Tworzenie fikcyjnej dokumentacji medycznej – jakie konsekwencje ponieśli lekarze

/appFiles/site_125/images/autor/2GnNOBat3Ik6ufr.jpeg

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 24 maja 2022
Tworzenie fikcyjnej dokumentacji medycznej – jakie konsekwencje ponieśli lekarze

Lekarzy tworzących fikcyjną dokumentację medyczną, po to aby pomóc pacjentom w uniknięciu poboru do wojska, skazano na karę więzienia. Zapoznaj się z postanowieniami wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z kwietnia 2019 roku.

Tworzenie fikcyjnej dokumentacji medycznej – jakie konsekwencje ponieśli lekarze

  • Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok bezwzględnego więzienia w sprawie dwóch lekarzy z Pleszewa i Kościana, którzy za łapówki sporządzali fikcyjną dokumentację medyczną osób chcących uchronić się przed wojskiem.

  • Skazani lekarze – 70-latek i 46-latek – usłyszeli wyrok bezwzględnego więzienia 4 lat i 6 miesięcy dla jednego i 4 lat dla drugiego. Na skutek apelacji prokuratury w tej sprawie skazani muszą zapłacić też grzywny w wysokości po 9 i 17,5 tys. zł.

  • Główni oskarżeni to były ordynator jednego ze szpitali psychiatrycznych i lekarz chirurg z powiatu pleszewskiego. Za kilka tysięcy złotych od osoby wystawiali fałszywe zaświadczenia o chorobie psychicznej, co skutkowało kategorią D w książeczce wojskowej, a więc zwolnieniem ze służby.

  • Czytaj więcej na temat obsługi pacjenta w dokmed24.pl»

Zjawisko fałszowania lub modyfikowania dokumentacji medycznej przez lekarzy i personel medyczny występuje obecnie bardzo często, mimo surowej odpowiedzialności grożącej w przypadku skazania za to przestępstwo na podstawie art. 271 Kodeksu karnego.

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że prokuratorzy rzadko wszczynają postępowania w sprawie fałszowania dokumentacji medycznej. Z kolei pacjenci, których dokumentację medyczną sfałszowano, nie domagają się ukarania osób za to odpowiedzialnych, mimo że możliwości wykazania fałszerstwa dokumentacji medycznej są duże.

Kara bezwzględnego więzienia dla lekarzy

Inaczej stało się w Kaliszu, gdzie Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok bezwzględnego więzienia w sprawie dwóch lekarzy z Pleszewa i Kościana, którzy za łapówki sporządzali fikcyjną dokumentację medyczną osób chcących uchronić się przed wojskiem.

Skazani lekarze – 70-latek i 46-latek – usłyszeli wyrok bezwzględnego więzienia 4 lat i 6 miesięcy dla jednego i 4 lat dla drugiego. Na skutek apelacji prokuratury w tej sprawie skazani muszą zapłacić też grzywny w wysokości po 9 i 17,5 tys. zł.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim sprawą zajęła się już w 2006 roku. Proceder przestępczy trwał w latach 1997–2002. Wtedy odbycie służby wojskowej było obowiązkiem każdego młodego Polaka. W efekcie prowadzonego postępowania oskarżono 40 osób, w tym dziewięciu lekarzy. Część z oskarżonych, w tym dwóch lekarzy, dobrowolnie poddała się karze. W ich sprawach zapadły wyroki bez przeprowadzania procesu.

Główni oskarżeni to były ordynator jednego ze szpitali psychiatrycznych i lekarz chirurg z powiatu pleszewskiego. Za kilka tysięcy złotych od osoby wystawiali fałszywe zaświadczenia o chorobie psychicznej, co skutkowało kategorią D w książeczce wojskowej, a więc zwolnieniem ze służby.

Ordynator wystawiał zaświadczenia, w których opisywał niezgodny z rzeczywistością pobyt pacjentów w szpitalu, wyniki rzekomych ich badań, a zwłaszcza stanu zdrowia psychicznego.

Chirurg wystawiał skierowania do szpitala psychiatrycznego, zawierające opisy zdrowia niezgodne z rzeczywistością. Lekarzom zarzucono wystawienie fikcyjnych dokumentów ponad 30 osobom.

Proceder przestępczy polegał na tym, że osoby, które chciały uniknąć odbywania obowiązkowej służby wojskowej, kontaktowały się z laborantem zatrudnionym w pleszewskim szpitalu. Ten pobierał od poborowych łapówki w kwotach od 2 do 5 tys. zł. Następnie skazani lekarze opracowywali dokumentację medyczną, na podstawie której kierowali pacjentów do Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie, gdzie odbywali fikcyjną hospitalizację.

W dokumentacji medycznej wskazywano, że pacjenci mają myśli samobójcze i wymagają pilnego przyjęcia na zamknięty oddział szpitala, skąd po dwóch dniach dostawali przepustki, które fikcyjnie były wielokrotnie prolongowane.

Sporządzoną dokumentację przedstawiano wojskowym komisjom lekarskim w celu uzyskania kategorii D, czyli niezdolności do służby wojskowej.

Pobierz listę kontrolną: Czy nie dopuszczasz się najczęstszych uchybień w prowadzeniu dokumentacji medycznej

Wnioski dla praktyki

  1. Każda wizyta lekarska wiąże się z koniecznością sporządzenia przez lekarza wpisu w dokumentacji medycznej, w którym powinny być wskazane przebieg wizyty, diagnoza lekarza oraz ewentualnie zlecone badania, zapisane leki czy inne uwagi i spostrzeżenia, które lekarz uzna za istotne.
  2. Z tych względów najważniejszym dowodem w postępowaniu sądowym powinna być kompletna i poświadczona za zgodność z oryginałem dokumentacja medyczna.
  3. Właściwie prowadzona dokumentacja medyczna pozwala szczegółowo odtworzyć proces leczenia pacjenta, dzięki czemu można na jej podstawie stwierdzić, czy leczenie było prowadzone zgodnie z wiedzą i sztuką lekarską, czy też w danym przypadku doszło do pewnych uchybień lub nawet błędu medycznego. 
  4. Obecnie zjawisko sprawdzania, poprawiania lub uzupełniania dokumentacji medycznej przez szpitale lub lekarzy jest normą. Nie w każdym przypadku będzie to oczywiście równoznaczne z fałszowaniem dokumentacji medycznej, gdyż wielokrotnie wynika to z faktu, że dokumentacja medyczna danego pacjenta prowadzona jest błędnie, nie jest na bieżąco uzupełniana, brakuje w niej wyników badań lub opisów zabiegów czy z innych względów jest niekompletna. Proces uzupełniania dokumentacji medycznej przed jej wydaniem pacjentowi nie jest więc równoznaczny z jej fałszowaniem, jednak rodzi to bardzo niebezpieczny precedens.
  5. Lekarz, analizując i uzupełniając dokumentację przed jej wydaniem, w przypadku natrafienia na błędy wynikające z treści dokumentacji medycznej jest narażony na silną pokusę podjęcia próby ich ukrycia lub usunięcia. To równoznaczne z fałszowaniem dokumentacji medycznej, za co grozi odpowiedzialność karna do pięciu lat pozbawienia wolności na podstawie art. 271 Kodeksu karnego.
  6. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania:
    • wpisu w dokumentacji dokonuje się niezwłocznie po udzieleniu świadczenia zdrowotnego, w sposób czytelny i w porządku chronologicznym,
    • każdy wpis w dokumentacji opatruje się oznaczeniem osoby dokonującej wpisu,
    • wpis dokonany w dokumentacji nie może być z niej usunięty, a jeżeli wprowadzono go błędnie, skreśla się go i zamieszcza adnotację o przyczynie błędu oraz datę i oznaczenie osoby dokonującej adnotacji,
    • strony w dokumentacji prowadzonej w postaci papierowej są numerowane i stanowią chronologicznie uporządkowaną całość,
    • dokument włączony do dokumentacji nie może być z niej usunięty.
  7. Naruszenie którejkolwiek z tych zasad świadczy o błędnym prowadzeniu dokumentacji medycznej i może być podstawą do stwierdzenia naruszenia praw pacjenta lub fałszowania dokumentacji medycznej. 
  8. Za fałszowanie dokumentacji medycznej można uznać następujące działania:
    • fałszowanie podpisów pacjentów lub innych lekarzy (np. podbijanie się za lekarza jego pieczątką i podpisywanie),
    • wpisywanie do dokumentacji okoliczności, które nie zaistniały (np. wpisywanie przebiegów w dokumentacji, gdy pacjent przebywa na przepustce; wykonanie badania bez przeprowadzenia go),
    • podmienianie wyników badań, dołączonych do dokumentacji (np. dołączenie wyników badań innego pacjenta, które świadczą o poważnym schorzeniu kręgosłupa w celu umożliwienia pacjentowi uzyskania renty inwalidzkiej),
    • usuwanie fragmentów dokumentacji lub wyników badań, załączonych do dokumentacji (np. wyrwanie strony z dokumentacji medycznej),
    • przeprawianie cyfr obrazujących godziny w dokumentacji medycznej (np. przeprawienie 0 na 8 – godzina przyjęcia na oddział 17.10, przeprawienie na 17.18),
    • wystawienie zaświadczenia pacjentowi o stanie zdrowia bez badania go.
  9. Za fałszowanie dokumentacji medycznej grozi surowa odpowiedzialność, gdyż sąd może skazać sprawcę na karę aż do 8 lat pozbawienia wolności oraz dodatkowo może wobec niego orzec zakaz wykonywania zawodu aż do 10 lat. Skazanie wyrokiem karnym za fałszowanie dokumentacji medycznej jest dla lekarza dużym problemem zawodowym. Skutkuje brakiem możliwości znalezienia lepszego zatrudnienia czy rozwoju zawodowego. Podstawą odpowiedzialności lekarza czy innych członków personelu medycznego za fałszowanie dokumentacji medycznej jest art. 271 Kodeksu karnego, który stanowi, że funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Zgodnie z § 3 tego artykułu, jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  10. Dodatkowo na podstawie art. 41 § 1 Kodeksu karnego możliwe jest orzeczenie wobec osoby skazanej za fałszowanie dokumentacji medycznej środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu na okres od 1 roku do lat 10.
Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko