Zjawisko fałszowania lub modyfikowania dokumentacji medycznej przez lekarzy i personel medyczny występuje obecnie bardzo często, mimo surowej odpowiedzialności grożącej w przypadku skazania za to przestępstwo na podstawie art. 271 Kodeksu karnego.
Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że prokuratorzy rzadko wszczynają postępowania w sprawie fałszowania dokumentacji medycznej. Z kolei pacjenci, których dokumentację medyczną sfałszowano, nie domagają się ukarania osób za to odpowiedzialnych, mimo że możliwości wykazania fałszerstwa dokumentacji medycznej są duże.
Inaczej stało się w Kaliszu, gdzie Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok bezwzględnego więzienia w sprawie dwóch lekarzy z Pleszewa i Kościana, którzy za łapówki sporządzali fikcyjną dokumentację medyczną osób chcących uchronić się przed wojskiem.
Skazani lekarze – 70-latek i 46-latek – usłyszeli wyrok bezwzględnego więzienia 4 lat i 6 miesięcy dla jednego i 4 lat dla drugiego. Na skutek apelacji prokuratury w tej sprawie skazani muszą zapłacić też grzywny w wysokości po 9 i 17,5 tys. zł.
Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim sprawą zajęła się już w 2006 roku. Proceder przestępczy trwał w latach 1997–2002. Wtedy odbycie służby wojskowej było obowiązkiem każdego młodego Polaka. W efekcie prowadzonego postępowania oskarżono 40 osób, w tym dziewięciu lekarzy. Część z oskarżonych, w tym dwóch lekarzy, dobrowolnie poddała się karze. W ich sprawach zapadły wyroki bez przeprowadzania procesu.
Główni oskarżeni to były ordynator jednego ze szpitali psychiatrycznych i lekarz chirurg z powiatu pleszewskiego. Za kilka tysięcy złotych od osoby wystawiali fałszywe zaświadczenia o chorobie psychicznej, co skutkowało kategorią D w książeczce wojskowej, a więc zwolnieniem ze służby.
Ordynator wystawiał zaświadczenia, w których opisywał niezgodny z rzeczywistością pobyt pacjentów w szpitalu, wyniki rzekomych ich badań, a zwłaszcza stanu zdrowia psychicznego.
Chirurg wystawiał skierowania do szpitala psychiatrycznego, zawierające opisy zdrowia niezgodne z rzeczywistością. Lekarzom zarzucono wystawienie fikcyjnych dokumentów ponad 30 osobom.
Proceder przestępczy polegał na tym, że osoby, które chciały uniknąć odbywania obowiązkowej służby wojskowej, kontaktowały się z laborantem zatrudnionym w pleszewskim szpitalu. Ten pobierał od poborowych łapówki w kwotach od 2 do 5 tys. zł. Następnie skazani lekarze opracowywali dokumentację medyczną, na podstawie której kierowali pacjentów do Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie, gdzie odbywali fikcyjną hospitalizację.
W dokumentacji medycznej wskazywano, że pacjenci mają myśli samobójcze i wymagają pilnego przyjęcia na zamknięty oddział szpitala, skąd po dwóch dniach dostawali przepustki, które fikcyjnie były wielokrotnie prolongowane.
Sporządzoną dokumentację przedstawiano wojskowym komisjom lekarskim w celu uzyskania kategorii D, czyli niezdolności do służby wojskowej.
Pobierz listę kontrolną: Czy nie dopuszczasz się najczęstszych uchybień w prowadzeniu dokumentacji medycznej