Policja

Kiedy możesz udostępnić dokumentację medyczną policji

Mimo że w ustawie o prawach pacjenta nie wymieniono policji jako organu, który ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej, w określonych sytuacjach powinieneś ją udostępnić. Sprawdź, na podstawie jakich przepisów to nastąpi i w jakich okolicznościach.

Wynik laboratoryjny

Masz wątpliwości, czy wynik laboratoryjny jest poprawny – jak postąpić

Gdy masz wątpliwości co do wyniku badania, które zleciłeś, warto go skonsultować z laboratorium, w którym było wykonywane. Sprawdź, jakie procedury możesz stosować w tym zakresie, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu diagnostycznego.

Prawa pacjenta

Jakiego prawa pacjenta nie możesz ograniczyć w czasie pandemii

W czasie pandemii koronawirusa może dochodzić do sytuacji, gdy dyrektor bądź kierownik podmiotu ograniczają stosowanie praw pacjenta. Czy mogą się spodziewać, że pacjent będzie dochodzić swoich praw, a w dalszej przyszłości zadośćuczynienia za ich naruszenie?

Medycyna

Jak nie łamać praw pacjenta, wykorzystując w dobie pandemii telemedycynę

W czasie pandemii koronawirusa telemedycyna zyskała popularność, choć w sytuacji jej powszechniejszego wykorzystania trzeba pamiętać o przestrzeganiu praw pacjenta, ochronie danych osobowych, a także odpowiedniej dokumentacji medycznej. Oto szczegóły.

Rozmowa z pacjentem

Jak informować pacjentów o ryzyku zakażenia koronawirusem

W związku z epidemią koronawirusa szpitale zamieszczają ogłoszenia na drzwiach wejściowych do placówek i na swoich stronach internetowych. Czas zagrożenia epidemiologicznego wymaga od placówek informowania pacjentów o ryzyku zakażenia w sposób szczególny. Poznaj swoje obowiązki w tym zakresie.

ffa4d0f203520ba9b2c6c107181ca12596e85032-xlarge

Czy możesz określić termin na udostępnienie dokumentacji medycznej

Jedna z placówek medycznych określiła w regulaminie, że udostępnia dokumentację medyczną na podstawie pisemnego wniosku, w terminie 7 dni. Sprawdź, czy jest to praktyka naruszającą prawa pacjentów.

dokumentacja RTG

Dokumentacja RTG – czy zawsze musisz udostępnić pacjentowi oryginał

Mimo, że oryginały klisz RTG stanowią własność szpitala, na wniosek pacjenta możesz je wydać. Sprawdź zatem, co musisz pozostawić w dokumentacji medycznej, aby mieć pewność, że jest ona kompletna.

sąd

Kiedy placówka zapłaci pełne koszty sądowe za naruszanie praw pacjenta

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie kosztów sądowych w postępowaniach z udziałem pacjentów. Niestety nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej kwestii ponoszenia kosztów przez placówki medyczne. Poznaj szczegóły decyzji sądu i konsekwencje, jakie za sobą niesie.

Leki

Przed czym zabezpieczy cię odnotowanie w dokumentacji, jakie leki przyjmuje pacjent

Żeby ostatecznie uznać, czy doszło do błędu medycznego, niezbędne jest ustalenie, że lekarz popełnił błąd (w dawkowaniu, przepisaniu lekarstwa), a do tego ustalenie ciągu przyczynowo-skutkowego między pracą lekarza a daną sytuacją. Na twoją korzyść może działać odnotowanie w dokumentacji, że pacjent nie potrafi wymienić leków, które zażywa. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pacjent i recepta

Jak informować pacjenta o terminie ważności recepty

Przepisy w różny sposób określają terminy, w których recepty mogą być zrealizowane. Dodatkowe uregulowania dotyczą recepty elektronicznej. Poznaj te zasady, aby właściwie poinformować pacjenta o terminie realizacji recepty.