Brak wywiadu anestezjologicznego – czy zawsze za to poniesiesz odpowiedzialność
W jednej ze spraw sądowych lekarz, mimo zarzucenia mu narażenia pacjenta na utratę życia lub zdrowia ze względu na brak wywiadu anestezjologicznego, nie poniósł odpowiedzialności. Sprawdź, jak do tego doszło?
Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek, rejestratorek i pracowników administracji od 1 lipca 2022 r. – co musisz wiedzieć
Jak ustalić od 1 lipca 2022 r. podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla pielęgniarki, która ukończyła studia I stopnia i specjalizację z pielęgniarstwa w medycynie pracy, a także rejestratorki pełniącej funkcję asystenta medycznego oraz pracownika administracji w podmiocie leczniczym?
Co ma zrobić pielęgniarka, gdy lekarz nie określił dawki leku w zleceniu iniekcji
Lekarz zlecił pacjentowi do domu farmakoterapię (zastrzyki), lecz pacjent nie otrzymał zlecenia, w jaki sposób ma być lek podany (objętość płynu do rozcieńczenia leku, czas podania). Jak ma postąpić pielęgniarka, która ma go podać?
Czy należy przyjąć upoważnienie do udostępnienia dokumentacji medycznej od niepełnoletniego pacjenta
17-letni pacjent upoważnił kancelarię prawną do reprezentowania jego interesów. Kancelaria prawna zwróciła się do placówki medycznej z prośbą o udostępnienie dokumentacji tego pacjenta. Czy na tej podstawie możemy udostępnić dokumentację medyczną pacjenta?
Listy pacjentów w dyżurce pielęgniarek – o czym musisz pamiętać, aby nie doszło do ujawnienia danych
W jednym ze szpitali wywieszono listy pacjentów w dyżurce pielęgniarek, na której z łatwością inne osoby mogły odczytać dane pacjenta wraz z informacją o chorobie HIV. Pacjent, idąc korytarzem, zauważył w oknie dyżurki pielęgniarek listę chorych. Było tam także jego nazwisko z adnotacją „HIV”. Sprawdź, jak uchronić się przed takimi sytuacjami.
Reforma POZ: Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleci więcej badań diagnostycznych
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą rozpocząć leczenie bez konieczności konsultacji specjalistycznych czy wykonywania badań inwazyjnych. Wszystko dzięki zwiększonym możliwościom zlecania dodatkowych badań. Ich dostępność jest jednak ograniczona. Poznaj szczegóły.
Stan zagrożenia epidemicznego: czy nadal ograniczać odwiedziny pacjentów
Przepisy dopuszczają jedynie ograniczenia w kontaktach osobistych pacjentów, a nie całkowity ich zakaz. Sprawdź, jak zorganizować odwiedziny pacjentów w szpitalu, biorąc pod uwagę, że mamy obecnie stan zagrożenia epidemicznego.
Aplikacja AP-KOLCE – jakie obowiązki ma pracownik rejestracji
Umieszczanie pacjentów w harmonogramach i na listach oczekujących, a także raportowanie do NFZ to ważne obowiązki pracowników rejestracji. Jak się z nich właściwie wywiązać?
Concierge – dlaczego to dobry sposób na efektywną pracę rejestracji
Jednym z pomysłów na usprawnienie obsługi pacjenta jest wprowadzenie usług concierge’a. Jak takie rozwiązanie przenieść na grunt placówek opieki zdrowotnej?
Kompetencje pracowników rejestracji medycznej – co musisz zweryfikować
Umiejętności miękkie czy kompetencje społeczne i osobiste odgrywają ważną rolę wśród wielu umiejętności wymaganych od pracowników rejestracji. Jak zwrócić na nie uwagę w procesie rekrutacji pracowników?