
Dokumentacja RTG – czy zawsze musisz udostępnić pacjentowi oryginał
Mimo, że oryginały klisz RTG stanowią własność szpitala, na wniosek pacjenta możesz je wydać. Sprawdź zatem, co musisz pozostawić w dokumentacji medycznej, aby mieć pewność, że jest ona kompletna.

Kiedy placówka zapłaci pełne koszty sądowe za naruszanie praw pacjenta
Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie kosztów sądowych w postępowaniach z udziałem pacjentów. Niestety nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej kwestii ponoszenia kosztów przez placówki medyczne. Poznaj szczegóły decyzji sądu i konsekwencje, jakie za sobą niesie.

Przed czym zabezpieczy cię odnotowanie w dokumentacji, jakie leki przyjmuje pacjent
Żeby ostatecznie uznać, czy doszło do błędu medycznego, niezbędne jest ustalenie, że lekarz popełnił błąd (w dawkowaniu, przepisaniu lekarstwa), a do tego ustalenie ciągu przyczynowo-skutkowego między pracą lekarza a daną sytuacją. Na twoją korzyść może działać odnotowanie w dokumentacji, że pacjent nie potrafi wymienić leków, które zażywa. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak informować pacjenta o terminie ważności recepty
Przepisy w różny sposób określają terminy, w których recepty mogą być zrealizowane. Dodatkowe uregulowania dotyczą recepty elektronicznej. Poznaj te zasady, aby właściwie poinformować pacjenta o terminie realizacji recepty.

Kiedy musisz osobiście uzupełniać dokumentację medyczną
Częstą wątpliwością związaną z prowadzeniem dokumentacji medycznej jest wymóg osobistego wprowadzania wpisów. Wpisy mogą następować pod dyktando, jednak przepisy w kilku obszarach wymagają, aby osoba udzielająca świadczenia wprowadziła wpis osobiście. Sprawdź, jakich sytuacji to dotyczy.

Jakie działania mogą być uznane za naruszające zbiorowe prawa pacjentów
Jeżeli Rzecznik Praw Pacjenta uzna daną praktykę za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów, nakazuje jej zaniechanie lub usunięcie skutków takiego działania. Sprawdź, jakie masz uprawnienia, gdy będziesz poddany takiej kontroli, jakich dokumentów i informacji może żądać od ciebie rzecznik.

Udostępnianie dokumentacji medycznej – na co zwrócić uwagę
Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych, jednak dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają określonej ochronie. Przypominamy, jakich zasad należy przestrzegać przy udostępnianiu dokumentacji medycznej.

Jaka jest rola Rzecznika Praw Pacjenta w sprawach o naruszenie praw pacjenta
Gdy Rzecznik Praw Pacjenta stwierdzi naruszenie jednego z praw pacjenta, m.in. do dokumentacji medycznej, może podjąć stosowne działania – wszcząć postępowanie sądowe, a gdy postępowanie już się toczy, wziąć w nim udział. Poznaj szczegółowe uprawnienia Rzecznika.

Jakie naruszenia praw pacjenta trafiają pod lupę Rzecznika Praw Pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta chroni ustawowe prawa pacjenta. Jednym z obszarów jego działalności jest prowadzenie postępowań wyjaśniających, gdy poweźmie wiadomość co najmniej uprawdopodabniającą naruszenie praw pacjenta. Jakie naruszenia może stwierdzić? Co się dzieje, gdy stwierdzi naruszenie praw pacjenta? Jak się przed tym uchronić?

Czy można połączyć dwa oświadczenia pacjenta w jeden dokument
W wielu gabinetach i szpitalach oświadczenia pacjenta są połączone w jeden dokument i włączane na początku dokumentacji medycznej. Sprawdź, jakie ma to konsekwencje i kiedy lepiej stosować odrębne oświadczenia pacjenta.