SOR

Zmiana przepisów dotyczących dokumentacji medycznej i jej wpływ na działanie SOR

Od 12 marca 2024 r. pacjenci, którzy trafili do szpitalnych oddziałów ratunkowych, a nie zostali zakwalifikowani jako przypadki nagłe, mogą być od razu po segregacji kierowani do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji medycznej. Oto szczegóły.

Aplikacja medyczna

Co musisz wiedzieć o listach oczekujących w aplikacji AP-KOLCE

Harmonogram przyjęć jest niezbędnym dokumentem w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach i przychodniach specjalistycznych mających kontrakt z NFZ. Sprawdź, jak prowadzić listy oczekujących w aplikacji AP-KOLCE.

Wystawianie recepty

Czym jest recepta pro auctore i kto może ją wystawiać

Recepty pro auctore to recepty wystawiane na nazwisko osoby wystawiającej. Uprawnionym do ich wystawiania jest farmaceuta mający uprawnienia do wykonywania zawodu. Oto szczegóły.

wywiad lekarski

Wywiad lekarski przy przyjęciu do szpitala – jak nie pominąć żadnej istotnej informacji

W historii choroby, w części dotyczącej przyjęcia pacjenta do szpitala, umieszcza się m.in. istotne dane z wywiadu lekarskiego. Jak zatem umiejętnie go przeprowadzić i uzyskać od pacjenta niezbędne informacje?

Dokumenty

Jakie kroki podjąć w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentacji medycznej w podmiocie leczniczym

Ochrona dokumentacji medycznej jest szczególnym obowiązkiem podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, niezależnie od formy udzielania świadczeń. Podmioty lecznicze muszą skutecznie minimalizować skutki utraty danych. Co może pomóc w tym zakresie?

pogotowie

Procedury związane z dokumentowaniem działań ratujących życie

Zarówno ustawa o działalności leczniczej, jak i ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nakładają obowiązek natychmiastowego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w sytuacjach nagłych, obejmując zarówno leczenie szpitalne, jak i ambulatoryjne, przez jednostki tsk publiczne, jak prywatne. Poznaj procedury w tym zakresie.

Rozmowa z pacjentem

Wytyczne prawne dotyczące dokumentowania rozmów z pacjentem i jego rodziną

Rozmowa z pacjentem i jej właściwe udokumentowanie mogą mieć istotne znaczenie z punktu widzenia osób wykonujących zawody medyczne oraz bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta. Poznaj wskazówki dotyczące tych aspektów procesu leczenia.

Jakośc w medycynie

Jakość dokumentacji medycznej jako kluczowy element oceny jakości w opiece zdrowotnej

Prawo do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw pacjenta, a prowadzenie, przechowywanie i udostępnianie dokumentacji medycznej jest wypełnieniem obowiązku prawnego ciążącego na podmiocie leczniczym i osobach udzielających świadczeń zdrowotnych.

Rozmowa z pacjentem

Jakie informacje należy uwzględnić w opisie stanu pacjenta

Dokumentacja medyczna jest nieodzownym elementem opieki zdrowotnej, a opis stanu pacjenta odgrywa w niej kluczową rolę. Zgodnie z przepisami lekarze muszą zawierać w niej precyzyjne informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, co pozwala na kompleksową opiekę medyczną. Zadbaj o jakość i kompletność dokumentacji medycznej.

e-medycyna

Czym jest EDM i dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej

Elektroniczna dokumentacja medyczna to m.in. e-recepty, e-skierowania czy karta informacyjna z leczenia szpitalnego. Obok funkcjonuje dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Jakie są różnice między tymi formami dokumentacji medycznej?