
Powstał nowy Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
Przy Rzeczniku Praw Pacjenta wprowadzono nowy model pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Od 6 września 2023 r. działa już Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, który umożliwia uzyskanie rekompensaty przez osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub uległy zakażeniu szpitalnemu.

Dokumentacja medyczna jako główny dowód w sprawach spadkowych
Stwierdzenie u spadkodawcy choroby psychicznej nie powoduje samo przez się nieważności testamentu. W takim przypadku niezbędne jest jednak przeprowadzenie dowodu z dokumentacji medycznej spadkodawcy. Dowiedz się, jak przebiegała jedna z takich spraw (wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 24 stycznia 2019 r., sygn. akt IX Ca 830/18).

Uznanie danej praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów: kiedy Rzecznik Praw Pacjenta wydaje decyzję
Jeśli placówka medyczna naruszyła zbiorowe prawa pacjentów i Rzecznik Praw Pacjenta uzna je za naruszające, wyda on decyzję o uznaniu danej praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Sprawdź, kiedy Rzecznik może podjąć taką decyzję i stwierdzić zaniechanie stosowania danej praktyki.

Czy możesz wydać wyniki badań 12-latce, która ma upoważnienie od matki
Dokumentację medyczną można wydać osobie, która ukończyła 16 lat, ma upoważnienie pacjenta i można potwierdzić jej tożsamość. Jak zatem postąpić, gdy do przychodni zgłasza się 12-letnie dziecko z upoważnieniem od rodzica?

Dopuściłeś się zabiegu bez zgody pacjenta – 5 wskazówek, jak uniknąć roszczeń
Przed zabiegiem należy odebrać od pacjenta zgodę na wykonanie świadczenia na piśmie. Jakie mogą być konsekwencje dla lekarza i placówki, jeśli tego nie zrobią? Co zrobić, jeśli już doszło do takiej sytuacji, a chcemy uniknąć kłopotliwego procesu?

Kiedy zgoda babci na leczenie wnuczka może zastąpić zgodę rodziców
Zgodę na leczenie dziecka, które nie ukończyło 16 roku życia, wyrażają zazwyczaj jego rodzice. Dziadkowie mogą zgodzić się np. na niektóre proste badania związane z badaniem czy diagnostyką bez ingerencji w ciało pacjenta. Kiedy jednak nie będzie to możliwe? Kiedy musisz uzyskać zgodę sądu na leczenie?

Na jakim formularzu informujesz pacjenta o metodzie leczenia
Gdy wykonujesz świadczenia w trybie planowym, oddziel informację o sposobach leczenia i rekomendacjach od oświadczenia pacjenta wyrażającego zgodę na zabieg. Oto, jakie jeszcze zasady stosować, aby nie złamać prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych.

Odmawiasz leczenia – co musisz wpisać w dokumentacji medycznej
W niektórych przypadkach masz prawo odstąpić od leczenia pacjenta lub skorzystać z klauzuli sumienia. Musisz jednak spełnić określone warunki związane zarówno z odpowiednim wpisem do dokumentacji medycznej, jak i ze zgodą przełożonego, gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub w ramach służby. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z tego prawa.

Pacjent dostarcza fałszywą dokumentację medyczną – jak zabezpieczyć placówkę przed błędem
Obligatoryjne sprawdzenie autentyczności wyników badań, zwłaszcza przed operacjami, może zabezpieczyć placówki przed fałszywą dokumentacją medyczną dostarczoną przez pacjenta. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić taką procedurę.

Pacjent jest nieprzytomny – kiedy musisz uzyskać zgodę sądu na działania medyczne
Prawo zezwala na ratowanie nieprzytomnego pacjenta bez jego zgody tylko wtedy, gdy jego życie jest zagrożone. Jak jednak postąpić, gdy stan pacjenta jest stabilny, a ty chcesz podjąć dalsze czynności terapeutyczne?