ustawa o jakości w opiece zdrowotnej

29 sierpnia 2023 r.: Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej – ostatnie dni zapisu na bezpłatny webinar live!

Czy jako menedżer zdrowia chciałbyś być dobrze przygotowany na zmiany związane z ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta? Jeśli tak, mamy dla Ciebie idealną okazję – bezpłatny webinar live, który odbędzie się już 29 sierpnia 2023 r. o godzinie 12:00.

dokumentacja medyczna dla zakładu ubezpieczeń

Dokumentacja medyczna dla zakładu ubezpieczeń: jakie dane o pacjencie można udostępnić

Lekarz ma obowiązek umożliwić pacjentowi skorzystanie z rekompensaty za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, która mu przysługuje. Jak zatem sprawnie komunikować się z zakładem ubezpieczeń, aby – przy jednoczesnej dbałości o prywatność pacjenta – ułatwić mu realizację uprawnień z umowy ubezpieczenia?

leki

Darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży przez 18 rokiem życia

Osoby, które ukończyły 65 lat oraz dzieci i młodzież do 18 lat będą mogły skorzystać z programu bezpłatnych refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Tak wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków.

Operacja

Czy dopuszczalny jest monitoring na salach operacyjnych

Monitoring podczas udzielania świadczeń zdrowotnych na salach operacyjnych, bez wyraźnej i świadomej zgody pacjenta, stanowi oczywiste naruszenie zbiorowych praw pacjentów do poszanowania intymności i godności. Takie wnioski płyną również z wyroku z 23 maja 2023 r. NSA w Warszawie (sygn. akt II OSK 1761/20).

Lekarz i zegar

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz

Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Nie zawsze jednak dochowanie tych terminów będzie możliwe. Na tę okoliczność przewidziano możliwość wstecznego wystawienia e-zwolnienia. Kiedy i na jakich zasadach lekarz może to zrobić?

Rozmowa z pacjentem

Jak udowodnić wykonanie obowiązku informacyjnego wobec pacjenta

Lekarz ma obowiązek udzielenia pacjentowi informacji. Wykonanie tego obowiązku mogą udowodnić odpowiednie zapisy w historii choroby wraz z podpisem pacjenta, wręczone mu informacje pisemne czy zeznania świadków, w tym także personelu medycznego. Sprawdź, jakie obowiązki ma lekarz.

Zgoda pacjenta na zabieg

Jak uzyskiwać zgodę pacjenta na zabieg

Pacjenci mają prawo do uzyskania informacji przed wyrażeniem zgody na interwencję medyczną lub odmowy takiej zgody. Lekarz ma obowiązek udzielenia takiej informacji również małoletnim pacjentom i ich przedstawicielom ustawowym. Sprawdź, jak uzyskiwać zgodę pacjenta na zabieg.

Rejestracja telefoniczna

Jakie możliwości rejestracji należy zapewnić pacjentom

Brak możliwości rejestracji telefonicznej stanowi naruszenie praw pacjentów – tak uznał Rzecznik Praw Pacjenta. Aby uniknąć ograniczania dostępnych sposobów rejestracji pacjentów, warto wdrożyć kilka praktycznych wskazówek. Jak zapewnić pacjentom bezpieczne i łatwo dostępne sposoby rejestracji, jednocześnie ustrzegając się naruszenia ich praw?

POZ

Od 1 lipca 2023 r. punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na każdym SOR-ze

Od 1 lipca ma zacząć funkcjonować rozwiązanie polegające na uruchomieniu punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy każdym oddziale ratunkowym. Czy to pomoże w rozwiązaniu problemu zbyt obciążonych szpitalnych oddziałów ratunkowych?

Opieka medyczna

Błąd pielęgniarki to także błąd medyczny

Świadczenia medyczne, na które składają się diagnostyka, terapia, profilaktyka, to nie tylko czynności lekarzy, lecz także personelu pielęgniarskiego. Ze względu na złożoność czynności, działań i decyzji wykonywanych przez pielęgniarki istnieje realne ryzyko popełnienia błędu. Analizujemy sprawę, w której za taki błąd skazano pielęgniarkę.