Do placówki dzwoni osoba bliska pacjenta – czy możesz jej udzielić informacji przez telefon
Udzielanie informacji przez telefon nie jest nigdzie zakazane, jednak może prowadzić do wielu komplikacji. Podmioty lecznicze podchodzą do tego zagadnienia ostrożnie. Pojawiły się już jednak dobre praktyki dotyczące weryfikacji rozmówcy, z których możesz skorzystać. Sprawdź, co możesz wdrożyć w swojej placówce.
Zmiana przepisów dotyczących dokumentacji medycznej i jej wpływ na działanie SOR
Od 12 marca 2024 r. pacjenci, którzy trafili do szpitalnych oddziałów ratunkowych, a nie zostali zakwalifikowani jako przypadki nagłe, mogą być od razu po segregacji kierowani do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji medycznej. Oto szczegóły.
Brak staranności w opisie badań wyników diagnostycznych – jak sobie z tym poradzić
Wykonując badanie tomografii komputerowej, zwróć uwagę na prawidłowy opis na wyniku wykonywanego przez Ciebie badania. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed ewentualnym zarzutem niestaranności w opisie badań.
Czy pacjent może żądać sprostowania karty informacyjnej leczenia szpitalnego
Zasadność żądania pacjenta związanego ze sprostowaniem karty informacyjnej leczenia szpitalnego każdorazowo rozpartuj indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem, która z informacji zawartych w karcie ma być sprostowana. Sprawdź, kiedy pacjent może żądać zmian w wypisie ze szpitala.
Wydawanie wyników laboratoryjnych pacjenta – poznaj praktyczne wskazówki
Placówki medyczne powinny mieć w ewnętrzne regulacje w zakresie zasad udostępniania dokumentacji. Nie mogą przy tym utrudniać dostępności dokumentacji. Muszą jednak wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Dlatego w niektórych przypadkach mogą np. ograniczyć dostęp do wyników badań. Sprawdź, jakich konkretnie przypadków to dotyczy.
Co musisz wiedzieć o listach oczekujących w aplikacji AP-KOLCE
Harmonogram przyjęć jest niezbędnym dokumentem w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach i przychodniach specjalistycznych mających kontrakt z NFZ. Sprawdź, jak prowadzić listy oczekujących w aplikacji AP-KOLCE.
Czym jest recepta pro auctore i kto może ją wystawiać
Recepty pro auctore to recepty wystawiane na nazwisko osoby wystawiającej. Uprawnionym do ich wystawiania jest farmaceuta mający uprawnienia do wykonywania zawodu. Oto szczegóły.
Wywiad lekarski przy przyjęciu do szpitala – jak nie pominąć żadnej istotnej informacji
W historii choroby, w części dotyczącej przyjęcia pacjenta do szpitala, umieszcza się m.in. istotne dane z wywiadu lekarskiego. Jak zatem umiejętnie go przeprowadzić i uzyskać od pacjenta niezbędne informacje?
Jakie kroki podjąć w przypadku utraty lub uszkodzenia dokumentacji medycznej w podmiocie leczniczym
Ochrona dokumentacji medycznej jest szczególnym obowiązkiem podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, niezależnie od formy udzielania świadczeń. Podmioty lecznicze muszą skutecznie minimalizować skutki utraty danych. Co może pomóc w tym zakresie?
Procedury związane z dokumentowaniem działań ratujących życie
Zarówno ustawa o działalności leczniczej, jak i ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nakładają obowiązek natychmiastowego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w sytuacjach nagłych, obejmując zarówno leczenie szpitalne, jak i ambulatoryjne, przez jednostki tsk publiczne, jak prywatne. Poznaj procedury w tym zakresie.