dokumentacja

Czy braki w dokumentacji medycznej powinny być interpretowane na korzyść pacjenta – case study

Braki w dokumentacji medycznej powinny być interpretowane na korzyść pacjenta, a lekarz z własnego zaniedbania w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej nie może uczynić argumentu, który działałby na jego korzyść w sprawie karnej – tak wynika z wyroku z 15 października 1997 r., III CKN 226/97.

Rejestracja

Czy pacjent ma obowiązek podania numeru dowodu osobistego podczas weryfikacji tożsamości

W placówkach medycznych udzielających świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ i komercyjnie konieczne jest przetwarzanie danych osobowych pacjentów korzystających ze świadczeń. Czy podczas weryfikacji pacjenta można prosić o podanie numeru dowodu osobistego?

System

Czy można zweryfikować tożsamość pacjenta w aplikacji mObywatel

Pacjent pokazał w placówce medycznej telefon komórkowy z aplikacją mObywatel. Czy jest to wystarczający sposób ustalenia jego tożsamości w celu wydania mu dokumentacji medycznej lub wyników badań?

Odpowiedzialność prawna

Jaką odpowiedzialność karną poniesie lekarz za fałszowanie dokumentacji medycznej – case studies

Sprawy, których przedmiotem jest fałszowanie dokumentacji medycznej przez lekarza, pielęgniarkę, położną itp., nie są niestety rzadkością. Sprawdź, co grozi lekarzowi za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej.

Wywiad z pacjentem

Jak bardzo szczegółowy powinien być wywiad lekarski – przykłady z praktyki

Przepisy nie nakładają na lekarza obowiązku stosowania jednolitej, określonej ustawowo techniki sporządzania wpisu do dokumentacji medycznej w zakresie wywiadu lekarskiego. W związku z tym pojawiło się pytanie, jak bardzo szczegółowy powinien być wywiad lekarski.

Operacja

Operacja usunięcia tarczycy – poznaj skutki procesowe właściwie prowadzonej dokumentacji medycznej

Treść wpisów zawartych w dokumentacji nie jest jedynym dowodem przebiegu operacji, dopuszczalne jest również wykorzystywanie osobowych środków dowodowych. Poznaj sprawę pacjentki, u której przeprowadzono operację całkowitego usunięcia tarczycy z powodu raka brodawkowego.

Dokumentacja medyczna

Dlaczego informacje o wystawionych receptach należy wpisywać do dokumentacji medycznej

Niestosowanie się do przepisów rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej może mieć różne konsekwencje. Przekonaj się, dlaczego warto wprowadzać w dokumentacji medycznej pacjenta wpisy dotyczące recept.

Dokumentacja

Czy dokumentacja będzie wiarygodna, gdy brakuje w niej oryginałów skierowań

Na sali sądowej dokumentacja medyczna stanowi jeden z kluczowych dowodów w sprawie, jak dobitnie stwierdził Sąd Najwyższy w sprawie o ustalenie błędu medycznego. Poznaj przypadek kobiety, która pozwała szpital dziecięcy o zadośćuczynienie, krzywdę i rentę.

Odpowiedzialność prawna

Co grozi lekarzowi za wystawianie fałszywych e-ZLA

Wystawianie fałszywych zwolnień lekarskich jest jednym z najpoważniejszych przewinień dyscyplinarnych. Lekarzowi parającemu się takim procederem grozi też odpowiedzialność karna. Poznaj przypadek jednego z lekarzy, który wystawiał e-zwolnienia na masową skalę bez podstaw medycznych.

Spory prawne

Dokumentacja medyczna sprzeczna ze stanem klinicznym dziecka i twierdzeniami matki – jakie konsekwencje poniesie lekarz

Obecnie coraz częściej dochodzi do „procesów lekarskich”, w których jako powód staje przed sądem pacjent przedstawiający swoje roszczenia, a pozwanym jest lekarz. Pacjent żąda odszkodowania za wyrządzone mu na skutek niewłaściwego leczenia szkody, a sąd coraz częściej staje po jego stronie, dopatrzywszy się winy w postępowaniu lekarza. Poznaj jeden z takich przypadków wraz z wnioskami.