W jaki sposób udostępniać pacjentom dokumentację medyczną w formie skanów
Przepisy mówiące o cyfrowym odwzorowaniu dokumentacji medycznej mają istotne zastosowanie do kartotek pacjentów prowadzonych w formie tradycyjnej, papierowej. Z przyczyn oczywistych dokumentacja elektroniczna nie będzie wymagała odwzorowywania, bo ma postać cyfrową już od chwili jej wytworzenia. Ale jak postępować z dokumentacją papierową, gdy pacjent poprosi o jej cyfrową wersję?
Wynik pacjenta odbiega od normy – w jaki sposób go o tym poinformować
Otrzymujesz wyniki pacjenta, które wskazują na poważną chorobę. Kto może w takiej sytuacji informować o tym pacjenta, aby nie narazić się na roszczenia? Czy rejestratorka może wydać badania, czy powinna umówić wizytę u lekarza?
Jak ująć w regulaminie kwestie pobierania opłat za udostępnienie dokumentacji
Dokumentacja medyczna to cenne źródło informacji o pacjencie. Czy można w regulaminie placówki wprowadzić obowiązek uiszczenia opłaty za jej udostępnienie przed wydaniem kartotek?
Leczenie małoletniego – kiedy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego
Gdy musisz uzyskać zgodę na leczenie małoletniego pacjenta, często dochodzi do sytuacji, w których musisz zwrócić się do sądu opiekuńczego. Sprawdź, kiedy powinieneś uzyskać takie sądowne zezwolenie.
Pacjent ma przy sobie oświadczenie, że nie wyraża zgody na transfuzję krwi - jak postąpić
Czy pisemne oświadczenie pacjenta pro futuro, czyli wskazanie sposobu leczenia na wypadek utraty przytomności i np. wskazanie, że nie wyraża zgody na transfuzję krwi, jest dla lekarza wiążące?
Czy możesz obciążyć pacjenta kosztami wysyłki dokumentacji medycznej
Niejednokrotnie pacjenci kierują wnioski z prośbą o wysłanie ich dokumentacji drogą pocztową. Czy w takiej sytuacji możliwe jest doliczenie kosztu wysyłki do obowiązującej opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej?
W jakich sytuacjach po śmierci pacjenta możesz ujawnić tajemnicę lekarską
Do szpitala zgłosił się mężczyzna, którego małżonka niedawno zmarła. Chciał uzyskać pełne dane o przebiegu leczenia, aby opisać je na blogu. Sprzeciwiła się temu matka zmarłej pacjentki. Czy miała do tego prawo?
Zmiany dotyczące karania za błędy medyczne – ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego
Środowiskiem lekarskim wstrząsnął projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Zgodnie z jego założeniami kluczowej modyfikacji ma ulec niezwykle istotny dla lekarzy przepis, a mianowicie ten dotyczący nieumyślnego spowodowania śmierci. Poznaj szczegóły.
Jakie możesz ponieść konsekwencje, jeśli nie dołączysz wyników badań do dokumentacji medycznej
Sądy coraz częściej orzekają, że za braki w dokumentacji medycznej nie odpowiada pacjent. To może prowadzić do obciążenia w całości lekarza , dlatego nie zapominaj o załączaniu wyników badań do dokumentacji.
Kiedy możesz przyjąć pacjenta do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody
Przyjęcie i pobyt w szpitalu psychiatrycznym wymaga zgody pacjenta. W drodze wyjątku osoba chora może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody w trybie nagłym, jeśli ma zaburzenia psychiczne i zagraża bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, ale zachodzą wątpliwości, czy jest chora psychicznie. Poznaj szczegóły.