Czy odnotować w dokumentacji medycznej prośbę pacjenta o kontakt z księdzem
Jedną z potrzeb pacjenta, który przebywa w szpitalu, może być kontakt z księdzem. Gwarantuje mu to m.in. ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jakie zatem obowiązki w tym zakresie ma personel medyczny? Czy powinien wykazywać inicjatywę i czy należy wpisywać takie informacje do dokumentacji medycznej?
Jakie są uprawnienia rejestratorki w zakresie informowania o wynikach badań i zbierania zgód od pacjenta
Zawód rejestratorki jest zawodem o dużym znaczeniu praktycznym w kontekście funkcjonowania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Stąd każdego dnia rejestratorki, a tym samym osoby zarządzające takimi podmiotami, stają przez dylematami, co im wolno, a czego nie. Sprawdź, jak to się odnosi m.in. do wyników badań.
Pacjent dochodzi zadośćuczynienia za wyrządzoną szkodę – jak zgłosić pozew do ubezpieczyciela
W każdym przypadku, niezależnie od zasadności roszczenia wysuwanego przez pacjenta, musisz powiadomić ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jak przygotować zawiadomienie i co w nim zawrzeć?
Sprawdź, dlaczego w dokumentacji medycznej warto opisywać zachowania pacjenta
Uwzględnienie w dokumentacji medycznej zaobserwowanych działań/zachowań, czy zaniechań pacjenta w procesie terapeutycznym może uchronić placówkę medyczną od poniesienia odpowiedzialności w ewentualnej sprawie sądowej w związku z zarzutami pacjenta co do procesu leczenia. Dowiedz się, dlaczego kwestia konstrukcji wpisów w dokumentacji medycznej jest niezwykle istotna.
Czy musisz uzyskiwać pisemną zgodę na wkłucie do żyły
Przepisy nie wymagają, aby odnośnie wszystkich czynności medycznych pacjent wyrażał zgodę w formie pisemnej. Sprawdź, czy możesz zastosować tę regułę w odniesieniu do pobrania krwi lub iniekcji dożylnej?
Pacjentowi naświetlono zdrową część ciała – jakie konsekwencje grożą lekarzowi
Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy pacjentowi poddanemu radioterapii naświetla się zdrowy obszar ciała zamiast tego, w którym znajduje bądź znajdował się guz. Jakie konsekwencje prawne w związku z takim zdarzeniem mogą spotkać lekarza?
Jaka odpowiedzialność zawodowa grozi za brak dokumentacji medycznej
Odpowiedzialność zawodowa jest odpowiedzialnością szczególnego rodzaju, niezależną od odpowiedzialności karnej, czy cywilnej. Przy wykonywaniu czynności zawodowych lekarz powinien przestrzegać przepisów i norm etyki lekarskiej. Czy brak prowadzenia dokumentacji medycznej to przewinienie zawodowe, czy może prowadzić do odpowiedzialności zawodowej?
Tworzysz wewnętrzne regulacje dotyczące udostępniania dokumentacji – sprawdź, czy nie naruszają praw pacjenta
Udostępnianie dokumentacji medycznej pacjenta to temat, który wywołuje liczne wątpliwości i nastręcza wiele trudności. Regulacje prawne można intepretować w dowolny sposób, co oczywiście nie rzadko prowadzi do rozbieżności, również w orzecznictwie sądowym. Sprawdź, czy możesz tworzyć wewnętrzne regulacje dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej?
Dokumentacja medyczna – jak ją prowadzić, aby była wiarygodnym dowodem w sądzie
Żeby mieć pewność, że właściwie będziesz mógł zrealizować prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej, nie dopuszczaj do tego, aby lekarze wprowadzali do niej nieczytelne wpisy, błędne rozpoznania jednostek chorobowych czy usuwali wpisy. Co zrobić, aby dokumentacja była sprzymierzeńcem w walce z roszczeniowym pacjentem?
Dopuszczasz się uchybień w przestrzeganiu praw pacjenta do informacji – sprawdź, czym to grozi
Spełnienie zadość prawu pacjenta do informacji pomoże Ci uzbroić się w odpowiednie instrumenty, które pozwolą obronić się przed roszczeniami pacjenta. Na co zatem zwracać uwagę podczas kontaktów z pacjentem?