
Zapomniałeś odebrać zgodę na leczenie od pacjenta – co możesz zrobić po fakcie
Lekarz albo personel medyczny mogą zapomnieć odebrać oświadczenie zgody na zabieg od pacjenta na piśmie. Najczęściej to efekt pośpiechu lub niepewności, kto ma odebrać daną zgodę. Bez względu na to, jaka przyczyna stoi za brakiem tego dokumentu, może ona rodzić poważne konsekwencje, zwłaszcza gdy wynik operacji będzie niekorzystny. Co zrobić, jeśli już doszło do takiej sytuacji, a chcesz uniknąć problemów w sądzie?

Placówka nagrała przebieg zabiegu bez zgody pacjenta – czy naruszono prawo do intymności
Przyczyny stosowania monitoringu w placówce medycznej pozostają bez znaczenia, gdy mogą wywołać poczucie wstydu u pacjenta. Sprawdź, w jakich sytuacjach musisz uzyskać zgodę pacjenta, aby nie wkroczyć w jego prawo do intymności?

Stan zdrowia pacjenta uniemożliwia odebranie zgody, a konieczna jest operacja – jak postąpić
Uzyskanie pisemnej zgody na zabieg jest niezbędną formalnością, która poprzedza przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Co jednak w sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na wyrażenie przez niego świadomej, pisemnej zgody?

Jak przyjmować pacjentów w okresie pandemii z uwzględnieniem reżimu sanitarnego
Przyjmując pacjenta w gabinecie lekarskim, pamiętaj, żeby uwzględnić wymogi prawne i sanitarne w zakresie bezpieczeństwa w okresie pandemii. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby odpowiednio zabezpieczyć przed zakażeniem zarówno pacjentów, jak i personelu.

Jak nie naruszyć zbiorowych praw pacjenta do nagłej i pilnej pomocy
Placówka medyczna ma pewną swobodę w zakresie obsady personalnej, nie może ona jednak prowadzić do naruszeń praw pacjentów do świadczeń medycznych w przypadku konieczności udzielenia nagłej i pilnej pomocy. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?

Kiedy możesz udostępnić dokumentację medyczną policji
Mimo że w ustawie o prawach pacjenta nie wymieniono policji jako organu, który ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej, w określonych sytuacjach powinieneś ją udostępnić. Sprawdź, na podstawie jakich przepisów to nastąpi i w jakich okolicznościach.

Masz wątpliwości, czy wynik laboratoryjny jest poprawny – jak postąpić
Gdy masz wątpliwości co do wyniku badania, które zleciłeś, warto go skonsultować z laboratorium, w którym było wykonywane. Sprawdź, jakie procedury możesz stosować w tym zakresie, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu diagnostycznego.

Jakiego prawa pacjenta nie możesz ograniczyć w czasie pandemii
W czasie pandemii koronawirusa może dochodzić do sytuacji, gdy dyrektor bądź kierownik podmiotu ograniczają stosowanie praw pacjenta. Czy mogą się spodziewać, że pacjent będzie dochodzić swoich praw, a w dalszej przyszłości zadośćuczynienia za ich naruszenie?

Jak nie łamać praw pacjenta, wykorzystując w dobie pandemii telemedycynę
W czasie pandemii koronawirusa telemedycyna zyskała popularność, choć w sytuacji jej powszechniejszego wykorzystania trzeba pamiętać o przestrzeganiu praw pacjenta, ochronie danych osobowych, a także odpowiedniej dokumentacji medycznej. Oto szczegóły.

Jak informować pacjentów o ryzyku zakażenia koronawirusem
W związku z epidemią koronawirusa szpitale zamieszczają ogłoszenia na drzwiach wejściowych do placówek i na swoich stronach internetowych. Czas zagrożenia epidemiologicznego wymaga od placówek informowania pacjentów o ryzyku zakażenia w sposób szczególny. Poznaj swoje obowiązki w tym zakresie.