Monitoring

Czy wykonując zdjęcia bądź nagrania, nie naruszasz prawa pacjenta do intymności

Osoba przebywająca na sali chorych wspólnie z innymi pacjentami bez pozwolenia wykonuje im zdjęcia czy uwidacznia na filmie. Zdjęcia czy nagrania mogą szybko trafić do Internetu, mediów społecznościowych. Niewykluczony jest niepożądany także streaming live pobytu pacjenta w szpitalu, bez uzyskania przyzwolenia na takie działanie. Jak wówczas placówka powinna reagować?

e-rejestracja

Jak usprawnić pracę rejestracji medycznej

Rejestracja jest wizytówką danej przychodni czy szpitala. Oddaje to wagę tego miejsca z perspektywy jakości obsługi pacjenta. Jednak na sprawność wykonywania zadań na tym stanowisku wpływa wiele umiejętności pracowników. Sprawdź, co można zrobić, zwłaszcza w czasie pandemii, aby polepszyć pracę rejestracji.

zachowania pacjenta

Sprawdź, dlaczego w dokumentacji medycznej warto opisywać zachowania pacjenta

Uwzględnienie w dokumentacji medycznej zaobserwowanych działań/zachowań, czy zaniechań pacjenta w procesie terapeutycznym może uchronić placówkę medyczną od poniesienia odpowiedzialności w ewentualnej sprawie sądowej w związku z zarzutami pacjenta co do procesu leczenia. Dowiedz się, dlaczego kwestia konstrukcji wpisów w dokumentacji medycznej jest niezwykle istotna.

Karetka

Jaki transport zastosować w przypadku pacjenta zakażonego SARS-CoV-2

Placówki medyczne powinny przestrzegać zasad organizowania specjalnego, covidowego transportu sanitarnego. Sprawdź, kiedy możesz go zastosować i kto zgłasza takie zapotrzebowanie.

szczepienie COVID-19

Jak zorganizować pracę placówek w zakresie szczepień COVID-19

W punkcie szczepień wyznacz osobę koordynującą wykonywanie szczepień, zapraszającą poszczególne osoby do poczekalni i pilnującą zachowania dystansu między osobami się w niej znajdującymi. Poznaj szczegółowe wymogi dla podmiotów, które będą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.

e-mail

Czy możesz odmówić pacjentowi dostępu do dokumentacji medycznej za pomocą e-maila

Do placówki zgłasza się pacjent, który żąda udostępniania swojej dokumentacji medycznej za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Wystawianie dokumentów

Jakie dokumenty musisz wystawić przy podejrzeniu wirusa SARS-CoV-2 u pacjenta

Do placówki POZ trafia pacjent z podejrzeniem wirusa SARS-CoV-2. Sprawdź, jakie masz obowiązki w zakresie dokumentacji medycznej w takim przypadku.

pacjent

Pacjent leczony prywatnie trafia do szpitala – jak zabezpieczyć jego dokumentację

Kwestią, która ciągle sprawia wątpliwości w praktyce, jest to, czy lekarz wykonujący zawód w ramach prywatnej praktyki może skierować pacjenta na zabieg w szpitalu z kontraktem z NFZ. Pytanie to pojawia się szczególnie w sytuacjach, gdy lekarz kierujący pacjenta na zabieg, leczący go prywatnie, jest zatrudniony w szpitalu, do którego zgłasza się pacjent. Jaką dokumentację powinieneś przygotować w takiej sytuacji?

Wypadek

Czy musisz udostępnić zespołowi powypadkowemu informacje o stanie zdrowia pacjenta

Lekarz ma obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej. Jak jednak postąpić, gdy zespół powypadkowy zwraca się do placówki medycznej z wnioskiem o udzielenie informacji o stanie zdrowia pacjenta poszkodowanego wskutek wypadku przy pracy?

Chore dziecko

Czy rodzicom dziecka małoletniego można ograniczyć dostęp do jego dokumentacji

Zdarza się, że nieletni pacjenci, m.in. w związku z przemocą domową lub rozwodem rodziców, korzystają ze świadczeń w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Czy w takiej sytuacji rodzice mają prawo wglądu w dokumentację medyczną bądź mogą uzyskać kopię dokumentacji medycznej dziecka, które to informacje mogą wykorzystać przeciwko dziecku lub sobie w sądzie?