Dziecko pod opieką dziadków rozchorowało się – jakie czynności medyczne możesz podjąć
Zdarza się, że dziadkowie pod nieobecność rodziców muszą skonsultować z lekarzem stan zdrowia dziecka. Kto w takim przypadku powinien wyrazić zgodę na podjęcie przez lekarza czynności medycznych, kogo poinformować o stanie zdrowia, komu można udostępnić dokumentację medyczną dziecka?
Do przychodni zgłasza się babcia z wnuczkiem – co możesz zrobić
Możesz przeprowadzić badanie w obecności opiekuna faktycznego, tj. babci, żeby sprawdzić stan zdrowia pacjenta. Jakie zgody będą niezbędne, gdy stwierdzisz konieczność dalszego leczenia?
Pozostawiłeś niezabezpieczoną dokumentację medyczną - sprawdź, co Ci grozi
Ze względu na dane wrażliwe, jakie zawiera dokumentacja, ustawodawca określił konkretne warunki jej przechowywania. może to nastręczać liczne problemy i wątpliwości. Sprawdź, jak w prosty sposób ich uniknąć.
Przetwarzasz dane medyczne – jak przestrzegać praw pacjentów
Każda osoba ma prawo do kontroli swoich danych osobowych. Może je realizować m. in. przez żądanie informacji, odnośnie przetwarzania swoich danych. Sprawdź, jak zagwarantować ochronę praw pacjentów.
Nie pobrałeś pisemnej zgody pacjenta na zabieg - jak postąpić
Zasadniczo musisz uzyskać zgodę na każdą czynność medyczną. Zgoda pacjenta jest podstawowym aktem uznawanym za zbliżony do oświadczenia woli. Sprawdź, kiedy należy ją odbierać w formie pisemnej, a kiedy wystarczy zgoda ustna.
Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić
W procesach sądowych zdarzają się zarzuty dotyczące fałszowania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że słowo pacjenta staje przeciwko słowu lekarza. Jak się bronić w tego typu sytuacjach?
Pacjent zakaził się wirusem wątroby przed wieloma laty – kiedy zapłacisz odszkodowanie
Wzrasta liczba spraw wytaczanych przeciwko szpitalom czy lekarzom, w których pacjenci domagają się odszkodowań za szkody, które - jak twierdzą - doznali wskutek nieprawidłowego leczenia prowadzonego przed laty. Jakie kwestie są istotne w tego typu procesach?
Czy udzieliłeś informacji o wszystkich możliwych powikłaniach
Przygotowując pacjenta do zabiegu zastanawiasz się, czy masz go uświadomić tylko o pożądanych skutkach przeprowadzenia zabiegu, czy również o ryzyku, jakie się z nim wiąże i o powikłaniach, do których może dojść. Jakie znaczenie ma zgoda na zabieg? Czy wystarczy, że przedstawiasz typowe następstwa zabiegu, czy może powinieneś wspomnieć o wszystkich, które mogą wystąpić?
Pacjent prosi o zmianę wpisu w dokumentacji medycznej – jak postąpić
Korekta wpisów w dokumentacji medycznej jest możliwa – oczywiście zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisach. Kto zatem podejmuje decyzję o wprowadzeniu zmian, na jakiej podstawie, jak wygląda procedura korekty wpisu i czy możliwa jest odmowa wprowadzenia poprawek?
Likwidujesz placówkę – jak zapewnić pacjentowi dostęp do dokumentacji medycznej
Likwidując placówkę medyczną pamiętaj o właściwym postępowaniu z dokumentacją medyczną i zapewnij pacjentom ciągłość dostępu do niej. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby nie narazić się na odpowiedzialność prawną z tego tytułu.