
Rejestrowanie pacjenta przez telefon – o czym musisz pamiętać
„To ode mnie nie zależy”, „Nie pomogę panu/pani” – takie mało profesjonalne sformułowania wciąż można usłyszeć, dzwoniąc do wielu gabinetów lekarskich i placówek medycznych. Jaką funkcję pełni rejestracja telefoniczna w placówce ochrony zdrowia? Poznaj schematy rozmów telefonicznych i dobre praktyki.

Deklaracja „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” – sprawdź, dlaczego warto się przyłączyć
Każdego roku dochodzi aż do 37 000 zakłuć wśród personelu medycznego podczas wykonywania codziennych zadań. Według danych WHO 37% zakażeń WZW typu B, 39% WZW typu C oraz 4,4% HIV – rozpoznawanych jest po zranieniu się sprzętem używanym w placówkach ochrony zdrowia. Konsekwencją tego typu zdarzeń są zakażenia personelu medycznego poważnymi chorobami zakaźnymi, co przyczynia się do absencji w pracy. Sprawdź, co może zwiększyć bezpieczeństwo w placówkach medycznych.

Pacjenci powinni bez przeszkód móc dodzwonić się do rejestracji
Placówka medyczna odpowiada za zapewnienie pacjentowi możliwości kontaktu telefonicznego bez zbędnej zwłoki. Oznacza to, że połączenia telefoniczne powinny być odebrane szybko bądź po krótkim czasie oczekiwania. Potwierdziło to orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i wcześniejsze stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. Sprawdź!

Premie za pomoc pacjentom w skorzystaniu z programu „Profilaktyka 40 plus” – kiedy je otrzymasz
Pilotażowy program „Profilaktyka 40 Plus” obowiązuje do końca 2023 roku. Resort zdrowia zdecydował, że przyzna premie przychodniom, które pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują pacjenta na badania. Sprawdź, jakie są warunki otrzymania takiej premii i ile ona wynosi.

Respektowanie prawa pacjenta do informacji jest obowiązkiem lekarza – przegląd orzecznictwa
Wyroki Sądu Najwyższego związane z ochroną praw pacjenta tworzą trwałą linię orzecznictwa. Taka linia ugruntowała się choćby w kwestii obowiązku respektowania przez lekarzy prawa pacjenta do informacji. Sprawdź, jakie w związku z tym są obowiązki lekarza.

Czy ochrona praw osób interpłciowych w dokumentacji medycznej jest wystarczająca
Chociaż przepisy krajowe gwarantują każdemu prawo do uzyskania rzetelnych informacji o swoim stanie zdrowia, możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych oraz prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych, brak regulacji terapii zaburzeń rozwoju płci budzi obawy o naruszenia praw osób interpłciowych przez niepotrzebne interwencje chirurgiczne. Sprawdzamy, jak to wygląda w praktyce.

Elektroniczna rejestracja centralna – jak uprości kolejki w ochronie zdrowia
Kolejki do lekarzy w przychodniach potrafią uprzykrzyć życie niejednemu pacjentowi. Jednak resort zdrowia właśnie pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają usprawnić i skrócić oczekiwanie do specjalistów czy na badania opłacane ze składek NFZ.

Co jest niezbędne, aby wdrożyć kompleksową opiekę nad pacjentem – case study
Edukacja, uczenie się na bazie własnych doświadczeń, porównywanie wyników z innymi podobnymi placówkami oraz zdobywanie informacji zwrotnej od pacjentów to kluczowe elementy niezbędne do pozytywnego spojrzenia na opiekę koordynowaną. Poznaj praktyczne aspekty organizowania tego typu opieki.

Co rozważyć przed zawarciem umowy na świadczenie usług opieki koordynowanej
Narodowy Fundusz Zdrowia podpisuje umowy z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, które zamierzają wdrożyć koordynowaną opiekę nad pacjentem. Sprawdź, co należy rozważyć przed zawarciem takiej umowy.

Co się zmieniło w POZ – zestawienie
Opieka koordynowana to ważna zmiana, którą zapoczątkowano w 2022 roku. Jest jeden z kluczowych elementów reformy podstawowej opieki zdrowotnej. Wprowadza rozwiązania oparte na doświadczeniach pilotażu POZ PLUS, który zrealizowano w niemal 40 placówkach POZ i uczestniczyło w nim ok. 350 tys. pacjentów.