Upoważnienie do zdalnego wglądu w dokumentację medyczną
W jaki sposób można upoważnić osobę bliską do zdalnego wglądu w dokumentację? W jaki sposób można zweryfikować zdalnie czy dana osoba faktycznie jest tą, którą pacjent upoważnił? W jaki sposób można bezpiecznie udostępnić dokumentację medyczną zdalnie osobie upoważnionej?
Jak długo są ważne recepty i skierowania
Często okazuje się, że pacjenci nie mogą wykupić danego leku dopiero po podjęciu próby jego wykupienia w aptece. Powodem tego jest brak informacji na receptach odnośnie do terminu ważności. Sprawdź, jak długo ważne są recepty i skierowania.
Kto ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej i w jakich sytuacjach
Czy wiesz, kto może uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej w Twojej placówce? Krąg tych podmiotów jest szerszy, niż mogłoby się wydawać. Choć podstawową zasadą jest udostępnianie jej pacjentowi i osobom przez niego upoważnionym, istnieje wiele innych osób i instytucji, które mogą wnioskować o wgląd w te dane. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne dla zarządzania ochroną zdrowia.
Czy konieczna jest digitalizacja dokumentacji medycznej w postaci papierowej będącej materiałem archiwalnym
Przechodzenie na elektroniczną dokumentację medyczną budzi pytania o zarządzanie dokumentacją medyczną będącą materiałem archiwalnym w rozumieniu przepisów ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Czy i jak należy digitalizować taką dokumentację?
Karta informacyjna z leczenia szpitalnego: zasady wydawania wypisu pacjentowi
Jakie są zasady dotyczące przygotowywania i wydawania wypisu ze szpitala w kontekście obowiązującej elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)? Ile egzemplarzy należy przygotować, czy można wydrukować dodatkowe kopie dla pacjenta, oraz czy pacjent musi potwierdzić odbiór wypisu swoim podpisem?
Lecznictwo uzdrowiskowe: przepisy dotyczące podpisywania dokumentacji medycznej
Czy w historii choroby oraz w karcie informacyjnej w leczeniu uzdrowiskowym i rehabilitacji uzdrowiskowej konieczny jest wpis lekarza prowadzącego i kierującego oddziałem, czy wystarczy tylko podpis lekarza prowadzącego? Sprawdźmy, jakie wymogi prawne rozporządzenia ministra zdrowia i przepisów ustaw regulują tę kwestię.
Jak powinna przepływać dokumentacja medyczna ucznia po zakończeniu szkoły
Po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia jego lekarzowi rodzinnemu. Dokumentację medyczną ucznia może odebrać również pełnoletni uczeń po zakończeniu nauki. Poznaj szczegóły uregulowań dotyczących tej dokumentacji.
Recepty lekarskie: zobacz, jakie zmiany czekają lekarzy i pacjentów
Planowane zmiany w przepisach dotyczących wypisywania recept lekarskich usprawnią codzienną pracę lekarzy oraz farmaceutów. Projekt nowelizacji rozporządzenia wyeliminuje konieczność powrotu pacjenta do lekarza w przypadku błędów czy niezgodności na recepcie. Dowiedz się, jak nowelizacja ułatwi i usprawni proces leczenia, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów.
Zmiany w receptach rocznych: nowe zasady już od 9 maja 2024 r.
Zmiany w systemie zdrowotnym nieustannie ewoluują, a najnowszym krokiem jest rewolucja w sposobie wystawiania e-recept, która obowiązuje od 9 maja 2024 r. To data kluczowa zarówno dla pacjentów, jak i pracowników medycznych. Od tego dnia zaczął obowiązywać nowy schemat realizacji recept rocznych. Zmiany mają na celu poprawę precyzji i efektywności w zapisie e-recept, a także zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.
Jak efektywnie zarządzać dokumentacją medyczną: praktyczne porady
Czy zdajesz sobie sprawę, że odpowiednie prowadzenie dokumentacji medycznej to nie tylko wymóg prawny, ale także prawdziwa sztuka? Odkryj, dlaczego efektywne zarządzanie dokumentacją medyczną jest kluczowe do ochrony praw pacjentów i jakie błędy mogą prowadzić do konsekwencji kosztowniejszych, niż mogłoby się wydawać. Zapoznaj się z zasadami, technikami i wyzwaniami, które niesie za sobą dokumentowanie świadczeń zdrowotnych.