Wystawianie dokumentów

Jakie dokumenty musisz wystawić przy podejrzeniu wirusa SARS-CoV-2 u pacjenta

Do placówki POZ trafia pacjent z podejrzeniem wirusa SARS-CoV-2. Sprawdź, jakie masz obowiązki w zakresie dokumentacji medycznej w takim przypadku.

pacjent

Pacjent leczony prywatnie trafia do szpitala – jak zabezpieczyć jego dokumentację

Kwestią, która ciągle sprawia wątpliwości w praktyce, jest to, czy lekarz wykonujący zawód w ramach prywatnej praktyki może skierować pacjenta na zabieg w szpitalu z kontraktem z NFZ. Pytanie to pojawia się szczególnie w sytuacjach, gdy lekarz kierujący pacjenta na zabieg, leczący go prywatnie, jest zatrudniony w szpitalu, do którego zgłasza się pacjent. Jaką dokumentację powinieneś przygotować w takiej sytuacji?

Wypadek

Czy musisz udostępnić zespołowi powypadkowemu informacje o stanie zdrowia pacjenta

Lekarz ma obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej. Jak jednak postąpić, gdy zespół powypadkowy zwraca się do placówki medycznej z wnioskiem o udzielenie informacji o stanie zdrowia pacjenta poszkodowanego wskutek wypadku przy pracy?

Chore dziecko

Czy rodzicom dziecka małoletniego można ograniczyć dostęp do jego dokumentacji

Zdarza się, że nieletni pacjenci, m.in. w związku z przemocą domową lub rozwodem rodziców, korzystają ze świadczeń w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Czy w takiej sytuacji rodzice mają prawo wglądu w dokumentację medyczną bądź mogą uzyskać kopię dokumentacji medycznej dziecka, które to informacje mogą wykorzystać przeciwko dziecku lub sobie w sądzie?

Zgoda pacjenta

Zapomniałeś odebrać zgodę na leczenie od pacjenta – co możesz zrobić po fakcie

Lekarz albo personel medyczny mogą zapomnieć odebrać oświadczenie zgody na zabieg od pacjenta na piśmie. Najczęściej to efekt pośpiechu lub niepewności, kto ma odebrać daną zgodę. Bez względu na to, jaka przyczyna stoi za brakiem tego dokumentu, może ona rodzić poważne konsekwencje, zwłaszcza gdy wynik operacji będzie niekorzystny. Co zrobić, jeśli już doszło do takiej sytuacji, a chcesz uniknąć problemów w sądzie?

Nagranie operacji

Placówka nagrała przebieg zabiegu bez zgody pacjenta – czy naruszono prawo do intymności

Przyczyny stosowania monitoringu w placówce medycznej pozostają bez znaczenia, gdy mogą wywołać poczucie wstydu u pacjenta. Sprawdź, w jakich sytuacjach musisz uzyskać zgodę pacjenta, aby nie wkroczyć w jego prawo do intymności?

Operacja

Stan zdrowia pacjenta uniemożliwia odebranie zgody, a konieczna jest operacja – jak postąpić

Uzyskanie pisemnej zgody na zabieg jest niezbędną formalnością, która poprzedza przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Co jednak w sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na wyrażenie przez niego świadomej, pisemnej zgody?

maska ochronna

Jak przyjmować pacjentów w okresie pandemii z uwzględnieniem reżimu sanitarnego

Przyjmując pacjenta w gabinecie lekarskim, pamiętaj, żeby uwzględnić wymogi prawne i sanitarne w zakresie bezpieczeństwa w okresie pandemii. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby odpowiednio zabezpieczyć przed zakażeniem zarówno pacjentów, jak i personelu.

Szpital

Jak nie naruszyć zbiorowych praw pacjenta do nagłej i pilnej pomocy

Placówka medyczna ma pewną swobodę w zakresie obsady personalnej, nie może ona jednak prowadzić do naruszeń praw pacjentów do świadczeń medycznych w przypadku konieczności udzielenia nagłej i pilnej pomocy. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?

Pandemia

Jakiego rodzaju zgłoszenia trafiają do Rzecznika Praw Pacjenta w czasie epidemii

Pacjenci, mając na uwadze problemy z funkcjonowaniem placówek medycznych w czasie epidemii, szukają wsparcia u Rzecznika Praw Pacjenta. Z analizy problemów zgłaszanych na Telefoniczną Informację Pacjenta możesz wywnioskować, które z zastrzeżeń pojawiają się w placówce medycznej i co możesz zmienić.