Nowy system rekompensat pozasądowych za szkody medyczne
Nowy system rekompensat dla pacjentów za wyrządzone im szkody medyczne wprowadziła nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sprawdź, co zmieniły przepisy, które obowiązują od 6 września 2023 r.
- Nowa ustawa wprowadza system rekompensat za szkody medyczne, który będzie prowadzony przez Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci mogą otrzymać rekompensatę do 200 tys. zł, a rozpatrywanie sprawy ma trwać maksymalnie 3 miesiące. Lekarze i placówki medyczne nie będą ponosić odpowiedzialności, działając na zasadzie no fault.
- Wniosek o rekompensatę za szkodę medyczną można składać w ciągu roku od dowiedzenia się o szkodzie, nie później niż 3 lata od zdarzenia. Wniosek podlega opłacie w wysokości 300 zł, która ma zapobiegać wnioskowi o niewłaściwym uzasadnieniu i zostaje zwrócona w przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy.
- Rzecznik Praw Pacjenta będzie prowadzić postępowanie administracyjne w sprawach rekompensat za szkody medyczne. Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwać w przypadku różnych zdarzeń medycznych, a jego wysokość zależy od rodzaju szkody. Rzecznik będzie miał uprawnienia do żądania informacji od wnioskodawców i podmiotów medycznych oraz do nałożenia kar pieniężnych na placówki medyczne unikające udzielenia informacji lub współpracy.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie