przechowywania dokumentacji medycznej

Okres przechowywania dokumentacji medycznej pacjenta – o czym musisz pamiętać

Placówki medyczne przechowują dokumentację medyczną przez 20 lat z wyjątkami i mają obowiązek zapewnić możliwość jej udostępnienia pacjentom bez zbędnej zwłoki. Jak zorganizować ten proces, aby uniknąć kar?

Dokumentacja elektroniczna

Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej: jakie konsekwencje może mieć brak załączników

Niekompletność dokumentacji medycznej – zwłaszcza braki wymaganych załączników – może skutkować poważnymi konsekwencjami na wielu polach. Dla pacjenta najczęściej będą mieć one wymiar zdrowotny – szczególnie gdy brakuje ważnych informacji na temat stanu zdrowia chorego, co może opóźnić postawienie diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Z kolei dla placówki medycznej konsekwencje przybiorą najczęściej wymiar finansowy, wynikający z odpowiedzialności za błędy albo kar za nieprzestrzeganie obowiązujących procedur.

Dokumentacja szpitalna

Zasady wystawiania pacjentowi karty informacyjnej z leczenia szpitalnego

Karta informacyjna z leczenia szpitalnego jest jednym z najważniejszych dokumentów, które pacjent otrzymuje po opuszczeniu szpitala. Zawiera ona podsumowanie informacji o procesie leczenia szpitalnego, do którego pacjent był zakwalifikowany. Poznaj zasady związane z tą dokumentacją medyczną.

EDM

Błędne oznaczenia w EDM – co może być problemem i jak tego unikać

Ogólną zasadą prowadzenia systemu dla EDM wynikającą z przepisów jest to, że system teleinformatyczny, w którym jest prowadzona dokumentacja, powinien zapewniać integralność treści dokumentacji i metadanych, polegającą na zabezpieczeniu przed wprowadzaniem zmian. Wprowadzanie zmian może odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach. Dowiedz się, jak unikać błędnych oznaczeń.

Zdalny wpis do e-dokumentacji

Wpisy w dokumentacji medycznej poza placówką – jak się ustrzec takich praktyk i jakie zabezpieczenia stosować

W jednej z placówek, w której przeprowadzono kontrolę NIK w latach 2019–2021, zatrudniony lekarz zabierał oryginały dokumentacji medycznej do domu lub innej pracy, w celu ich uzupełnienia, i zwracał je po tygodniu. Jak wskazał kontrolujący, było to niezgodne z przepisami i ustalonymi regulacjami wewnętrznymi dotyczącymi polityki bezpieczeństwa. Sprawdź, jak ustrzec się takich praktyk.

przekazywanie pacjentowi wyników badań

Przekazujesz pacjentowi wyniki badań przez telefon lub e-mailem – jak zadbać o bezpieczeństwo danych

Personel placówki medycznej może przekazać telefonicznie informację o wyniku badania. Może też te dane wysłać e-mailem. Jak jednak zweryfikować, czy pacjent jest upoważniony do otrzymania tych danych? Jak się zabezpieczyć przed tym, by wyniki badań, które są danymi wrażliwymi, nie trafiły w niepożądane ręce?

konferencja

Dzień Menedżera Zdrowia: Przygotuj się na najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dzień Menedżera Zdrowia, wydarzenie mające na celu omówienie najważniejszych zmian w ochronie zdrowia. W trakcie konferencji będziemy poruszać tematy, które pomogą menedżerom placówek medycznych rozwiązywać codzienne problemy oraz przygotować się do nadchodzących wyzwań.

Wizyta lekarska

Wizyty domowe a prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta

W praktyce podmiotów leczniczych trzeba się zmierzyć z ryzykiem podczas pracy w gabinecie i podczas wizyt domowych. Sprawdź, co jest niezbędne w prowadzeniu dokumentacji medycznej pacjenta z wizyt domowych.

segregatory

Czy dopuszczalne jest pozostawienie części dokumentów w postaci papierowej?

Czy dopuszcza się prowadzenie większości z wewnętrznej dokumentacji w systemie informatycznym, ale pozostawienie części dokumentów (np. niektóre skomplikowane karty, do których dane są dopisywane w trakcie pobytu pacjenta, część formularzy, których nie ma w systemie) w postaci papierowej, czy całą dokumentację powinniśmy prowadzić w jednej postaci? Czy historię choroby i jej elementy należy rozumieć jako jeden dokument (zbiór dokumentów) elektroniczny bądź papierowy?

Dokumentacja medyczna w szpitalu

Jakie dokumenty należy dołączyć do indywidualnej dokumentacji medycznej prowadzonej w szpitalu

Indywidualną dokumentację medyczną utożsamia się najczęściej z historią choroby, jednak składa się na nią wiele różnych załączonych dokumentów. Każdy z nich może się odnosić do innego aspektu leczenia, a co więcej, mogą one pochodzić od różnych podmiotów. Jakie dokumenty dołączyć do historii choroby w szpitalu?