Umowa na opiekę koordynowaną z NFZ

Opieka koordynowana w POZ – co jest niezbędne, aby placówki medyczne podpisywały umowy z NFZ

Od 1 października 2022 r. w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można objąć opieką koordynowaną pacjentów ze schorzeniami z zakresu kardiologii, diabetologii, alergologii, chorób płuc i endokrynologii. Ma to na celu zintensyfikowanie działań profilaktycznych oraz ułatwienia w leczeniu pacjentów chorych przewlekle.

lekarz rodzinny

Opieka koordynowana – na czym polega

Opieka koordynowana to szersze możliwości diagnostyki i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego. Prowadzący ją lekarz w uzasadnionych przypadkach może zlecić pacjentom badania wcześniej zarezerwowane tylko dla specjalisty. Leczenie powinno obejmować również konsultacje lekarza rodzinnego ze specjalistą. Sprawdź, jak to ma wyglądać.

Porgram lekowy

Pacjent bierze udział w programie lekowym – jakie działanie może być łamaniem jego praw

Dokument włączony do dokumentacji medycznej pacjentki nie wskazywał konkretnego produktu leczniczego, a jedynie substancję czynną, jaką miała być leczona. Nie wyraziła ona zgody na leczenie konkretnym lekiem, tylko na udział w programie i podawanie określonej substancji. Czy w związku z tym placówka medyczna naruszyła prawa pacjenta?

Opieka nad pacjentem

Kompleksowa opieka nad pacjentem – pamiętaj o zmianach, które obowiązują od 1 października 2022 r.

Od 1 października 2022 r. lekarze rodzinni po podpisaniu przez przychodnię umowy z NFZ mogą zaoferować swoim pacjentom szerszą opiekę w postaci koordynowanej. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.

Badanie krwi

Rozszerzona lista badań diagnostycznych dostępnych w POZ – co się zmieniło od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono zakres badań dostępnych w POZ. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej obecnie mają możliwość zlecania pacjentom 9 nowych badań, które do tego czasu były wyłącznie w kompetencjach specjalistów. Dowiedz się, jakie dodatkowe badania może zlecać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

płyta CD

Czy przegranie wyniku badania cyfrowego na płytę CD stanowi udostępnienie dokumentacji medycznej

Czy czynność przegrania danych na płytę CD będzie stanowiła w sytuacjach spornych z pacjentem realizację prawa pacjenta w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej? Sprawdź, jakie wnioski płyną ze sprawy prowadzonej przez WSA w Warszawie (wyrok z 20 stycznia 2021 r., o sygn. akt. VII SA/Wa 1998/20).

lekarz

Dokumentacja medyczna podstawą uniewinnienia lekarza w postępowaniu karnym

Dzięki dokumentacji medycznej sędzia może ustalić podstawowe fakty dotyczące leczenia pacjenta, a także podjąć próbę rekonstrukcji spornego zdarzenia. Na tej podstawie, włączając opinie biegłych, może ustalić, czy sposób leczenia konkretnego pacjenta był właściwy, czy doszło do naruszenia zasad. Poznaj szczegóły sprawy, w której dokumentacja medyczna stanowiła cenne źródło dowodowe w postępowaniu karnym.

Pacjent z zagranicy

Czy pacjent ubezpieczony za granicą ma prawo skorzystać w Polsce ze świadczeń refundowanych przez NFZ?

Pacjent zawiesił swoją działalność gospodarczą w Polsce i w systemie EWUŚ widnieje jako nieubezpieczony. Pracuje w Niemczech, gdzie ma ubezpieczenie AOK. Czy w związku z obecnym stanem faktycznym ma prawo skorzystać ze świadczenia w ramach NFZ w Polsce? Jaki dokument powinien dostarczyć w momencie przyjęcia w szpitalu?

chore dziecko

Odmowa przyjęcia dziecka do szpitala – jakie obowiązki związane z dokumentacją medyczną ma lekarz POZ

W praktyce lekarza POZ może się zdarzyć sytuacja, że dziecko z rodzicem wraca do gabinetu z odmową przyjęcia do szpitala. Często wcześniej miało alarmujące wyniki badań diagnostycznych i samopoczucie, które wskazywało na konieczność umieszczenia go w szpitalu. Jak sobie wtedy poradzić?

Wyrok sądu

Zawieszenie prawa wykonywania zawodu – kiedy jest zbyt surową karą dla lekarza

Wypisanie recepty w okresie zawieszenia prawa wykonywania zawodu nie powinno skutkować pozbawieniem lekarza dentysty możliwości pracy jako stomatolog. Poznaj szczegóły sprawy, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy.