Prawa pacjenta

Respektowanie prawa pacjenta do informacji jest obowiązkiem lekarza – przegląd orzecznictwa

Wyroki Sądu Najwyższego związane z ochroną praw pacjenta tworzą trwałą linię orzecznictwa. Taka linia ugruntowała się choćby w kwestii obowiązku respektowania przez lekarzy prawa pacjenta do informacji. Sprawdź, jakie w związku z tym są obowiązki lekarza.

ochrona prawna

Czy ochrona praw osób interpłciowych w dokumentacji medycznej jest wystarczająca

Chociaż przepisy krajowe gwarantują każdemu prawo do uzyskania rzetelnych informacji o swoim stanie zdrowia, możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych oraz prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych, brak regulacji terapii zaburzeń rozwoju płci budzi obawy o naruszenia praw osób interpłciowych przez niepotrzebne interwencje chirurgiczne. Sprawdzamy, jak to wygląda w praktyce.

Kolejka

Elektroniczna rejestracja centralna – jak uprości kolejki w ochronie zdrowia

Kolejki do lekarzy w przychodniach potrafią uprzykrzyć życie niejednemu pacjentowi. Jednak resort zdrowia właśnie pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają usprawnić i skrócić oczekiwanie do specjalistów czy na badania opłacane ze składek NFZ.

Kompleksowa opieka nad pacjentem

Co jest niezbędne, aby wdrożyć kompleksową opiekę nad pacjentem – case study

Edukacja, uczenie się na bazie własnych doświadczeń, porównywanie wyników z innymi podobnymi placówkami oraz zdobywanie informacji zwrotnej od pacjentów to kluczowe elementy niezbędne do pozytywnego spojrzenia na opiekę koordynowaną. Poznaj praktyczne aspekty organizowania tego typu opieki.

Umowa z NFZ

Co rozważyć przed zawarciem umowy na świadczenie usług opieki koordynowanej

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisuje umowy z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, które zamierzają wdrożyć koordynowaną opiekę nad pacjentem. Sprawdź, co należy rozważyć przed zawarciem takiej umowy.

rodzina u lekarza

Co się zmieniło w POZ – zestawienie

Opieka koordynowana to ważna zmiana, którą zapoczątkowano w 2022 roku. Jest jeden z kluczowych elementów reformy podstawowej opieki zdrowotnej. Wprowadza rozwiązania oparte na doświadczeniach pilotażu POZ PLUS, który zrealizowano w niemal 40 placówkach POZ i uczestniczyło w nim ok. 350 tys. pacjentów.

lekarz rodzinny

Opieka koordynowana – na czym polega

Opieka koordynowana to szersze możliwości diagnostyki i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego. Prowadzący ją lekarz w uzasadnionych przypadkach może zlecić pacjentom badania wcześniej zarezerwowane tylko dla specjalisty. Leczenie powinno obejmować również konsultacje lekarza rodzinnego ze specjalistą. Sprawdź, jak to ma wyglądać.

Umowa na opiekę koordynowaną z NFZ

Opieka koordynowana w POZ – co jest niezbędne, aby placówki medyczne podpisywały umowy z NFZ

Od 1 października 2022 r. w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można objąć opieką koordynowaną pacjentów ze schorzeniami z zakresu kardiologii, diabetologii, alergologii, chorób płuc i endokrynologii. Ma to na celu zintensyfikowanie działań profilaktycznych oraz ułatwienia w leczeniu pacjentów chorych przewlekle.

Porgram lekowy

Pacjent bierze udział w programie lekowym – jakie działanie może być łamaniem jego praw

Dokument włączony do dokumentacji medycznej pacjentki nie wskazywał konkretnego produktu leczniczego, a jedynie substancję czynną, jaką miała być leczona. Nie wyraziła ona zgody na leczenie konkretnym lekiem, tylko na udział w programie i podawanie określonej substancji. Czy w związku z tym placówka medyczna naruszyła prawa pacjenta?

Opieka nad pacjentem

Kompleksowa opieka nad pacjentem – pamiętaj o zmianach, które obowiązują od 1 października 2022 r.

Od 1 października 2022 r. lekarze rodzinni po podpisaniu przez przychodnię umowy z NFZ mogą zaoferować swoim pacjentom szerszą opiekę w postaci koordynowanej. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.