Jak powinna przepływać dokumentacja medyczna ucznia po zakończeniu szkoły

/appFiles/site_125/images/autor/2GnNOBat3Ik6ufr.jpeg

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 6 czerwca 2022
Jak powinna przepływać dokumentacja medyczna ucznia po zakończeniu szkoły

Po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia jego lekarzowi rodzinnemu. Dokumentację medyczną ucznia może odebrać również pełnoletni uczeń po zakończeniu nauki. Poznaj szczegóły uregulowań dotyczących tej dokumentacji.

Jak powinna przepływać dokumentacja medyczna ucznia po zakończeniu szkoły

  • Po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz POZ) sprawującemu opiekę zdrowotną nad uczniem na podstawie deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

  • Dokumentację medyczną ucznia może odebrać również pełnoletni uczeń po zakończeniu nauki, jego rodzic lub opiekun prawny, poświadczając pielęgniarce w szkole własnoręcznym podpisem fakt przyjęcia dokumentacji i zalecenia przekazania jej lekarzowi POZ.

  • Dokumentacja medyczna ucznia nie jest własnością szkoły, ponieważ pielęgniarka nie jest pracownikiem szkoły, a jedynie korzysta z pomieszczenia udostępnionego przez dyrekcję szkoły z przeznaczeniem na gabinet profilaktyki i pomocy przedlekarskiej, w którym realizuje świadczenia zdrowotne, zgodnie z umową zawartą z NFZ.

  • Czytaj także: Jakie informacje musi zawierać Karta zdrowia ucznia»

  •  Pobierz wzór: Karta zdrowia ucznia»

  •  Obejrzyj wideo: Przekazywanie danych zdarzenia medycznego i indeksacja EDM od 1 lipca 2021 r.»

  • Czytaj więcej na temat dokumentacji medycznej i EDM w dokmed24.pl»

Co roku powstaje problem, co zrobić z kartami zdrowia uczniów kończących szkołę podstawową i idących do szkoły średniej. Czy można je wydać uczniom, poprosić o odebranie rodziców lub opiekunów prawnych, czy też pielęgniarki szkolne mają „załatwić” sprawę między sobą?

Dzieci uczące się mają prawo do świadczeń profilaktycznej opieki zdrowotnej realizowanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną. Po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz POZ) sprawującemu opiekę zdrowotną nad uczniem na podstawie deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Dokumentację medyczną ucznia może odebrać również pełnoletni uczeń po zakończeniu nauki, jego rodzic lub opiekun prawny, poświadczając pielęgniarce w szkole własnoręcznym podpisem fakt przyjęcia dokumentacji i zalecenia przekazania jej lekarzowi POZ.

Świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej realizują:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który prowadzi dokumentację indywidualną w formie karty profilaktycznego badania lekarskiego ucznia, zawiera ona m.in. informacje pielęgniarki lub higienistki szkolnej o uczniu, wyniki testów przesiewowych oraz informacje dotyczące wysokości i masy ciała ucznia, funkcjonowania narządu wzroku i słuchu, rozwoju układu ruchu, ciśnienia tętniczego krwi,

  • pielęgniarka lub higienistka szkolna udzielające świadczenia w środowisku nauczania i wychowania zobowiązana do prowadzenia dokumentacji indywidualnej ucznia oraz dokumentacji zbiorczej odnoszącej się do uczniów uczęszczających do jednej klasy. Dokumentacja indywidualna ucznia zawiera wyniki przeprowadzanych testów przesiewowych.

Zadania pielęgniarki szkolnej

  1. Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych, zgodnie z określonym w przepisach warunkami.

  2. Kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki nad uczniami z dodatnimi wynikami testów.

  3. Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.

  4. Sprawowanie opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole.

  5. Udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć.

  6. Doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole.

  7. Edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej.

  8. Prowadzenie grupowej profilaktyki fluorkowej u uczniów klas I – VI szkoły podstawowej.

  9. Udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.

Dokumentacja medyczna dotycząca opieki profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą

Pielęgniarka lub higienistka szkolna udzielająca świadczeń zdrowotnych uczniom powinna prowadzić indywidualną dokumentację ucznia i dokumentację zbiorczą odnoszącą się do uczniów uczęszczających do jednej klasy.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń zdrowotnych uczniom powinien prowadzić dokumentację indywidualną w formie Karty profilaktycznego badania lekarskiego ucznia.

Karta profilaktycznego badania lekarskiego ucznia powinna zawierać m.in.:

  • informacje dotyczące stanu zdrowia i istotnych chorób oraz problemów zdrowotnych ucznia, zwłaszcza występujących w okresie 12 miesięcy przed badaniem;

  • informacje o problemach zgłaszanych przez przedstawiciela ustawowego ucznia;

  • informacje wychowawcy ucznia mające istotne znaczenie dla oceny stanu zdrowia, w szczególności o zachowaniu ucznia, osiąganych wynikach w nauce, wykazywanych uzdolnieniach, sprawności fizycznej, absencji szkolnej, relacji z rówieśnikami, ewentualnych problemów szkolnych;

  • informacje pielęgniarki lub higienistki szkolnej o uczniu, w szczególności wyniki testów przesiewowych oraz informacje dotyczące wysokości i masy ciała ucznia, funkcjonowania narządu wzroku i słuchu, rozwoju układu ruchu, ciśnienia tętniczego krwi;

  • wyniki badania lekarskiego ucznia, w szczególności dotyczące wzrastania i rozwoju ucznia, stanu odżywienia, dojrzewania płciowego według skali Tannera od klasy III szkoły podstawowej, rozwoju psychospołecznego, funkcjonowania układów i narządów, stwierdzone problemy zdrowotne;

  • zalecenia dotyczące udziału ucznia w zajęciach wychowania fizycznego i ewentualnych ograniczeniach w tym zakresie oraz inne zalecenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Z kolei indywidualna dokumentacja ucznia powinna zawierać m.in.:

  • informacje o przebytych chorobach i problemach zdrowotnych ucznia;

  • informacje o innych problemach mających wpływ na zdrowie ucznia;

  • wyniki przeprowadzanych testów przesiewowych.

Archiwizacja dokumentacji

Dokumentacja medyczna ucznia nie jest własnością szkoły, ponieważ pielęgniarka nie jest pracownikiem szkoły, a jedynie korzysta z pomieszczenia udostępnionego przez dyrekcję szkoły z przeznaczeniem na gabinet profilaktyki i pomocy przedlekarskiej, w którym realizuje świadczenia zdrowotne, zgodnie z umową zawartą z NFZ.

Szkoła zatem nie ma obowiązku archiwizowania dokumentacji medycznej ucznia kończącego szkołę.

Przekazywanie Karty zdrowia ucznia między szkołami

W tym miejscu trzeba odnieść się do rozporządzenia ministra zdrowia z 28 sierpnia 2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą.

Zgodnie z nim po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. A zatem za prowadzenie i przekazanie dokumentacji ucznia po zakończeniu nauki odpowiedzialna jest pielęgniarka szkolna sprawująca opiekę nad uczniem. Ponadto pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna współpracują z:

  • lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej;

  • lekarzem dentystą;

  • pielęgniarką podstawowej opieki zdrowotnej;

  • opiekunami prawnymi lub faktycznymi ucznia;

  • dyrektorem szkoły;

  • radą pedagogiczną;

  • organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży.

Współpraca pielęgniarki lub higienistki szkolnej z podmiotami sprawującymi opiekę nad uczniami pozwala na właściwe sprawowanie tej opieki.

W praktyce, gdy uczeń kończy szkołę podstawową, jego dokumentację pielęgniarka, higienistka szkolna przekazuje rodzicowi ucznia w celu dostarczenia do szkoły średniej. To rodzic ucznia kończącego ten etap nauki jest ich dysponentem i przekazuje do placówki edukacyjnej.

W tym duchu wypowiedziała się też podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala, odpowiadając na interpelację poselską Krzysztofa Sitarskiego.

Wskazała, że po zakończeniu kształcenia przez ucznia pielęgniarka, higienistka szkolna albo położna przekazują indywidualną dokumentację medyczną ucznia lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej sprawującemu opiekę zdrowotną nad uczniem.

Dokumentację medyczną ucznia może odebrać również pełnoletni uczeń po zakończeniu nauki, jego rodzic lub opiekun prawny, poświadczając pielęgniarce w szkole własnoręcznym podpisem fakt przyjęcia dokumentacji i zalecenia przekazania jej lekarzowi POZ (zob. odpowiedź na interpelację nr 14307 w sprawie pokrywania kosztów przekazywania lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej indywidualnej dokumentacji medycznej ucznia po zakończeniu kształcenia w szkole z 16 sierpnia 2017 r.).

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko