
Czy pacjent może przenieść historię choroby do innej placówki
Pacjentowi możesz wydać wyciągi, odpisy, kopie lub wydruki dokumentacji medycznej. Możesz mu ją także przekazać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych. Kiedy możesz udostępnić oryginały?

Kiedy dokumentację medyczną powinien przetłumaczyć tłumacz przysięgły
Ze względu na treści zawarte w dokumentacji medycznej, gdy ma ona stanowić podstawę do kontynuacji leczenia lub diagnostyki, należy zlecić jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Jak zweryfikować tożsamość pacjenta, który prosi o udostępnienie dokumentacji listownie lub e-mailem
Każdy pacjent ma prawo wglądu w swoją dokumentację medyczną, a placówki medyczne są zobowiązane ją udostępnić, zapewniając poufność i bezpieczeństwo danych. Jak skutecznie wnioskować o dostęp, unikając formalnych pułapek?

Potwierdzenie autentyczności wpisów w dokumentacji medycznej
Oznaczenie osoby dokonującej wpisu lub wprowadzającej zmiany w dokumentacji medycznej, czyli tzw. autoryzacja wpisu, to kluczowy obowiązek każdej placówki medycznej. Umożliwia to przypisanie odpowiedzialności za przeprowadzenie danej procedury czy udzielenie świadczenia przez pracownika. Dowiedz się, czym jest autoryzacja wpisu i jak właściwie ją wdrożyć w swojej placówce.

Anulowanie i ponowne wystawienie e-skierowania na leczenie specjalistyczne
Skierowanie na leczenie specjalistyczne w szpitalu może wymagać anulowania, gdy zachodzi potrzeba zmiany treści dokumentu. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura modyfikacji e-skierowania, jakie są wyjątki od tej zasady oraz kiedy możliwe jest wystawienie skierowania w formie papierowej.

Czy możesz uzależnić wydanie dokumentacji od zgody kierownika
Rzecznik Praw Pacjenta alarmuje: uzależnianie udostępnienia dokumentacji medycznej od zgody zarządzającego placówką to nieprawidłowość ograniczająca prawo pacjenta. Takie postanowienia w regulaminach wewnętrznych placówek są błędem, który może skutkować poważnymi konsekwencjami. Czy wiesz, jakie przepisy regulują dostęp pacjentów do dokumentacji medycznej? Sprawdź teraz, jak uniknąć naruszeń i zadbać o zgodność z prawem w swojej placówce!

Jak postępować, gdy pacjent upoważnił różne osoby do odbioru dokumentacji medycznej przy kolejnych wizytach
Jak postąpić, w sytuacji gdy pacjent leczył się kilkukrotnie w tej samej placówce, za każdym razem upoważniając inną osobę do odbioru dokumentacji medycznej? Komu i które części dokumentacji należy w takim przypadku udostępnić?

Ustne zamówienie dokumentacji medycznej – czy jest możliwe
Czy pacjent może zamówić dokumentację medyczną ustnie lub telefonicznie? Dowiedz się, jakie są obowiązujące przepisy i jak właściwie postępować w takich sytuacjach. Sprawdź, jak odpowiedzieć na nietypowe wnioski o wydanie dokumentacji!

Co zrobić z papierową dokumentacją po jej cyfrowym odwzorowaniu
Zniszczenie dokumentacji po wykonaniu odwzorowania cyfrowego, poza sytuacjami ściśle uregulowanymi przez prawo, może nieść za sobą negatywne skutki dla podmiotu leczniczego, w tym pociągnąć go do odpowiedzialności związanej z naruszeniem przysługujących pacjentowi praw. Jak zatem postąpić z oryginałami dokumentacji po ich zeskanowaniu?

Kiedy możesz udostępnić dokumentację medyczną firmie ubezpieczeniowej
Jeśli zakład ubezpieczeń chce uzyskać dokumentację medyczną od lekarza lub placówki medycznej, kluczowe jest, by do wniosku o jej udostępnienie dołączyć podpisaną przez pacjenta zgodę. Czy to jedyny warunek? Sprawdź, jakie inne przepisy mogą wpłynąć na udostępnienie dokumentacji medycznej i jakie kroki warto podjąć, by uniknąć problemów prawnych.