
W jakich sytuacjach po śmierci pacjenta możesz ujawnić tajemnicę lekarską
Do szpitala zgłosił się mężczyzna, którego małżonka niedawno zmarła. Chciał uzyskać pełne dane o przebiegu leczenia, aby opisać je na blogu. Sprzeciwiła się temu matka zmarłej pacjentki. Czy miała do tego prawo?

Zmiany dotyczące karania za błędy medyczne – ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego
Środowiskiem lekarskim wstrząsnął projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Zgodnie z jego założeniami kluczowej modyfikacji ma ulec niezwykle istotny dla lekarzy przepis, a mianowicie ten dotyczący nieumyślnego spowodowania śmierci. Poznaj szczegóły.

Jakie możesz ponieść konsekwencje, jeśli nie dołączysz wyników badań do dokumentacji medycznej
Sądy coraz częściej orzekają, że za braki w dokumentacji medycznej nie odpowiada pacjent. To może prowadzić do obciążenia w całości lekarza , dlatego nie zapominaj o załączaniu wyników badań do dokumentacji.

Kiedy możesz przyjąć pacjenta do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody
Przyjęcie i pobyt w szpitalu psychiatrycznym wymaga zgody pacjenta. W drodze wyjątku osoba chora może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody w trybie nagłym, jeśli ma zaburzenia psychiczne i zagraża bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, ale zachodzą wątpliwości, czy jest chora psychicznie. Poznaj szczegóły.

Czy możesz uzależnić odbiór dokumentacji od podpisu pacjenta
Umożliwienie odbioru dokumentacji medycznej pacjentom tylko po potwierdzeniu tego faktu podpisem jest naruszeniem praw pacjenta i podlega karze. Czy wysokość kary powinna być uzależniona od dochodu podmiotu leczniczego?

Jaką odpowiedzialność możesz ponieść za naruszenie prawa pacjenta do informacji
Ostatnio pacjenci coraz częściej kierują sprawy związane z ich leczeniem do sądu. Obok błędów w procesie leczenia, zarzucają personelowi medycznemu naruszenie praw pacjenta i domagają się wypłaty adekwatnego zadośćuczynienia za krzywdę. Jak zatem nie łamać jednego z podstawowych praw pacjenta – prawa do informacji?

Kiedy możesz udostępnić całość, a kiedy fragmenty dokumentacji medycznej
W praktyce mnogość przepisów odnoszących się do udostępnienia dokumentacji medycznej i ich umiejscowienie w różnych ustawach może powodować realny problem z właściwą realizacją wniosku pacjenta. Poznaj podstawowe zasady udostępniania całej dokumentacji medycznej pacjenta lub tylko jej wybranej części.

Kiedy musisz uzyskać zgodę sądu, aby rozpocząć leczenia pacjenta
Zdarzają się sytuacje, że lekarz nie ma pewności co do stanu świadomości pacjenta, np. z powodu nagłego zdarzenia, udaru mózgu, czy zawału serca. Jak wtedy uzyskiwać zgodę na udzielenie świadczeń, aby nie narazić się na roszczenia? Kiedy musisz uzyskać zgodę sądu?

Pacjenci skarżą się na odmowę dostępu do dokumentacji medycznej – jak uniknąć takich sytuacji
Odmowa wydania zleceń na badania, udzielenia informacji czy udostępnienia dokumentacji medycznej to wciąż liczne skargi pacjentów, które wpływają do Rzecznika Praw Pacjenta. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz ich uniknąć.

Jak używać skrótów w dokumentacji medycznej, aby wpisy były zawsze zrozumiałe
Używanie skrótów w dokumentacji medycznej nie jest unormowane w żadnym przepisie. Oznacza to, że ich używanie nie jest zakazane, a co za tym idzie, można je stosować. Jak to robić, aby dokumentacja była czytelna dla odbiorcy?