
Terminy przechowywania dokumentacji medycznej
Okres przechowywania dokumentacji medycznej zależy od jej rodzaju i wynosi od kilku do 30 lat. Dokumentację dotyczącą zgonu przechowuje się przez 30 lat, a oświadczenia pacjenta o prawie do świadczeń przez 6 lat. Sprawdź przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji medycznej.

Kiedy lekarz musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na działanie medyczne?
Zdarza się, że do lekarza trafia pacjent, który nie jest w stanie udzielić świadomej zgody na leczenie. Natomiast taka zgoda jest niezbędna, gdyż udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej bez zgody rodzi odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną. Kiedy i w jaki sposób taką zgodę trzeba uzyskać?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe – różnice między formą papierową a elektroniczną oraz procedury związane z dokumentacją
Z wystawieniem skierowania na leczenie uzdrowiskowe wiąże się wiele czynności, zwłaszcza związanych z zebraniem dokumentacji pacjenta dotyczącej badań zleconych kierowanego na leczenie przed wypisaniem skierowania. Sprawdź, jakie są różnice dla skierowań wydanych w formie papierowej i elektronicznej.

Czy pacjent może przenieść historię choroby do innej placówki
Pacjentowi możesz wydać wyciągi, odpisy, kopie lub wydruki dokumentacji medycznej. Możesz mu ją także przekazać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych. Kiedy możesz udostępnić oryginały?

Kiedy dokumentację medyczną powinien przetłumaczyć tłumacz przysięgły
Ze względu na treści zawarte w dokumentacji medycznej, gdy ma ona stanowić podstawę do kontynuacji leczenia lub diagnostyki, należy zlecić jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Jakie dokumenty należy dołączyć do indywidualnej dokumentacji medycznej prowadzonej w szpitalu
Indywidualną dokumentację medyczną utożsamia się najczęściej z historią choroby, jednak składa się na nią wiele różnych załączonych dokumentów. Każdy z nich może się odnosić do innego aspektu leczenia, a co więcej, mogą one pochodzić od różnych podmiotów. Jakie dokumenty dołączyć do historii choroby w szpitalu?

Jak zweryfikować tożsamość pacjenta, który prosi o udostępnienie dokumentacji listownie lub e-mailem
Każdy pacjent ma prawo wglądu w swoją dokumentację medyczną, a placówki medyczne są zobowiązane ją udostępnić, zapewniając poufność i bezpieczeństwo danych. Jak skutecznie wnioskować o dostęp, unikając formalnych pułapek?

Potwierdzenie autentyczności wpisów w dokumentacji medycznej
Oznaczenie osoby dokonującej wpisu lub wprowadzającej zmiany w dokumentacji medycznej, czyli tzw. autoryzacja wpisu, to kluczowy obowiązek każdej placówki medycznej. Umożliwia to przypisanie odpowiedzialności za przeprowadzenie danej procedury czy udzielenie świadczenia przez pracownika. Dowiedz się, czym jest autoryzacja wpisu i jak właściwie ją wdrożyć w swojej placówce.

Anulowanie i ponowne wystawienie e-skierowania na leczenie specjalistyczne
Skierowanie na leczenie specjalistyczne w szpitalu może wymagać anulowania, gdy zachodzi potrzeba zmiany treści dokumentu. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura modyfikacji e-skierowania, jakie są wyjątki od tej zasady oraz kiedy możliwe jest wystawienie skierowania w formie papierowej.

Czy możesz uzależnić wydanie dokumentacji od zgody kierownika
Rzecznik Praw Pacjenta alarmuje: uzależnianie udostępnienia dokumentacji medycznej od zgody zarządzającego placówką to nieprawidłowość ograniczająca prawo pacjenta. Takie postanowienia w regulaminach wewnętrznych placówek są błędem, który może skutkować poważnymi konsekwencjami. Czy wiesz, jakie przepisy regulują dostęp pacjentów do dokumentacji medycznej? Sprawdź teraz, jak uniknąć naruszeń i zadbać o zgodność z prawem w swojej placówce!