
Lekarz nie może odmówić wydania kopii dokumentacji medycznej, znając cel jej pozyskania
Lekarz ma obowiązek bezpłatnie wydać pacjentowi kopię dokumentacji medycznej – nawet jeśli ten potrzebuje jej do oszacowania roszczeń związanych z błędem medycznym – tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 26 października 2023 r. (C-307/22). Poznaj szczegóły sprawy.

Uczulenie na leki: przed zabiegiem personel medyczny musi o to zapytać pacjenta
Standardem poprawnego działania jest zapytanie pacjenta przez personel medyczny, czy jest uczulony na leki, a następnie zanotowanie w dokumentacji medycznej. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi – Widzewa w Łodzi VIII Wydział Cywilny z 19 kwietnia 2022 r. (sygn. akt VIII C 234/20). Poznaj szczegóły tej sprawy.

Jak wyjaśnić wątpliwy wynik badania laboratoryjnego
Lekarz w swojej praktyce może się spotkać z wynikami badań laboratoryjnych, które wykazują wartości krytyczne. To sygnał, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, zwłaszcza w kontekście współpracy ze specjalistami w dziedzinie medycyny laboratoryjnej. Dowiedz się, jak przekazać i wyjaśnić taki wątpliwy wynik badania laboratoryjnego.

Kara NFZ za błędy w dokumentacji medycznej lekarza? Niekoniecznie!
Umowa między NFZ a lekarzem ma na celu przede wszystkim zapewnienie pacjentowi dostępu do niezbędnych leków. Jak określił Sąd Najwyższy, nie należy zbytnio akcentować literalnej formy umowy. W związku z tym niedokładnie przekazany PESEL, niewłaściwie umieszczona pieczątka lub inne błędy formalne nie powinny stanowić podstawy do żądania zwrotu całkowitej refundacji.

Możliwość zasięgnięcia opinii innego lekarza POZ – poznaj obowiązki świadczeniodawcy
W przypadku nieskutecznego leczenia lub słabo działającej terapii pacjent ma prawo zwrócić się do lekarza rodzinnego o zmianę terapii lub o zasięgnięcie opinii innego lekarza. Sprawdź, jak postąpić w sytuacji, gdy pacjent będzie chciał skorzystać z takiego prawa.

Brakuje wpisów dotyczących obserwacji i stanu ciężarnej – czy obronisz się w sądzie
W dokumentacji medycznej, która jest analizowana w procesie, brakuje m.in. opisu przeprowadzanych przed porodem badań czy wskazania godzin, w których wykonywano u pacjentki poszczególne działania medyczne. Lekarze nie pamiętają przebiegu porodu. Jaki ostatecznie jest skutek sprawy sądowej?

Czy niewydanie wyniku badania na płycie CD narusza prawo pacjenta do dokumentacji medycznej
Placówka medyczna wydała pacjentce zdjęcie RTG jedynie na kliszy, nie dysponowała bowiem cyfrowym aparatem RTG. Sprawdź, czy niemożność wydania wyniku badania na płycie CD może stanowić naruszenie prawa do dokumentacji medycznej.

Dostęp ojca do dokumentacji medycznej dziecka nienarodzonego
Każdy rodzic ma prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia swojego małoletniego dziecka i jego leczeniu oraz do dostępu do jego dokumentacji medycznej. Czasem jednak lekarze mają wątpliwości, jak postąpić, gdy rodzice są rozwiedzeni lub rozstali się albo też nigdy nie byli małżeństwem. Jeszcze większy problem stanowi sytuacja, gdy dziecko jeszcze się nie urodziło.

Jakie znaczenie dowodowe ma protokół operacyjny
W sytuacji, gdy lekarz operujący stwierdzi po otwarciu jamy brzusznej inny stan rzeczy, niż wynikał z badań klinicznych, może on w pewnych przypadkach przekroczyć zakres zgody na zabieg udzielonej przez pacjenta. Może to jednak nastąpić tylko, gdy nieprzeprowadzenie koniecznego zabiegu groziłoby życiu pacjenta albo gdy chodzi o nieznaczną, ale niezbędną korekturę projektowanego zabiegu.

Nowy system rekompensat pozasądowych za szkody medyczne
Nowy system rekompensat dla pacjentów za wyrządzone im szkody medyczne wprowadziła nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sprawdź, co zmieniły przepisy, które obowiązują od 6 września 2023 r.