Prawo

Braki w dokumentacji medycznej a rozliczenie z NFZ – przykład z sali sądowej

Jeden z krakowskich szpitali miał oddać NFZ kwotę 4,42 mln zł. Wyjątkową okolicznością jest to, że podstawą żądania zwrotu świadczeń nie były zarzuty merytoryczne, lecz zarzuty formalne odnoszące się do dokumentacji medycznej. Poznaj wnioski, jakie płyną z wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 8 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I ACa 1828/15).

Szczepienia

Procedura zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych krok po kroku

Zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych to niewątpliwie ważny obowiązek. Sprawdź, jak wygląda procedura zgłaszania NOP i jakie są inne obowiązki z tym związane.

Dokument dowód

Za dowód w sprawie można uznać tylko to, co znalazło się w dokumentacji medycznej

Gdyby pacjentka poinformowała lekarzy, że popełniła błąd dietetyczny, informacja o tym musiałaby znaleźć się w karcie badania. Okoliczność ta była bowiem niezwykle ważna dla diagnozy pacjentki i podjęcia ewentualnych środków leczniczych. Sprawdź, jakie wnioski dotyczące wypełniania dokumentacji medycznej płyną z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 20 marca 2019 r. (sygn. akt VI ACa 1316/17).

Braki w dokumentacji

Braki w dokumentacji medycznej powinny być interpretowane na korzyść pacjenta

Lekarz z własnego zaniedbania w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej nie może uczynić argumentu, który działałby na jego korzyść w sprawie karnej – tak wynika z wyroku z 15 października 1997 r. (sygn. akt III CKN 226/97).

Lekarz i pacjent

Czy pacjent może odmówić zgody na udostępnianie dokumentacji medycznej innym lekarzom

Lekarze specjaliści mogą przy podejmowaniu decyzji o dalszym leczeniu posiłkować się kompleksową dokumentacją medyczną. Czy pacjent może w Internetowym Koncie Pacjenta cofnąć zgodę na udostępnianie dokumentacji medycznej innym lekarzom?

Lekarz i komputer

Jak zachęcić starszy personel do korzystania z dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej

Przejście z używania dokumentacji papierowej na postać elektroniczną to zmiana. Od strony psychologicznej w takich sytuacjach pracownikom towarzyszą konkretne mechanizmy, zwłaszcza jeśli dotyczą zmiany narzuconej. Sprawdź, jak wspomóc personel medyczny, zwłaszcza starszy, w tym procesie.

webinar

Problemy związane udzielaniem świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy – jak sobie z nimi poradzić? Bezpłatny webinar 12 kwietnia 2022 r.

Portal SerwisZOZ.pl, redakcja czasopisma „Dokumentacja Medyczna w Praktyce” oraz Kancelaria F/K Legal zapraszają już 12 kwietnia 2022 r. na bezpłatny webinar pt. Problemy związane udzielaniem świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy – jak sobie z nimi poradzić?

Dokumentacja medyczna

Czy dokumentacja medyczna jest własnością pacjenta

Dokumentacja medyczna zawiera wiele szczegółowych informacji dotyczących pacjenta. Są to informacje wrażliwe i poddane szczególnej ochronie prawnej. Czy dokumentację można uznać za własność pacjenta i wolno mu nią swobodnie rozporządzać?

Podpis na tablecie

Czy sąd uzna za dowód zgodę pacjenta podpisaną na tablecie

Podmiot wykonujący działalność leczniczą powinien mieć w niektórych przypadkach wyrażoną pisemnie zgodę pacjenta na wykonanie określonych czynności. Powstaje zatem pytanie, czy możemy potraktować jako dopuszczalny dowód w sądzie zgodę pacjenta wyrażoną za pomocą podpisu złożonego na tablecie.

Wyniki badania

Czy upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej musi zawierać PESEL

Do placówki zgłosiła się kobieta z wnioskiem o wydanie dokumentacji medycznej swojej kuzynki. Kobieta miała stosowne upoważnienie, ale nie zawierało ono numeru PESEL. Czy można zatem wydać dokumentację?