Zlecenie badań

Reforma POZ: Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleci więcej badań diagnostycznych

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą rozpocząć leczenie bez konieczności konsultacji specjalistycznych czy wykonywania badań inwazyjnych. Wszystko dzięki zwiększonym możliwościom zlecania dodatkowych badań. Ich dostępność jest jednak ograniczona. Poznaj szczegóły.

Szpital

Stan zagrożenia epidemicznego: czy nadal ograniczać odwiedziny pacjentów

Przepisy dopuszczają jedynie ograniczenia w kontaktach osobistych pacjentów, a nie całkowity ich zakaz. Sprawdź, jak zorganizować odwiedziny pacjentów w szpitalu, biorąc pod uwagę, że mamy obecnie stan zagrożenia epidemicznego.

e-rejestracja

Aplikacja AP-KOLCE – jakie obowiązki ma pracownik rejestracji

Umieszczanie pacjentów w harmonogramach i na listach oczekujących, a także raportowanie do NFZ to ważne obowiązki pracowników rejestracji. Jak się z nich właściwie wywiązać?

Concierge

Concierge – dlaczego to dobry sposób na efektywną pracę rejestracji

Jednym z pomysłów na usprawnienie obsługi pacjenta jest wprowadzenie usług concierge’a. Jak takie rozwiązanie przenieść na grunt placówek opieki zdrowotnej?

Pracownicy rejestracji

Kompetencje pracowników rejestracji medycznej – co musisz zweryfikować

Umiejętności miękkie czy kompetencje społeczne i osobiste odgrywają ważną rolę wśród wielu umiejętności wymaganych od pracowników rejestracji. Jak zwrócić na nie uwagę w procesie rekrutacji pracowników?

Lekarz

Procedury obsługi pacjenta – o czym trzeba pamiętać przy ich tworzeniu

Pracownicy rejestracji przychodni czy szpitala na co dzień działają w środowisku mocno obwarowanym przepisami. Ma to duży wpływ na komunikację z pacjentem i kwestie związane z jego obsługą. Sprawdź, na jakie kwestie prawne należy zwracać uwagę, tworząc procedury obsługi pacjenta w rejestracji?

Ewidencja dokumentacji

Jak ewidencjonować wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej

Placówka medyczna powinna umożliwić składanie wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej w każdej formie, nie tylko na piśmie. Może to również być w formie wiadomości e-mail czy ustnej. Sprawdź, jak przyjmować różne formy wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej.

Rejestracja_pacjenta

Jak nie dopuścić do najczęstszych błędów przy rejestracji pacjenta

Właściwe wprowadzenie danych pacjenta, weryfikacja jego ubezpieczenia przez system EWUŚ bądź inne potwierdzenie uprawnień, wskazanie trybu przyjęcia – to ważne elementy rejestracji pacjenta. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędów?

Rejestracja pacjenta

Jakie prawa pacjenta musi respektować pracownik rejestracji medycznej

Rzecznik Praw Pacjenta uznał działania jednej z placówek za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Chodziło o wulgarne zachowanie się wobec pacjentów pracownika rejestracji placówki medycznej, który odmówił także pacjentowi rejestracji do lekarza. O czym musisz wiedzieć, gdy spotkasz się z takim zachowaniem personelu?

Udostępnianie e-dokumentacji

O czym musi wiedzieć osoba rejestrująca, która udostępnia dokumentację medyczną

Osoby rejestrujące najczęściej mają do czynienia z wnioskiem o wydanie kopii dokumentacji medycznej. Choć to zagadnienie wydawałoby się proste do realizacji, w świetle wielu przepisów i ich interpretacji może budzić wątpliwości. O czym więc powinna pamiętać osoba rejestrująca podczas wydawania kopii dokumentacji medycznej?