Recepta

Jak długo są ważne recepty i skierowania

Często zdarza się, że pacjenci są informowani, że nie mogą wykupić danego leku, dopiero po podjęciu próby jego wykupienia w aptece. Powodem tego jest brak informacji na receptach odnośnie do terminu ważności. Sprawdź, jak długo ważne są recepty i skierowania. 

szpital

Czy skierowanie wewnątrzszpitalne powinno mieć również formę papierową

Czy w przypadku wewnętrznych skierowań szpitalnych wystawianych w systemie szpitalnym przez lekarza z konkretnego oddziału wymagane jest skierowanie papierowe? Chodzi np. o skierowania wystawiane na tomografię komputerową.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Jak udostępniać dokumentację medyczną, gdy w szpitalu prowadzimy ją jeszcze w formie papierowej?

Czy możemy udostępnić dokumentację medyczną pacjenta dla osoby upoważnionej w formie pliku binarnego rekordu pacjenta, w sytuacji gdy podstawową formą jej prowadzenia jest w szpitalu postać papierowa, a nie elektroniczna? Czy w sytuacji gdy osoba upoważniona przez pacjenta wnioskuje po raz drugi w tym samym zakresie o dokumentację medyczną, ale w formie skanu na płycie CD, a dokumentacja liczy 6 opasłych tomów, to taka osoba płaci za płytę CD, czy również za skanowanie każdej strony? Formę papierową już udostępniliśmy bezpłatnie.

Dokumentacja

Jakie są zasady uzyskiwania kopii dokumentacji medycznej pacjenta przez lekarza?

Czy lekarz POZ może zwrócić się o kopie dokumentacji medycznej pacjenta, którego leczy, bez wyrażenia zgody przez pacjenta?

Digitalizacja

Procedura niszczenia zdigitalizowanej dokumentacji medycznej

Digitalizacja opisana w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia to zmiana postaci dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w formie papierowej na postać elektroniczną. Po spełnieniu określonych warunków możemy zniszczyć papierową wersję dokumentacji w sposób uniemożliwiający identyfikację usługobiorcy.

doktor

Czy specjaliści do spraw zdrowia mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną

Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma obowiązek prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną. O ile ta kwestia jest poza wszelką dyskusją, o tyle wątpliwości dotyczą tych zawodów i usług, które funkcjonują niejako na pograniczu świadczeń zdrowotnych i innych dziedzin. Czy specjaliści do spraw zdrowia mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną?

Podsumowanie 2022 roku

Dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 w ochronie zdrowia upłynął w dużej mierze pod znakiem COVID-19 i walki z pandemią. System opieki zdrowotnej stanął w związku z tym przed ogromnymi wyzwaniami, co na szczęście nie zahamowało rozwoju na wcześniej wytyczonej ścieżce cyfryzacji. Co więcej, poza konsekwentnym wdrążeniem zaplanowanych wcześniej zmian, przyjęto także nowe plany rozwoju systemu e-zdrowia na kolejne lata. Oto podsumowanie najważniejszych zmian w dokumentacji medycznej i systemie e-zdrowia w mijającym roku.

Archwium

Jak archiwizować dokumentację medyczną w okresie, gdy w placówce funkcjonują obie jej postaci – papierowa i elektroniczna?

Jesteśmy w trakcie przechodzenia z dokumentacji papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Część dokumentacji mamy w wersji papierowej (np.karty wkłuć, karty obserwacji pacjentów z założonym cewnikiem czy choćby pierwszą stronę historii choroby z podpisem pacjenta i zgodą na leczenie), a część już w wersji elektronicznej (np. raporty lekarskie, pielęgniarskie, obserwacje psychologa czy karta fizjoterapeuty). Do tej pory wszystko drukowaliśmy i składaliśmy do archiwizacji. Pacjenci zgłaszający się do placówki częściowo mają skierowania elektroniczne, a częściowo papierowe. Jak postępować obecnie?

e-skierowanie

Kto dodaje e-skierowanie do zakładki z wizytą w systemie EDM?

Rejestratorka zapisuje pacjenta na fizjoterapię na dany termin w terminarzu w aplikacji EDM. Dodaje pacjenta do harmonogramu przyjęć i pobiera z systemu e-skierowanie z P1. W momencie gdy fizjoterapeuta bada pacjenta, otwiera zakładkę z wizytą i uzupełnia tam określone dane. Widzi tam też skierowanie. Czy dodanie skierowania do systemu jest zadaniem rejestratorki, czy fizjoterapeuty?

Ciąża

Który lekarz wprowadza do rejestru SIM informację o ciąży pacjentki

Prawo nie stanowi, kto ma obowiązek wpisać informację do tzw. rejestru ciąż. Czy ma to robić ginekolog, czy np. lekarz POZ, gdy pacjentka zgłosi się z przeziębieniem?