Usuwasz zęby pacjentowi - uzasadnij, że nie można ich leczyć
Jeżeli lekarz wykonujący zawód w formie indywidualnej praktyki lekarskiej nie wykonana lub wykona nienależycie umowę, którą zawarł z pacjentem, może ponieść odpowiedzialność deliktową. Kiedy może dojść do takiej sytuacji i jak się jej wystrzegać?
Zgoda na udzielenie świadczeń zdrowotnych – jak nie łamać tego prawa pacjenta
Zgoda na podjęcie działań medycznych musi być świadoma, poprzedzona skuteczną i wyczerpującą informacją. Dochodzi jednak do sytuacji, że jej uzyskanie nie jest możliwe, bo np. pacjent jest nieprzytomny. Jak wtedy postąpić, aby się zabezpieczyć przed zarzutem rozpoczęcia leczenia bez zgody?
U pacjenta doszło do zakażenia po usunięciu zęba – jak się bronić w sądzie
Lekarz wykonujący zawód w formie indywidualnej praktyki lekarskiej udziela świadczeń zdrowotnych na własny rachunek i własną odpowiedzialność. Oznacza to, że p acjent może zgłosić roszczenia wynikające z nienależytego wykonania umowy. Kiedy grozi Ci taka odpowiedzialność i jak się bronić w przypadku niesłusznych zarzutów ze strony pacjenta?
Jakich błędów powinien uniknąć stomatolog, aby móc skutecznie obronić się w sądzie
W praktyce pojawia się coraz więcej pacjentów gabinetów stomatologicznych, którzy są niezadowoleni z procesu leczenia i decydują się na rozpoczęcie batalii przed sądem. Wiele z tych spraw dotyczy stomatologii estetycznej – zabiegów, które mają na celu głównie poprawę wyglądu zębów, są inwazyjne i kosztowne. Sprawdź, jaki wpływ na wynik procesu ma dokumentacja medyczna z leczenia dentystycznego.
Dokumentacja medyczna w postępowaniu sądowym – co ma znaczenie
Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem przed zabiegiem, musi wpisać te informacje do dokumentacji medycznej. Jeśli tego nie zrobi, a dojdzie do błędu medycznego, placówka może przegrać proces sądowy. O czy zatem pamiętać, aby dokumentacja medyczna była skutecznym niemym świadkiem w sądzie?
Kiedy możesz zniszczyć zdjęcie RTG, aby nie dopuścić do roszczeń pacjenta
Przy prowadzeniu dokumentacji medycznej istnieje wiele zasad. Niezwykle ważną kwestią jest czas i miejsce jej przechowywania. Czy ustawodawca przewiduje jeden, sztywny okres przechowywania dokumentacji medycznej, o którym należy pamiętać? Jakie powinny być warunki jej przechowywania?
Czy potajemne nagranie może być dowodem w sprawie o błąd medyczny
Nagrywanie rozmów z lekarzem bez jego wiedzy nie budzi pozytywnych skojarzeń. Jednak czasem może być jedynym dowodem, który potwierdzi słuszność racji pacjenta w sądzie. Kiedy sąd go uzna?
Kiedy musisz uzyskać od pacjenta zgodę na znieczulenie
Uzyskanie zgody to jeden z warunków legalnie wykonywanej czynności medycznej. Zgoda pacjenta na udzielenie świadczenia jest przejawem jego woli, które jest podobne do oświadczenia woli. Kiedy ją uzyskiwać, a kiedy możemy od tego odstąpić bez żadnych konsekwencji?
Kiedy bezwzględnie trzeba uzyskać zgodę pacjenta na zabieg
Lekarz podejmuje wiele decyzji zmierzających do poprawy stanu zdrowia pacjenta: od diagnostyki po inwazyjne metody ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Czy uzyskanie zgody na podjęcie czynności medycznych utrudnia codzienną praktykę? Kiedy jest to konieczny element procesu leczenia, który uchroni lekarza przed odpowiedzialnością?
5 skutków chronicznego niedoboru białka – koniecznie sprawdź i uzupełnij jego podaż!
Czy wiesz, że zbyt mała podaż białka sprawia, że twój organizm przestaje efektywnie funkcjonować? Czasem to tylko zmęczenie, nierzadko nieco poważniejsze problemy, a w drastycznych przypadkach niedożywienie! W tym artykule opowiadamy o skutkach diety ubogiej w białko, a także wskazujemy, jak je szybko i skutecznie uzupełniać. Dowiedz się więcej i przeczytaj ten artykuł!