
Jak uzyskiwać zgodę pacjenta na zabieg
Pacjenci mają prawo do uzyskania informacji przed wyrażeniem zgody na interwencję medyczną lub odmowy takiej zgody. Lekarz ma obowiązek udzielenia takiej informacji również małoletnim pacjentom i ich przedstawicielom ustawowym. Sprawdź, jak uzyskiwać zgodę pacjenta na zabieg.

Jakie możliwości rejestracji należy zapewnić pacjentom
Brak możliwości rejestracji telefonicznej stanowi naruszenie praw pacjentów – tak uznał Rzecznik Praw Pacjenta. Aby uniknąć ograniczania dostępnych sposobów rejestracji pacjentów, warto wdrożyć kilka praktycznych wskazówek. Jak zapewnić pacjentom bezpieczne i łatwo dostępne sposoby rejestracji, jednocześnie ustrzegając się naruszenia ich praw?

Od 1 lipca 2023 r. punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na każdym SOR-ze
Od 1 lipca ma zacząć funkcjonować rozwiązanie polegające na uruchomieniu punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy każdym oddziale ratunkowym. Czy to pomoże w rozwiązaniu problemu zbyt obciążonych szpitalnych oddziałów ratunkowych?

Błąd pielęgniarki to także błąd medyczny
Świadczenia medyczne, na które składają się diagnostyka, terapia, profilaktyka, to nie tylko czynności lekarzy, lecz także personelu pielęgniarskiego. Ze względu na złożoność czynności, działań i decyzji wykonywanych przez pielęgniarki istnieje realne ryzyko popełnienia błędu. Analizujemy sprawę, w której za taki błąd skazano pielęgniarkę.

Zasady informowania lekarza kierującego pacjenta do leczenia specjalistycznego
Lekarz kierujący pacjenta do leczenia specjalistycznego chce znać losy dalszej opieki medycznej nad pacjentem. Zgodnie z przepisami ma prawo do uzyskania od lekarza specjalisty informacji na temat rozpoznania, sposobu leczenia i jego wyników. Jakie przepisy regulują to zagadnienie?

Mediacje w sprawach medycznych
Gdy dochodzi do sporu, niezależnie od dziedziny życia, której on dotyczy, każdy z uczestników chce dowieść swoich racji i zakończyć sprawę po swojej myśli. Z reguły spór opiera się na żądaniu określonego zachowania skierowanym przez jedną ze stron do drugiej i na jej odmowie uczynienia zadość takiemu żądaniu.

Czy zakład opiekuńczo-leczniczy może pobierać dodatkowe opłaty od pacjentów
Zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) to placówki medyczne, które zapewniają całodobową opiekę pacjentom przewlekle chorym, niepełnosprawnym lub po ciężkiej chorobie bądź zabiegu operacyjnym, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia.

Zasady powierzania danych laboratoriom do badań przez stacje sanitarno-epidemiologiczne
Stacje sanitarno-epidemiologiczne są jednostkami organizacyjnymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, której zadaniem jest realizacja działań związanych ze zdrowiem publicznym. W ramach swoich czynności urzędowych przeprowadzają działania kontrolne oraz badawcze. Często korzystają z usług specjalistycznych laboratoriów, do których zlecają wykonywanie badań lub pomiarów. Jaki jest status przekazywanych danych?

Jaką karę poniosła przychodnia za prowadzenie badań klinicznych bez wiedzy pacjentów
Przychodnia, w której realizowano projekt badawczy oceniający tolerancję dwóch dawek szczepionki przeciwko grypie, podawała pacjentom dwa rodzaje preparatów – przeciwko sezonowemu wirusowi zwykłej grypy i przeciwko pandemicznemu wirusowi ptasiej grypy, nie informując ich o tym należycie. Sprawdź, na jakie naraziła się konsekwencje.

Kiedy nie musisz pobierać opłaty za zmianę lekarza POZ
Pacjent może dwukrotnie w roku zmienić lekarza POZ bezpłatnie. Trzecia lub kolejna zmiana lekarza POZ będzie się już wiązała z koniecznością pobrania opłaty przez placówkę medyczną. Przepisy jednak przewidują wyjątki od tej reguły. Sprawdź, kiedy nie pobierzesz opłaty od pacjenta za zmianę lekarza POZ, bez względu na to, który to będzie raz.