Tajemnica medyczna wiąże lekarza także po śmierci pacjenta
Zachowanie tajemnicy przez lekarzy jest etyczną powinnością. Najnowsze zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie 7 lutego. Poznaj szczegóły.
Czy każdą stronę kopii dokumentacji musisz potwierdzać za zgodność z oryginałem
Placówki medyczne powinny umożliwić otrzymanie przez pacjenta potwierdzonych za zgodność z oryginałem dokumentów. Czy to oznacza, że istnieje obowiązek oznaczania każdej strony dokumentacji w ten sposób? Kto jest upoważniony do tej czynności?
Kiedy musisz uzyskać od pacjenta pisemną zgodę na pobranie krwi, a kiedy wystarczy ustna
Przeprowadzając badanie krwi, Twoim pacjentem może być dorosły, dziecko, a także osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa bądź nietrzeźwy. To od sytuacji będzie zależeć, czy uzyskać zgodę na badanie pisemnie czy ustnie. Poznaj szczegóły.
Czy pracownik rejestracji przychodni ma obowiązek podania swojego imienia i nazwiska
Prośba o podanie imienia i nazwiska często wiąże się z niezadowoleniem pacjenta z poziomu świadczenia czy obsługi rejestratorskiej. Czy w takiej sytuacji podawanie nazwisk, np. przez telefon, jest konieczne?
W jaki sposób pacjent autystyczny powinien wyrazić zgodę na leczenie
Przepisy nie regulują sposobu postępowania w przypadku pacjentów autystycznych. Posiłkując się jednak zasadami ogólnymi i mając na uwadze szeroki charakter zaburzeń ze spektrum autyzmu, możesz dostosować postępowanie do konkretnych okoliczności. Jakie więc powinieneś podjąć działania, aby zgoda na leczenie była skuteczna?
Czy możesz udostępnić dokumentację i informacje o stanie zdrowia partnerowi pacjenta
Partner pacjenta może domagać się podania informacji o jego stanie zdrowia lub wnieść o udostępnienie dokumentacji medycznej. Czy możesz spełnić żądanie takiej osoby, czy jest ona na pewno uprawiona do uzyskania takiej informacji na temat pacjenta?
Jak długo przechowywać dokumentację sporządzoną przed wejściem w życie ustawy o prawach pacjenta
Żeby w pełni realizować prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej, uregulowano okres, w jakim podmioty medyczne muszą ją przechowywać. Obecnie określa to ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie blisko 10 lat temu. Czy przepisy ustawy dotyczą też dokumentacji, którą sporządzono przed jej wejściem w życie?
Czy pacjent musi wyrazić odrębną zgodę na leczenie farmakologiczne
Udzielenie pacjentowi świadczenia może odbyć się, z pewnymi wyjątkami, po uzyskaniu jego uprzedniej zgody. Czy musisz ją uzyskać, jeśli zamierzasz pacjentowi podać konkretne leki?
Jak udostępniać dokumentację medyczną na płycie CD
Placówki medyczne stosują praktykę polegającą na wpisywaniu do rejestru wydanej dokumentacji medycznej, a pacjent kwituje jej odbi ó r. Czy naruszenie tej reguły będzie złamaniem prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej?
Jak zagwarantować pacjentom poszanowanie intymności i godności
Prawa pacjenta w odniesieniu do zasady poszanowania godności i intymności pacjenta w wielu polskich szpitalach są łamane. Wskazuje na to także najnowsza kontrola NIK. Jakie działania zatem podjąć, aby zapewnić pacjentom poszanowanie godności i intymności podczas udzielania im świadczeń zdrowotnych?