Czy jest szansa, że tabletka „dzień po” nie zadziała?

/appFiles/site_125/images/autor/i6vf1XO0GzPwqC5.jpeg

Autor: Artykuł partnerski

Dodano: 6 czerwca 2022
Czy jest szansa, że tabletka „dzień po” nie zadziała?

Hormonalne tabletki „dzień po” uważane są za skuteczną metodę ratunkową w przypadku ryzyka, że ostatnie współżycie może prowadzić do nieplanowanej ciąży. Czy jednak faktycznie zawsze tabletka będzie niezawodna, bez względu na wszystko? Sprawdzamy, czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać oraz jakie czynniki mogą mieć na to ewentualny wpływ.

ARTYKUŁ PARTNERA

Czy jest szansa, że tabletka „dzień po” nie zadziała?

Tabletki „jeden dzień po” – zasada działania

Antykoncepcja ratunkowa uznawana jest za wysokiej skuteczności metodę ostatecznej ochrony przed nieplanowaną ciążą. Mechanizm działania tabletek „po” opiera się głównie na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji. Ma to na celu niedopuszczenie do uwolnienia komórki jajowej w czasie życia uwolnionych wcześniej do dróg rodnych kobiety plemników, by uniemożliwić zapłodnienie. Tabletki „po” nie będą skuteczne jeśli dojdzie już do ciąży, ponieważ nie wykazują działania wczesnoporonnego.

Tabletki „po” należy przyjmować odpowiedzialnie i rozsądnie, dlatego wydawane są z przepisu lekarza. Nie jest to sposób na stałą antykoncepcję, a jedynie opcja awaryjna, gdy stosowane zabezpieczenie zawiedzie lub dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. To głównie od częstotliwości zażywania medykamentów z tej grupy zależeć będzie czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla organizmu kobiety. Przyjmowana rzadko – faktycznie awaryjnie – po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, nie powinna negatywnie wpłynąć na organizm. Przyjmowana jednak zbyt często i nieodpowiedzialnie, może mieć wpływ, chociażby na układ hormonalny.

Antykoncepcja awaryjna – jak i gdzie kupić?

Tabletki „jeden dzień po” dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę, ale nie musi być to recepta wystawiana wyłącznie przez ginekologa czy też jedynie na wizycie stacjonarnej. Na stronach gdzie oferowane są zdalne konsultacje ze specjalistami np. NaszaRecepta, można szybko uzyskać receptę na tabletkę dzień po. Biorąc pod uwagę fakt, że antykoncepcja awaryjna powinna być przyjęta możliwie jak najszybciej od stosunku, takie rozwiązanie eliminuje stratę czasu na rejestrację, dojazd do lekarza i oczekiwanie w kolejkach. Uzyskana przez internet e-recepta może być zrealizowana bez trudu w każdej aptece, a procedura wykupu leku wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku e-recept stacjonarnych.

Czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać?

Choć antykoncepcja ratunkowa ceniona jest za wysoką skuteczność swojego działania ochronnego przed ciążą, nie jest to metoda dająca 100% gwarancji, że do zapłodnienia nie dojdzie. Zdarzają się przypadki, gdy mimo połknięcia tabletki „dzień po” pacjentki zachodzą w ciążę, a może być to efektem wielu czynników. Skuteczność tej metody zabezpieczenia maleje wraz z czasem, który upływa od stosunku. Im później zatem kobieta przyjmie tabletkę „po”, tym większa szansa, że nie zadziała ona w sposób pożądany i do ciąży dojdzie.

Skuteczność tabletki „po” może również zostać zakłócona wymiotami – jeśli dojdzie do nich zanim tabletka zacznie działać, a nie zostanie przyjęta kolejna, może dojść do ciąży. Jednoczesne przyjęcie obu tabletek „dzień po” z dwoma różnymi substancjami czynnymi również wbrew pozorom nie wpłynie korzystnie na skuteczność ochrony przed ciążą, a może ją obniżyć. Antykoncepcja ratunkowa nie działa również z wyprzedzeniem, co oznacza, że kolejne współżycie bez zabezpieczenia w tym samym cyklu może skończyć się ciążą. Jeśli zatem została połknięta tabletka „dzień po”, a płodność wróci szybko i pojawi się „opóźniona” owulacja, a kobieta znów się nie zabezpieczy odpowiednio, może zajść w ciążę.

Słowa kluczowe:
terapia hormonalna