niszczenie zdjęć RTG

Kiedy można legalnie zniszczyć zdjęcie RTG, aby nie narazić się na roszczenia pacjenta

Przechowywanie dokumentacji medycznej wiąże się z wieloma obowiązkami. Kluczowe znaczenie mają zarówno okresy retencji dokumentów, jak i warunki ich archiwizacji. Czy istnieje jeden, sztywny termin, po którym można zniszczyć dokumentację, np. zdjęcie rentgenowskie? Jakie są ryzyka związane z niewłaściwym przechowywaniem danych medycznych?

  Co zrobić z dokumentacją medyczną po likwidacji placówki?

Likwidujesz placówkę – jak zapewnić pacjentowi dostęp do dokumentacji medycznej

Likwidując placówkę medyczną, pamiętaj o właściwym postępowaniu z dokumentacją medyczną. Zapewnij pacjentom ciągłość dostępu do niej i uniknij odpowiedzialności prawnej. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Świadoma zgoda pacjenta

Świadoma zgoda pacjenta: jakie informacje musisz przekazać przed zabiegiem?

Przygotowując pacjenta do zabiegu, często pojawia się pytanie, czy wystarczy przekazać informacje o korzyściach, czy należy także omówić ryzyka i możliwe powikłania. Jaką rolę odgrywa świadoma zgoda? Czy musisz informować tylko o typowych skutkach, czy także o rzadkich, ale poważnych komplikacjach?

Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych – jak nie naruszyć prawa pacjenta?

Zabieg bez zgody pacjenta? To nie tylko naruszenie praw, ale i przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia. Sprawdź, jak zgodnie z prawem uzyskać świadomą zgodę i uniknąć ryzyka odpowiedzialności karnej.

Laboratorium

Czy pacjent ma prawo odebrać wyniki badań laboratoryjnych bezpośrednio w laboratorium?

Czy pacjent, któremu zlecono badania w ramach NFZ, może odebrać ich wyniki bezpośrednio w laboratorium, czy musi udać się do jednostki kierującej? Co mówi prawo i jakie są możliwe rozwiązania?

Czy możesz poinformować pacjenta o jego stanie zdrowia w obecności osób trzecich?

Czy możesz poinformować pacjenta o jego stanie zdrowia w obecności osób trzecich

Czy można rozmawiać o zdrowiu pacjenta na korytarzu, gdy inni słuchają? Lekarz nie zawsze ma możliwość przekazania informacji w cztery oczy, ale czy to oznacza, że musi milczeć? Oto kluczowe zasady, które pozwolą mówić o stanie zdrowia pacjenta bez naruszania jego prywatności.

Dostęp do tajemnicy lekarskiej

Kto i kiedy może złożyć wniosek o uchylenie tajemnicy lekarskiej

Lekarz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej, obejmującej informacje uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu, także po śmierci pacjenta. Obowiązek ten nie jest bezwzględny, ponieważ istnieją wyjątki umożliwiające ujawnienie tajemnicy. Dowiedz się, kiedy i w jakich sytuacjach może to nastąpić.

Kleszcz

Badanie kleszcza w kierunku boreliozy narusza prawa pacjenta

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, oddalając skargi podmiotów leczniczych na decyzje dotyczące m.in. długotrwałej antybiotykoterapii oraz badań laboratoryjnych materiału zwierzęcego. Wyrok wskazuje na konieczność przestrzegania standardów medycznych i unikania praktyk niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Jakie konsekwencje niosą te rozstrzygnięcia dla środowiska medycznego? Sprawdź szczegóły, by lepiej zrozumieć swoje obowiązki wobec pacjentów!

Rejestracja dziecka

Jak zweryfikować tożsamość dziecka, gdy rodzic nie ma jego dokumentu

Weryfikacja tożsamości pacjenta to obowiązek prawny i warunek ochrony danych osobowych oraz zapewnienia najwyższej jakości usług medycznych. Jak skutecznie sprawdzić tożsamość pacjenta, uniknąć błędów w dokumentacji i chronić intymność świadczeniobiorców? Dowiedz się, jak poprawnie realizować procedury identyfikacji zgodnie z RODO i przepisami.

Leki

Zmiany w przepisach w sprawie środków odurzających i innych substancji

Zmiany do rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (dalej: substancje) weszły w życie 7 listopada 2024 r. Warto sprawdzić, jak te zmiany mają zapobiegać zagrożeniom związanym z uzależnieniem od leków.