Lekarz

Czy kierownik przychodni może być jednocześnie rejestratorem medycznym

Czy przepisy dopuszczają, aby kierownik przychodni pełnił jednocześnie funkcję rejestratora medycznego? Czy ten obowiązek wymaga wprowadzenia wewnętrznych regulacji przez przychodnie?

Przychodnia

Nowe przepisy usprawniające obsługę pacjentów w placówkach medycznych

W marcu wprowadzono kilka ważnych zmian dla przychodni i szpitali. Są to roczne e-recepty z możliwością wydawania leków na 120 dni, usprawnienie obsługi w SOR oraz wprowadzenie e-skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Oto, jak nowe zasady mogą wpłynąć na działanie placówek medycznych.

Przepisy prawa

Przewinienia mniejszej wagi w praktyce medycznej – odpowiedzialność dyscyplinarna lekarzy za dokumentację

Czasem nagana jest wystarczającą karą dla lekarza za źle prowadzoną dokumentację medyczną. Dopuszczalne jest bowiem stosowanie konstrukcji „przewinienia mniejszej wagi” w sytuacjach, w których stopień społecznej szkodliwości przewinienia jest nieznaczny, a sam fakt prowadzenia długotrwałego postępowania dyscyplinarnego stanowi dostateczną dolegliwość dla obwinionego, co powoduje, że można uznać, że cele tego postępowania są spełnione.

Regulacje prawne

Nowe zasady ustalania wysokości odszkodowań za błędy medyczne

Fundusz Kompensacyjny działający przy Rzeczniku Praw Pacjenta, który oferuje odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku błędów medycznych, uruchomiono w 2023 roku. Dzięki ustawie z 16 czerwca 2023 r. wprowadzono system, który ma na celu uproszczenie procesu ubiegania się o rekompensatę, eliminując potrzebę występowania do sądu. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem ministra zdrowia, niezbędnym do rozpoczęcia procesu wypłacania odszkodowań. Oto szczegóły.

ID pacjenta

Właściwa identyfikacja pacjenta przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego – najnowsze zmiany

Właściwa identyfikacja pacjenta ma znaczenie przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego. Jest to ważne z tego względu, aby nie doszło do pomyłki w udzieleniu świadczenia niewłaściwej osobie. Zobacz, jak powinna wyglądać i kto powinien zapewnić identyfikację pacjenta przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego?

Odszkodowanie

Zadania zespołu ds. świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia określa funkcje zespołu powołanego do oceny wniosków o odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego, w tym procedury opracowywania opinii na temat zdarzeń medycznych i ich konsekwencji. Sprawdź, jak będzie zorganizowana praca tego zespołu.

Pacjenci

Zasady przyjęć w podstawowej opiece zdrowotnej spoza listy pacjentów zadeklarowanych do przychodni

Mimo że przepisy przewidują taką możliwość, wiele przychodni nie realizuje przyjęć pacjentów spoza rejonu i niezadeklarowanych, ograniczając przyjęcia do pacjentów zadeklarowanych. Sprawdź, z jakich przepisów wynika obowiązek przyjęcia pacjentów niezadeklarowanych do danej przychodni, zwłaszcza w stanach nagłych, i czy wiąże się on z przyjęciem nowej deklaracji od pacjenta?

Wyrok sądu

Zabieg endoprotezoplastyki biodra – poznaj wyrok sądu dotyczący powikłań w postaci złamania kości udowej

Brak właściwego rozpoznania powikłania w postaci złamania kości udowej nie wpłynął na przebieg procesu leczenia pacjentki, a cel operacji polegający na ograniczeniu dolegliwości bólowych i poprawie funkcji statyczno-dynamicznej kończyny lewej został osiągnięty. Poznaj wnioski ze sprawy sądowej o błąd medyczny.

Standardy ochrony małoletnich w podmiotach leczniczych

Jak się przygotować do wdrożenia nowych standardów ochrony małoletnich w placówkach medycznych

Od 15 lutego 2024 r. obowiązuje nowe prawo nakładające na placówki medyczne przyjmujące małoletnich obowiązek wdrożenia standardów ochrony dzieci. Celem tego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa młodych pacjentów, zapobieganie przestępstwom o charakterze seksualnym oraz standaryzacja postępowania w przypadku wystąpienia naruszeń. Oto szczegóły.

Opieka

Koordynacja i troska: klucz do skutecznej opieki nad pacjentem nieprzytomnym

Opieka nad pacjentem to proces wymagający współpracy między specjalistami różnych dziedzin, by zapewnić kompleksową opiekę. Lekarze diagnozują pacjenta na podstawie badań klinicznych i laboratoryjnych, tworzą plan leczenia, który obejmuje farmakologię, procedury medyczne i rehabilitację, a także monitorują postępy pacjenta, dostosowując terapię do jego indywidualnych reakcji.