Braki w dokumentacji medycznej a rozliczenie z NFZ – przykład z sali sądowej
Jeden z krakowskich szpitali miał oddać NFZ kwotę 4,42 mln zł. Wyjątkową okolicznością jest to, że podstawą żądania zwrotu świadczeń nie były zarzuty merytoryczne, lecz zarzuty formalne odnoszące się do dokumentacji medycznej. Poznaj wnioski, jakie płyną z wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 8 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I ACa 1828/15).
- Brak w dokumentacji medycznej potwierdzenia udzielonych świadczeń lub porad zajmuje jedno z wyższych miejsc na liście typowych błędów stwierdzanych przez NFZ podczas kontroli.
- W tym duchu wypowiedział się Sąd Najwyższy, który wyraźnie wskazał, że nie można nakazywać lekarzowi zwrotu refundacji za przepisane medykamenty tylko z powodu braków w dokumentacji (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 2014 r., sygn. akt I CSK 633/13). Nie oznacza to oczywiście, że należy tak samo oceniać relacje między lekarzem i NFZ a dużą placówką medyczną a NFZ.
- Umowa z NFZ powinna być wykonywana zgodnie z zasadami określonymi w wydanych przez prezesa NFZ zarządzeniach i w określonych w Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych, gdyż akty te powołano w umowie.
- Czytaj więcej na temat obsługi pacjenta w dokmed24.pl»
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie