Oświadczenie pacjenta

Czy można połączyć dwa oświadczenia pacjenta w jeden dokument

W wielu gabinetach i szpitalach oświadczenia pacjenta są połączone w jeden dokument i włączane na początku dokumentacji medycznej. Sprawdź, jakie ma to konsekwencje i kiedy lepiej stosować odrębne oświadczenia pacjenta.

Dokumentacja medyczna

Jakie znaczenie ma dokumentacja medyczna w świetle sprawy sądowej o błąd medyczny

Na wokandach sądów powszechnych pojawia się coraz więcej spraw wszczynanych przez pacjentów niezadowolonych z procesu leczenia. Kluczowe w tych sprawach jest ustalenie, czy doszło do błędu medycznego. Na czym zatem w głównej mierze opiera się sąd, wydając wyrok? Jakie znaczenie ma dokumentacja medyczna?

Operacja

Nie pobrałeś od pacjenta zgody na zabieg – jak można zminimalizować skutki tego błędu

Zdarzają się sytuacje, że lekarz bądź personel medyczny nie odbiorą oświadczenia zgody na zabieg od pacjenta na piśmie. Najczęściej jest to skutek niedopatrzenia, który wynika z pośpiechu lub niepewności, kto ma daną zgodę odebrać. Jakie konsekwencje może rodzić takie zachowanie?

Informowanie pacjenta o stanie zdrowia

Prawo do informacji o stanie zdrowia – sprawdź, jakich zasad musisz przestrzegać

Jednym z istotniejszych praw pacjenta jest prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. Jak zatem wywiązać się z tego obowiązku, aby uzyskać świadomą zgodę pacjenta na podjęcie leczenia i nie narazić placówki na zapłatę odszkodowania?

Udostępnianie dokumentacji medycznej

W jaki sposób udostępniać pacjentom dokumentację medyczną w formie skanów

Przepisy mówiące o cyfrowym odwzorowaniu dokumentacji medycznej mają istotne zastosowanie do kartotek pacjentów prowadzonych w formie tradycyjnej, papierowej. Z przyczyn oczywistych dokumentacja elektroniczna nie będzie wymagała odwzorowywania, bo ma postać cyfrową już od chwili jej wytworzenia. Ale jak postępować z dokumentacją papierową, gdy pacjent poprosi o jej cyfrową wersję?

Rozmowa z pacjentem

Wynik pacjenta odbiega od normy – w jaki sposób go o tym poinformować

Otrzymujesz wyniki pacjenta, które wskazują na poważną chorobę. Kto może w takiej sytuacji informować o tym pacjenta, aby nie narazić się na roszczenia? Czy rejestratorka może wydać badania, czy powinna umówić wizytę u lekarza?

Pobieranie opłat za dostęp do dokumentacji medycznej

Jak ująć w regulaminie kwestie pobierania opłat za udostępnienie dokumentacji

Dokumentacja medyczna to cenne źródło informacji o pacjencie. Czy można w regulaminie placówki wprowadzić obowiązek uiszczenia opłaty za jej udostępnienie przed wydaniem kartotek?

Leczenie pacjenta małoletniego

Leczenie małoletniego – kiedy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego

Gdy musisz uzyskać zgodę na leczenie małoletniego pacjenta, często dochodzi do sytuacji, w których musisz zwrócić się do sądu opiekuńczego. Sprawdź, kiedy powinieneś uzyskać takie sądowne zezwolenie.

Transfuzja krwi

Pacjent ma przy sobie oświadczenie, że nie wyraża zgody na transfuzję krwi - jak postąpić

Czy pisemne oświadczenie pacjenta pro futuro, czyli wskazanie sposobu leczenia na wypadek utraty przytomności i np. wskazanie, że nie wyraża zgody na transfuzję krwi, jest dla lekarza wiążące?

Wysyłka dokumentacji pocztą

Czy możesz obciążyć pacjenta kosztami wysyłki dokumentacji medycznej

Niejednokrotnie pacjenci kierują wnioski z prośbą o wysłanie ich dokumentacji drogą pocztową. Czy w takiej sytuacji możliwe jest doliczenie kosztu wysyłki do obowiązującej opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej?