
Chirurg oskarżany o błąd w sztuce medycznej uniewinniony – opisujemy szczegóły sprawy
Sąd Najwyższy ostatecznie oddalił skargę od wyroku uniewinniającego chirurga w sprawie błędu w sztuce medycznej. W ocenie sądu skarga nie zasługiwała na uwzględnienie. Poznaj szczegóły sprawy i wnioski dla środowiska medyków.

Jak bezpiecznie informować ubezpieczyciela o stanie zdrowia pacjenta
Ubezpieczyciel zakwestionował pobyt pacjenta w szpitalu z powodu braku spełniania definicji z umowy ubezpieczeniowej przez pododdział, na którym go umieszczono. Czy można było się zabezpieczyć przed taką sytuacją? Sprawdź, jak bezpiecznie przekazywać informacje o stanie zdrowia pacjenta na żądanie ubezpieczyciela, aby nie narażać pacjenta na brak wypłaty świadczenia.

Opieka koordynowana od 1 października 2022 r. – podsumowanie
Już od jutra zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające opiekę koordynowaną – jeden z filarów reformy POZ. Przychodnie POZ mogą się już zapoznać ze szczegółowymi warunkami udzielania świadczeń opieki koordynowanej, zamieszczonymi w najnowszym zarządzeniu prezesa NFZ z 29 września 2022 r. Sprawdź, co już pisaliśmy o opiece koordynowanej w ostatnim czasie.

Opieka koordynowana – jakie zmiany w POZ od 1 października 2022 r.
Świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej udzielane pacjentom przez lekarzy rodzinnych od 1 października 2022 r. będą rozszerzone o opiekę koordynowaną. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, która wprowadza te rozwiązania, jest już w Dzienniku Ustaw. Oto szczegóły.

Brak wywiadu anestezjologicznego – czy zawsze za to poniesiesz odpowiedzialność
W jednej ze spraw sądowych lekarz, mimo zarzucenia mu narażenia pacjenta na utratę życia lub zdrowia ze względu na brak wywiadu anestezjologicznego, nie poniósł odpowiedzialności. Sprawdź, jak do tego doszło?

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek, rejestratorek i pracowników administracji od 1 lipca 2022 r. – co musisz wiedzieć
Jak ustalić od 1 lipca 2022 r. podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla pielęgniarki, która ukończyła studia I stopnia i specjalizację z pielęgniarstwa w medycynie pracy, a także rejestratorki pełniącej funkcję asystenta medycznego oraz pracownika administracji w podmiocie leczniczym?

Co ma zrobić pielęgniarka, gdy lekarz nie określił dawki leku w zleceniu iniekcji
Lekarz zlecił pacjentowi do domu farmakoterapię (zastrzyki), lecz pacjent nie otrzymał zlecenia, w jaki sposób ma być lek podany (objętość płynu do rozcieńczenia leku, czas podania). Jak ma postąpić pielęgniarka, która ma go podać?

Czy należy przyjąć upoważnienie do udostępnienia dokumentacji medycznej od niepełnoletniego pacjenta
17-letni pacjent upoważnił kancelarię prawną do reprezentowania jego interesów. Kancelaria prawna zwróciła się do placówki medycznej z prośbą o udostępnienie dokumentacji tego pacjenta. Czy na tej podstawie możemy udostępnić dokumentację medyczną pacjenta?

Listy pacjentów w dyżurce pielęgniarek – o czym musisz pamiętać, aby nie doszło do ujawnienia danych
W jednym ze szpitali wywieszono listy pacjentów w dyżurce pielęgniarek, na której z łatwością inne osoby mogły odczytać dane pacjenta wraz z informacją o chorobie HIV. Pacjent, idąc korytarzem, zauważył w oknie dyżurki pielęgniarek listę chorych. Było tam także jego nazwisko z adnotacją „HIV”. Sprawdź, jak uchronić się przed takimi sytuacjami.

Reforma POZ: Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleci więcej badań diagnostycznych
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą rozpocząć leczenie bez konieczności konsultacji specjalistycznych czy wykonywania badań inwazyjnych. Wszystko dzięki zwiększonym możliwościom zlecania dodatkowych badań. Ich dostępność jest jednak ograniczona. Poznaj szczegóły.