Dokumentacja medyczna

Kiedy musisz osobiście uzupełniać dokumentację medyczną

Częstą wątpliwością związaną z prowadzeniem dokumentacji medycznej jest wymóg osobistego wprowadzania wpisów. Wpisy mogą następować pod dyktando, jednak przepisy w kilku obszarach wymagają, aby osoba udzielająca świadczenia wprowadziła wpis osobiście. Sprawdź, jakich sytuacji to dotyczy.

Prawa pacjenta

Jakie działania mogą być uznane za naruszające zbiorowe prawa pacjentów

Jeżeli Rzecznik Praw Pacjenta uzna daną praktykę za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów, nakazuje jej zaniechanie lub usunięcie skutków takiego działania. Sprawdź, jakie masz uprawnienia, gdy będziesz poddany takiej kontroli, jakich dokumentów i informacji może żądać od ciebie rzecznik.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Udostępnianie dokumentacji medycznej – na co zwrócić uwagę

Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych, jednak dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają określonej ochronie. Przypominamy, jakich zasad należy przestrzegać przy udostępnianiu dokumentacji medycznej.

Rzecznik praw pacjenta

Jaka jest rola Rzecznika Praw Pacjenta w sprawach o naruszenie praw pacjenta

Gdy Rzecznik Praw Pacjenta stwierdzi naruszenie jednego z praw pacjenta, m.in. do dokumentacji medycznej, może podjąć stosowne działania – wszcząć postępowanie sądowe, a gdy postępowanie już się toczy, wziąć w nim udział. Poznaj szczegółowe uprawnienia Rzecznika.

Sprawy kierowane do Rzecznika Praw Pacjenta

Jakie naruszenia praw pacjenta trafiają pod lupę Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta chroni ustawowe prawa pacjenta. Jednym z obszarów jego działalności jest prowadzenie postępowań wyjaśniających, gdy poweźmie wiadomość co najmniej uprawdopodabniającą naruszenie praw pacjenta. Jakie naruszenia może stwierdzić? Co się dzieje, gdy stwierdzi naruszenie praw pacjenta? Jak się przed tym uchronić?

Oświadczenie pacjenta

Czy można połączyć dwa oświadczenia pacjenta w jeden dokument

W wielu gabinetach i szpitalach oświadczenia pacjenta są połączone w jeden dokument i włączane na początku dokumentacji medycznej. Sprawdź, jakie ma to konsekwencje i kiedy lepiej stosować odrębne oświadczenia pacjenta.

Dokumentacja medyczna

Jakie znaczenie ma dokumentacja medyczna w świetle sprawy sądowej o błąd medyczny

Na wokandach sądów powszechnych pojawia się coraz więcej spraw wszczynanych przez pacjentów niezadowolonych z procesu leczenia. Kluczowe w tych sprawach jest ustalenie, czy doszło do błędu medycznego. Na czym zatem w głównej mierze opiera się sąd, wydając wyrok? Jakie znaczenie ma dokumentacja medyczna?

Operacja

Nie pobrałeś od pacjenta zgody na zabieg – jak można zminimalizować skutki tego błędu

Zdarzają się sytuacje, że lekarz bądź personel medyczny nie odbiorą oświadczenia zgody na zabieg od pacjenta na piśmie. Najczęściej jest to skutek niedopatrzenia, który wynika z pośpiechu lub niepewności, kto ma daną zgodę odebrać. Jakie konsekwencje może rodzić takie zachowanie?

Kolejka w szpitalu

Postępowanie w przypadku braków w skierowaniu pacjenta do kolejki

Jeżeli skierowanie jest niepełne, nie może to być przyczyną odmowy wpisania pacjenta na listę oczekujących. Można go skreślić dopiero po 14 dniach, gdy nie dostarczy uzupełnionego dokumentu. Jakich jeszcze reguł przestrzegać w takiej sytuacji?

Informowanie pacjenta o stanie zdrowia

Prawo do informacji o stanie zdrowia – sprawdź, jakich zasad musisz przestrzegać

Jednym z istotniejszych praw pacjenta jest prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. Jak zatem wywiązać się z tego obowiązku, aby uzyskać świadomą zgodę pacjenta na podjęcie leczenia i nie narazić placówki na zapłatę odszkodowania?