tabletka „dzień po”

Tabletka „dzień po” w ramach recepty farmaceutycznej od 1 maja 2024 r. dostępna w aptekach

Po zawetowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego przez prezydenta Andrzeja Dudę, która miała otworzyć pacjentkom dostęp do awaryjnej antykoncepcji dostępnej bez recepty, Ministerstwo Zdrowia wdraża plan B, którym jest ustanowiony rozporządzeniem program pilotażowy w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Skierowanie od lekarza

Czy lekarz POZ może odmówić wystawienia skierowania na badania zlecone przez lekarza w prywatnym gabinecie

Rośnie liczba pacjentów korzystających z gabinetów prywatnych i zgłaszających prośby do lekarzy POZ o wystawienie skierowań na badania diagnostyczne, które są zlecane w tych gabinetach. Czy lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek wystawiania takich skierowań?

Skierowanie od prywatnego lekarza

Czy skierowanie od prywatnego lekarza będzie honorowane w placówce z kontraktem NFZ

Czy wiesz, że Twoi pacjenci mogą uzyskać e-skierowanie na leczenie szpitalne zarówno od lekarzy pracujących w ramach NFZ, jak i od specjalistów prowadzących prywatną praktykę? Dzięki temu, niezależnie od źródła skierowania, mają prawo do bezpłatnej hospitalizacji. Dowiedz się więcej o tym, jak możesz wspierać swoich pacjentów w korzystaniu z opieki zdrowotnej na najlepszych warunkach!

opieka koordynowana w POZ

Sprawdź, czy pacjent ma obowiązek skorzystania z opieki koordynowanej w POZ

Mimo że opieka koordynowania obowiązuje od 1 października 2022 r., to lekarze POZ mają wiele wątpliwości co do zasad jej wdrażania w życie. Jedną z nich jest to, czy po sporządzeniu planu IPOM pacjent musi skorzystać z konsultacji lekarza specjalisty. Poznaj odpowiedź!

Zwrot dokumentacji medycznej

Zwrot dokumentacji medycznej: czy szpitale powinny zatrzymywać oryginały wyników badań i konsultacji pacjentów?

Czy oryginały wyników badań laboratoryjnych oraz dokumentację konsultacji (np. kardiologiczna, stomatologiczna, ginekologiczna) dostarczone przez pacjenta w postaci papierowej do oddziału szpitalnego, w którym ma być leczony lub operowany, oddaje się pacjentowi przy jego wypisie, czy można je zatrzymać w historii choroby?

prawo do odwiedzin

Prawo do odwiedzin w szpitalu jako podstawowe prawo pacjenta

Prawo do odwiedzin w szpitalu to fundamentalne prawo każdego pacjenta. Może być ograniczone jedynie w przypadkach zagrożeń epidemicznych lub bezpieczeństwa. Niektóre szpitale wprowadzają jednak zbyt rygorystyczne ograniczenia, nawet dla dzieci. Poznaj wyrok sądu w tej sprawie!

Poród

Zrozumienie powagi błędów medycznych podczas porodu

Niekiedy błędy medyczne w trakcie porodu prowadzą do tragicznych konsekwencji. Takie przypadki rzucają cień na profesjonalizm personelu medycznego i stawiają rodziny w sytuacji, gdzie ich jedyną drogą jest walka o sprawiedliwość w sądzie. Dowiedz się więcej o procesie dochodzenia roszczeń z tytułu błędów medycznych, który może doprowadzić do uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia za niewyobrażalną krzywdę.

Lekarz

Czy kierownik przychodni może być jednocześnie rejestratorem medycznym

Czy przepisy dopuszczają, aby kierownik przychodni pełnił jednocześnie funkcję rejestratora medycznego? Czy ten obowiązek wymaga wprowadzenia wewnętrznych regulacji przez przychodnie?

Przychodnia

Nowe przepisy usprawniające obsługę pacjentów w placówkach medycznych

W marcu wprowadzono kilka ważnych zmian dla przychodni i szpitali. Są to roczne e-recepty z możliwością wydawania leków na 120 dni, usprawnienie obsługi w SOR oraz wprowadzenie e-skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Oto, jak nowe zasady mogą wpłynąć na działanie placówek medycznych.

Przepisy prawa

Przewinienia mniejszej wagi w praktyce medycznej – odpowiedzialność dyscyplinarna lekarzy za dokumentację

Czasem nagana jest wystarczającą karą dla lekarza za źle prowadzoną dokumentację medyczną. Dopuszczalne jest bowiem stosowanie konstrukcji „przewinienia mniejszej wagi” w sytuacjach, w których stopień społecznej szkodliwości przewinienia jest nieznaczny, a sam fakt prowadzenia długotrwałego postępowania dyscyplinarnego stanowi dostateczną dolegliwość dla obwinionego, co powoduje, że można uznać, że cele tego postępowania są spełnione.