawierało pieczątki lekarza. W zamian pojawi się obowiązek podania jego imienia, nazwiska i numeru PWZ. Sprawdź, co się zmienia i jak przygotować placówkę medycyny pracy, by nie narazić się na konsekwencje.

Jak chronić placówkę przed konsekwencjami fałszowania dokumentacji i zabezpieczyć się umowami z lekarzami
Błędy w dokumentacji medycznej mogą kosztować placówkę kontrakt z NFZ lub skutkować odpowiedzialnością karną. Aby ich uniknąć, możesz zastosować kary umowne wobec lekarzy za nierzetelne wpisy. To jeden ze skutecznych sposobów na ograniczenie ryzyka i zabezpieczenie interesu świadczeniodawcy.

Przerywasz reanimację – jak poprawnie sporządzić protokół konsylium lekarskiego
Zakończenie reanimacji to jedna z najtrudniejszych decyzji w pracy lekarza. Wymaga nie tylko wiedzy i odwagi, ale też wsparcia innych specjalistów. Sprawdź, kiedy konieczne jest zwołanie konsylium lekarskiego i jak poprawnie udokumentować jego przebieg w protokole.

Czy musisz udostępniać zdjęcia RTG i inne obrazy diagnostyczne za pokwitowaniem?
Jeśli w Twojej placówce wykonujesz zdjęcia rentgenowskie na kliszy, musisz pamiętać o szczególnych zasadach ich udostępniania. Dotyczy to także dokumentacji obrazowej w formie cyfrowej – jej udostępnienie musi być zgodne z ustawą o prawach pacjenta. Sprawdź, jak uniknąć błędów i zastrzeżeń przy kontroli.

Zalecenie a zlecenie lekarskie – podobieństwa pozorne, różnice zasadnicze
Składową czynności lekarskich związaną z prowadzeniem dokumentacji medycznej są zarówno zalecenia, jak i zlecenia lekarskie. Tych terminów nie można stosować zamiennie, gdyż są odmienne i adresowane do różnych odbiorców.

Dokumentacja medyczna z leczenia ambulatoryjnego – co w niej zawrzeć
Dokumentacja ambulatoryjna musi przede wszystkim ułatwiać opiekę nad pacjentem. Samo spełnienie wymogów prawnych nie wystarczy, wpisy muszą być praktyczne, czytelne i umożliwiać szybki dostęp do kluczowych informacji, które wspierają proces diagnostyczny i terapeutyczny. Zobacz, co musi się w niej znaleźć.

Podejrzewasz, że rodzina znęca się nad pacjentem – jak złożyć zawiadomienie
Lekarze, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, podejrzewają popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy domowej, mają obowiązek zawiadomić o tym niezwłocznie policję lub prokuratora. Dowiedz się, co powinny zawierać stosowne dokumenty.

Udostępnienie dokumentacji medycznej pacjenta: czy możesz pobrać opłatę za koszty wysyłki
Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na częste problemy z dostępem do dokumentacji medycznej. Pamiętaj, że zabezpieczenie dokumentacji powinno umożliwiać jej wykorzystanie bez zbędnej zwłoki. Jak ustalić zasady tego procesu, aby przestrzegać praw pacjenta do dostępu do informacji medycznej?