Spory prawne

Dokumentacja medyczna sprzeczna ze stanem klinicznym dziecka i twierdzeniami matki – jakie konsekwencje poniesie lekarz

Obecnie coraz częściej dochodzi do „procesów lekarskich”, w których jako powód staje przed sądem pacjent przedstawiający swoje roszczenia, a pozwanym jest lekarz. Pacjent żąda odszkodowania za wyrządzone mu na skutek niewłaściwego leczenia szkody, a sąd coraz częściej staje po jego stronie, dopatrzywszy się winy w postępowaniu lekarza. Poznaj jeden z takich przypadków wraz z wnioskami.

szczepienie seniorów

Lekarze POZ zachęcą seniorów do szczepień przeciwko COVID-19 – poznaj wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Aktualne statystyki wyszczepienia w Polsce budzą niepokój z perspektywy potencjalnego ryzyka związanego z wystąpieniem kolejnych fal zakażeń. Martwi zwłaszcza duża liczba niezaszczepionych osób starszych. Wśród hipotez o przyczynach tej sytuacji wymienia się wykluczenie technologiczne i komunikacyjne. Ministerstwo Zdrowia zachęca w związku z tym realizatorów świadczeń POZ do promowania szczepień, zwłaszcza wśród osób powyżej 60. roku życia. Poznaj wskazówki resortu.

Informowanie pacjentow

Obowiązek informacyjny wobec pacjentów – jakich reguł powinieneś przestrzegać

Lekarze w różnym stopniu realizują obowiązek informacyjny wobec pacjentów. Często zdarza się, że nie informują pacjentów o stanie zdrowia, proponowanych metodach leczenia czy metodach alternatywnych. O czym pamiętać w rozmowie z pacjentami i jak to dokumentować?

Dziecko u lekarza

Czy możesz obojgu rodzicom po rozwodzie udostępnić dokumentację medyczną dziecka

Czy osoby po rozwodzie, ale mające wspólne dziecko, mogą oboje mieć wgląd w dokumentację medyczną dziecka? To pytanie często zadają pracownicy ochrony zdrowia, którzy odpowiadają za udostępnianie dokumentacji medycznej małoletnich pacjentów. Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.

Podpis

Podpisy pacjentów pod oświadczeniami – w jakiej mogą być formie

Wraz z wprowadzeniem systemów teleinformatycznych pojawiają się pytania dotyczące sposobów podpisywania dokumentacji medycznej. Rodzą się obawy związane z bezpiecznym i zgodnym z prawem składaniem podpisów i autoryzacją wytworzonych dokumentów. Sprawdź, jak postępować po 1 stycznia 2021 r.

Monitoring

Czy wykonując zdjęcia bądź nagrania, nie naruszasz prawa pacjenta do intymności

Osoba przebywająca na sali chorych wspólnie z innymi pacjentami bez pozwolenia wykonuje im zdjęcia czy uwidacznia na filmie. Zdjęcia czy nagrania mogą szybko trafić do Internetu, mediów społecznościowych. Niewykluczony jest niepożądany także streaming live pobytu pacjenta w szpitalu, bez uzyskania przyzwolenia na takie działanie. Jak wówczas placówka powinna reagować?

e-rejestracja

Jak usprawnić pracę rejestracji medycznej

Rejestracja jest wizytówką danej przychodni czy szpitala. Oddaje to wagę tego miejsca z perspektywy jakości obsługi pacjenta. Jednak na sprawność wykonywania zadań na tym stanowisku wpływa wiele umiejętności pracowników. Sprawdź, co można zrobić, zwłaszcza w czasie pandemii, aby polepszyć pracę rejestracji.

Karetka

Jaki transport zastosować w przypadku pacjenta zakażonego SARS-CoV-2

Placówki medyczne powinny przestrzegać zasad organizowania specjalnego, covidowego transportu sanitarnego. Sprawdź, kiedy możesz go zastosować i kto zgłasza takie zapotrzebowanie.

szczepienie COVID-19

Jak zorganizować pracę placówek w zakresie szczepień COVID-19

W punkcie szczepień wyznacz osobę koordynującą wykonywanie szczepień, zapraszającą poszczególne osoby do poczekalni i pilnującą zachowania dystansu między osobami się w niej znajdującymi. Poznaj szczegółowe wymogi dla podmiotów, które będą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.

e-mail

Czy możesz odmówić pacjentowi dostępu do dokumentacji medycznej za pomocą e-maila

Do placówki zgłasza się pacjent, który żąda udostępniania swojej dokumentacji medycznej za pośrednictwem poczty elektronicznej.