
Zawierasz polisę ubezpieczenia – co przeanalizować, jeśli chcesz zwiększyć zakres ochrony
Pierwszym krokiem w przygotowaniach do konfrontacji z roszczeniowym pacjentem jest spełnienie obowiązku ubezpieczenia OC i rozważenie rozszerzenia polisy o dobrowolne opcje. Jak to zrobić?

Agresywny pacjent – jakie działania możesz podjąć i jak je opisać w dokumentacji medycznej
Gdy pacjent obraża Cię, podważa postawioną diagnozę i proponowany sposób leczenia, możesz odstąpić od leczenia. Jakie jeszcze działania cywilnoprawne możesz podjąć w takiej sytuacji i co wpisać w dokumentacji medycznej?

Pacjent żąda, aby usunąć jego dokumentację – czym grozi spełnienie takiej prośby
Pacjent nie ma prawa do usuwania czy kierowania do personelu medycznego próśb o usuwanie wpisów w historii dokumentacji medycznej. Sprawdź, dlaczego wpis raz wprowadzony w dokumentacji medycznej nie podlega usunięciu.

Co grozi placówce, która spóźnia się z wydawaniem dokumentacji medycznej
Rzecznik Praw Pacjenta może uznać daną praktykę placówki medycznej związaną z opóźnieniem lub odmową wydawania dokumentacji medycznej za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów i nałożyć na nią karę finansową. Sprawdź, jak do tego nie dopuścić.

Zaświadczenie o terminie hospitalizacji – co zrobić, jeśli pacjent zgłosi się dzień później
Lekarz musi przebadać każdego pacjenta, który trafia do szpitala z objawami chorobowymi tak, aby ustalić, czy istnieje konieczność hospitalizacji. Czy możesz odsyłać chorego do domu, poprzestając na wyznaczeniu wizyty w późniejszym terminie?

Korzystasz ze wzorów zaświadczeń lekarskich – sprawdź, co zweryfikować przed podpisaniem
W postępowaniach przed różnymi organami dokumentacja medyczna będzie miała znaczenie dowodowe, dlatego ważne jest, aby stwierdzała prawdę. Sprawdź, dlaczego powinieneś ostrożnie używać gotowych szablonów zaświadczeń.

Lekarz otrzymuje nietypowy zapis badania - co powinien zrobić
Zdarza się, że wyniki badań lekarskich wykonywanych w warunkach domowych przez zespół ratunkowy są wątpliwe. Czy w takiej sytuacji powinieneś pozostawić pacjenta w domu, czy od razu zabrać do szpitala?

Pełnomocnik wyraża zgodę na zabieg u dziecka – co musi zawierać oświadczenie
Pełnomocnik w imieniu rodzica wyraził zgodę na podjęcie wobec dziecka konkretnych działań medycznych. Czy rodzic może upoważnić osobę trzecią do reprezentowania go we wszystkich sprawach związanych z wykonywaniem władzy rodzicielskiej nad małoletnim?

Czy możesz odmówić składania wniosków o udostępnienie dokumentacji przez telefon
To pacjent ma prawo wyboru formy żądania udostępnienia dokumentacji medycznej. W celu zagwarantowania poszanowania jego praw i prawidłowej organizacji pracy zakładu leczniczego tryb udostępniania dokumentacji medycznej opisz w regulaminie organizacyjnym. Co jeszcze jest niezbędne w tym zakresie?

Dziecko pod opieką dziadków rozchorowało się – jakie czynności medyczne możesz podjąć
Zdarza się, że dziadkowie pod nieobecność rodziców muszą skonsultować z lekarzem stan zdrowia dziecka. Kto w takim przypadku powinien wyrazić zgodę na podjęcie przez lekarza czynności medycznych, kogo poinformować o stanie zdrowia, komu można udostępnić dokumentację medyczną dziecka?