Dokumentacja medyczna jako główny dowód w sprawach spadkowych
Stwierdzenie u spadkodawcy choroby psychicznej nie powoduje samo przez się nieważności testamentu. W takim przypadku niezbędne jest jednak przeprowadzenie dowodu z dokumentacji medycznej spadkodawcy. Dowiedz się, jak przebiegała jedna z takich spraw (wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 24 stycznia 2019 r., sygn. akt IX Ca 830/18).
- Sprawa dotyczyła ważności testamentu po osobie, która zachorowała na raka płuc z przerzutami i sporządziła testament przekazujący większość majątku partnerce życiowej i część bratanicy. Jedna z sióstr zmarłego podważyła testament, twierdząc, że spadkodawca nie był w stanie świadomie i swobodnie podejmować decyzji w momencie sporządzania testamentu.
- Sąd rejonowy uznał, że nie ma podstaw do podważenia testamentu, ponieważ dokumentacja medyczna nie wykazała zaburzeń psychicznych u spadkodawcy w momencie sporządzania testamentu. Sąd uznał, że decyzja o sporządzeniu testamentu była przemyślana i świadoma.
- Sąd okręgowy podtrzymał ten wyrok, argumentując, że podważenie ważności testamentu wymaga jednoznacznych dowodów na brak zdolności spadkodawcy do świadomego sporządzenia testamentu. Przypuszczenia co do jego stanu psychicznego nie są wystarczającym powodem do uznania testamentu za nieważny.
- Czytaj też:
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie